Надувні човни із США замість "Лані": Коли український флот стане реальною бойовою силою

Україна отримала чергову партію технічної допомоги від США, цього разу – швидкісні катери і надувні човни

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Надувні човни із США замість "Лані": Кол…
Фото: ВМС ЗСУ

Вчора, 10 лютого, на території Військово-морської бази "Південь" у Практичній гавані в Одесі відбулась урочиста церемонія передачі міжнародної технічної допомоги від США українським Військово-морським силам.

Загалом українські військові отримали від американських партнерів 10 швидкісних катерів, понад 70 надувних човнів та інше супутнє обладнання. Ще три патрульних катери від США очікується отримати у першому півріччі цього року.

Давайте розглянемо військово-морську обновку ближче.

Отож, серед отриманої "гуманітарки" значаться 7-метрові жорсткі човни класу RIB від компанії Metal Shark. Ці катери доступні для всіх країн-партнерів США по лінії FMS (Foreign Military Sales – іноземні військові продажі). 

7M RIB – це дуже міцні багатоцільові кораблі для роботи в суворих умовах на мілководді, де інші плавзасоби недоступні.

Вони мають склопластиковий корпус, який по периметру обшитий надувною системою з міцного матеріалу, що дозволяє використовувати їх як у спокійній, так і в бурхливій воді. 

Ці катери можуть бути обладнані двома підвісними газовими моторами, або одним дизельним кормовим привідним або одним дизельним водометним двигуном.

Також однією з головних переваг цього типу катерів є їхня зручна транспортабельність.

надувні човни бренду Wing

Що стосується 70 інших засобів, то це надувні човни бренду Wing від компанії Wing Inflatables, яка спеціалізується на виробництві надувних човнів спортивного, побутового та військового призначення.

Човни виготовлені зі спеціальної поліуретанової тканини, зшитої термозварними швами. Вся фурнітура зроблена з композитних матеріалів без застосування металу чи дерева, що збільшує довговічність при експлуатації.

Такі човни широко використовуються низкою підрозділів Військово-морського флоту США, а в Україні мають бути передані до військових частин Командування морської піхоти, де вже створені підрозділи плавзасобів на катерах.

Сполучені Штати Америки взагалі досить активно і продуктивно допомагають Україні з різного роду військовою технікою та озброєнням як нелетального, так і летального характеру.

Читайте також: Від касок до "Джавелінів": Як США допомагають ЗСУ

Щодо плавзасобів, то ще у вересні 2018 року США передали Україні два списаних у себе кораблі "Айленд" (Island). Передали безкоштовно, за умови транспортування їх з територіальних вод США до України нашими силами. Ці кораблі вже прибули до Одеси і стали на бойове чергування.

Схоже, співпрацю порахували вигідною, бо в 2020 році домовилися про передачу на таких самих умовах ще трьох таких кораблів, та цього разу ще й зі штатним озброєнням.

Читайте також: Дайте три: Які ще "Айленди" отримає Україна від США

Але не гуманітаркою єдиною. У 2020 році також підписали контракт на постачання американських катерів Mark VI: перші два мають надійти вже цього року. Всього ж Україна повинна отримати 16 таких катерів.

Причому, це будуть не вживані, як "Айленди", а нові катери з комплектом американського озброєння та технічних засобів, збудовані на підприємствах США для України за ціною 20 млн доларів за одиницю.

Читайте також: "Москітний флот": Що за патрульні катери Mark VI купує Україна у США

Також останніми роками активно ведуться розмови про спільне будівництво катерів з французами та британцями. І це правильно, адже український військовий флот наразі не те що перебуває у жалюгідному стані – його фактично немає як такого (є лише окремі кораблі та катери, здатні брати участь хіба що у військових навчаннях). Тому Україна потребує всього і багато, особливо якщо це безкоштовно.

При цьому розвиток українського військово-морського флоту відбувається шляхом латання дір "тут і зараз" (переважно, гуманітаркою), тоді як всі стратегічні проекти з року в рік відкладаються "до кращих часів". Зокрема, мова йде про ракетні катери проектів "Лань" і "Корвет", які здатні брати на озброєння важкі протикорабельні крилаті ракети "Нептун" і стати реальною бойовою силою України на морі.

На жаль, чинна влада не бачить пріоритетності в будівництві корветів. Принаймні, таку думку озвучив в червні 2020 року голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Не краща ситуація з ракетними катерами "Лань", призначеними для патрулювання, конвоювання та у разі потреби знищення бойових кораблів, транспортів і десантних засобів противника.

Згідно з затвердженою у 2015 році перспективною структурою, до 2020 року планувалось ввести до складу ВМС України три ракетних катери типу "Лань" (по одному у 2018-му, 2019-му і 2020-му роках). Згодом цей графік скоригували і виготовлення та спуск на воду першого катера очікувалось у 2019 році. Однак, станом на лютий 2021 року жодного катера "Лань" на воду спущено не було і навіть не очікується цього у найближчому майбутньому.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Флот

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme