"Москітний флот": Що за патрульні катери Mark VI купує Україна у США

Окрім новітніх катерів вітчизняного виробництва, "москітний флот" українських військово-морських сил поповнює імпортна техніка. Так, Держдеп США затвердив можливий продаж Україні 16 патрульних катерів Mark VI та пов'язаного з ними обладнання орієнтовно на суму $600 млн

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Москітний флот": Що за патрульні катери…
Фото: ВМС США

17 червня Агентство надіслало необхідну сертифікацію, повідомивши Конгрес про такий можливий продаж. 

Флот завжди був болючою темою для незалежної України. Якщо до 2014 року армія фінансувалась за залишковим принципом, то флот фінансувався за залишковим принципом в армії. Це призвело до того, що на момент початку "кримської кризи" 2014 року ВМС України мали застарілі човни, які навряд чи змогли б вести серйозні бойові дії на морі.

Згідно з Білою книгою 2013 року, ВМСУ до початку війни налічували 22 бойових кораблі та катери, крім допоміжних суден, кількість яких в цьому виданні не вказувалася.

Влітку 2015 року перший заступник начальника штабу командування ВМС України контр-адмірал Дмитро Таран повідомив, що в Криму Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких морально застаріли і вимагають ремонту.

Одним з варіантів швидкого нарощування чисельного складу ВМС ЗСУ було обрано отримання на пільгових умовах бувших у використанні кораблів та катерів іноземних держав. Так у 2019 році український "москітний флот" поповнився двома патрульними катерами типу Island ("Айленд").

Читайте також: "Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США.

Крім цього, у 2020 році Україна планує отримати ще три катери цього типу, а також патрульні катери типу Mark VI.

Читайте також: Дайте три: Які ще "Айленди" отримає Україна від США.

Так як з "Айлендами" ви вже знайомі, то Depo.ua пропонує ближче ознайомитись з катерами типу Mark VI.

Історія проекту

Mark VI (також зустрічається скорочена назва – Mk VI) – це патрульний катер, який перебуває на озброєнні ВМС США і призначений для патрулювання у річкових і прибережних водах. Перші човни Mark VI були прийняті на озброєння у вересні 2015 року.

Патрульний катер Mark VI побудований фірмою SAFE Boats International і є першим патрульним катером, отриманим ВМС США з 1980-х років. Справа в тому, що після завершення "холодної війни" американці переглянули концепцію розвитку флоту, змістивши акцент з глибоководних малих бойових катерів на прибережні патрульні.

У порівнянні зі старими судами, які використовувались в США, Марк VI є більшим, більш життєздатним та краще оснащеним модернізованою зброєю, зв'язком, розвідувальною та локаційною системами.

Два перших катера були переміщені до Перської затоки для підтримки операцій 5-го флоту США з Бахрейну у квітні 2016 року.

Конструкційні особливості

Основний матеріал корпусу – алюміній. Катер має довжину 25,8 метрів, що дещо відрізняється від довжини попередніх класів патрульних катерів ВМС США (для порівняння: американський "Айленд" має 33,53 метри, а українська "Гюрза-М" – 23 метри).

Силова установка Mark VI складається з двох дизельних двигунів MTU 16V2000M94 з водометами і забезпечує катеру максимальну швидкість для тривалого застосування 35 вузлів і максимальну швидкість для короткочасного застосування 41 вузол. При цьому дальність ходу нового катера на крейсерській швидкості у 30 вузлів близько 600 миль.

Кабіна може містити різні корисні навантаження, такі як командний пункт або медичний заклад. Задня палуба та корма здатні приймати та запускати невеликі катери, безпілотні літальні апарати (БПЛА) та безпілотні підводні апарати (БПА).

Катери повністю синхронізовані з командуванням управлінням, зв'язком та обчисленнями, спостереженням та розвідкою. Також в Mark VI присутній набір для посилення поінформованості про ситуацію, життєздатність та підтримку багатьох місій.

Крім цього, катери мають великий запас для модернізації і установки спеціального обладнання, підводних і надводних апаратів, розміщення поранених при виконанні евакуації і транспортуванні, цивільних і військових при виконанні різних завдань тощо.

Озброєння та захист

Стандартне озброєння складається з двох дистанційних керованих артустановок Mk 38 Mod 25-мм та шести екіпажних кулеметів М2 0,5 дюймового калібру.

При цьому, залежно від потреб місії, озброєння може складатись з кулеметів M240, міні- кулеметів M134 та гранатометів Mk 19 .

Mark VI оснащений системою озброєння MK50 GWS – корабельною версією дистанційного баштового кулемкту M153 CROWS, встановленого на транспортному засобі, що дозволяє екіпажу використовувати камеру та пістолет зі станції оператора під палубою.

Також планується монтувати керовані ракети типу Griffin BGM-176B.

А навколо ключових елементів, таких як двигуни та паливний бак, розташована броньова обшивка, здатна протистояти вогню стрілецької зброї. Рубка Mark VI забезпечена конструктивним захистом, в якому особовий склад буде розміщуватися в протиударних спецкріслах.

Застосування

Судно може виконувати місії, включаючи патрулювання неглибоких районів, пошуково-захоплюючі операції, супроводження високоцінних підрозділів судноплавства та флоту в іноземних портах, а також підтримувати сили спеціальних операцій.

Обслуговує Mark VI екіпаж з 10 матросів, плюс катер може перевозити 8 додаткових осіб.

Залишилось додати, що вартість одиниці Mark VI складає 15 млн доларів і наразі ці катери не перебувають на озброєнні жодної іншої держави, окрім США. Україна отримає ці катери в рамках військової допомоги від США, перша частина з якої складає 125 млн доларів. Проте, точна кількість катерів, а також те, будуть вони новими, чи вживаними, наразі невідомо.

Та й все ще може "перегратись", адже перше, що зробив новопризначений міністр оборони Андрій Таран – це звільнив відповідального за напрям Чорноморської безпеки капітана першого рангу Андрія Риженка, який був автором концепції "москітного флоту" та швидкого нарощування чисельного складу ВМС за рахунок отримання плавскладу у іноземних держав.

Читайте також: "Москітний флот": Яка "зрада" криється за довгобудом катера "Лань".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme