Модернізований Т-84: Яке друге життя отримає прототип "Оплота"

Все нове – це не лише добре забуте, але й добре модернізоване старе

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Модернізований Т-84: Яке друге життя отр…

Кілька днів тому від концерну "Укроборонпром" промайнула інформація, що харківські "Завод ім. Малишева" та "ХКМБ ім. Морозова" готують чергову партію танків Т-84 для передачі до Збройних сил України.

Що ж це за танки? Якщо зазирнути до підручника військової історії, то танк Т-84 був піонером українського пострадянського танкобудування. По суті, це – перший український танк часів Незалежності, розроблений не як модифікація радянського спадку, а як абсолютно нова модель.

І хоч за основу Харківським конструкторським бюро машинобудування імені А.А. Морозова брався танк Т-80УД, на виході харківські конструктори отримали принципово новий танк як за зовнішнім виглядом (характерна башта, по якій зараз упізнають "Оплот"), так і за робочими характеристиками.

Почались розробки танка Т-84 в 1993-му році, а вже у 1994-му отримали перший дослідний зразок, який всебічно перевірили на підприємстві і армійських полігонах і в 1995-му році представили на міжнародній виставці військової техніки в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Як і годиться, першими претендентами на нову українську розробку стали іноземці – новий танк викликав зацікавлення в керівництва Пакистану і згодом було укладено угоду про поставку 320 нових Т-84 до цієї країни. І лише в 1999-му році танк Т-84 взяли на озброєння українського війська під назвою БМ "Оплот", який на початку 2000-х у кількості 10 машин надійшов в 92-гу Чугуївську окрему механізовану бригаду.

Саме так: славнозвісні "Оплоти" є ні чим іншим, як модифікацією розробленого на зорі української незалежності танка Т-84. Станом на сьогодні таких модифікацій існує декілька: Т-84 (базова модифікація), Т-84У (модернізація Т-84 з новою броньованою бічною спідницею, динамічним захистом башти контакт-5, допоміжною силовою установкою, тепловізійним прицілом, супутниковою навігацією, лазерним далекоміром для командира та іншими поліпшеннями), Т-84У "Оплот" (модифікація Т-84 з заміною російських комплектуючих українськими, зовні відрізняється подовженими екранами; можливе встановлення навігаційних та інших приладів закордонного виробництва), Т-84-120 "Ятаган" (модифікація Т-84У "Оплот", з гарматою та автоматом заряджання під набої НАТО; розроблений за оголошеним Туреччиною тендером) і "Оплот-М" (остання модернізована модифікація Т-84 з поліпшеними якостями мобільності та захищеності).

Судячи з усього, в повідомленні "Укроборонпрому" йдеться про модернізацію танків Т-84 у базовій їх комплектації. Цілком ймовірно, що мова йде навіть про ті перші 10 "Оплотів" Чугуївської бригади.

Отож, сьогодні Т-84 – це основний бойовий танк українського виробництва. Він оснащений 125-мм гарматою з автоматом заряджання, яка, в тому числі, здатна вести вогонь керованими високоточними протитанковими ракетами із дальністю знищення цілей близько 5 км. Завдяки 1200-сильному двигуну майже 50-тоний Т-84 може розвивати швидкість до 70 км/год. За захист танку відповідає найсучасніший український динамічний захист та комплекс електронно-оптичної протидії від керованого озброєння.

Взагалі, танки Т-84 знаходилися на озброєнні української армії тривалий час і у 2016-му році вже проходили технічний огляд та відновлення повної боєздатності на харківському "Заводі імені Малишева". Однак, очевидно, в сучасних реаліях цього недостатньо.

За даними концерну "Укроборонпром", роботи, які зараз проводять харківські підприємства, направлені на ремонт та модернізацію цих бойових машин. Спочатку ДП "Завод ім. Малишева" провів ремонт, який полягає в перевірці, відновленні або повній заміні всіх основних вузлів та агрегатів.

Після цього танки Т-84 були направлені на "ХКМБ ім. Морозова", де в ці дні проходять модернізацію. Там проводиться заміна електронних систем, в тому числі, встановлюються цифрові захищенні радіостанції. Також значну модернізацію проходить прицільний комплекс Т-84.

Очікується, що завдяки цим заходам буде значно підвищено бойову ефективність Т-84 за будь-яких умов погоди та часу доби, використання противником активних або пасивних перешкод на полі бою у радіо-, інфрачервоному та оптичному діапазоні.

Після проведення всіх робіт партія Т-84 буде направлена на випробування, які будуть проходити у присутності представників Міноборони.

Також є інформація, що цього року саме модернізовані Т-84 візьмуть цього року участь у щорічних міжнародних змаганнях з танкового біатлону "Сильна Європа".

"Наші танки Т-64 добре себе зарекомендували на минулому змаганні, яке проходило в травні 2017-го року на території Німеччини. Тому Міністерство оборони ухвалило рішення вийти на більш високий рівень і у 2018-му році відправити для участі в змаганнях бойові машини Т-84", – повідомив наприкінці грудня 2017-го року начальник управління виробництвом "Заводу ім. Малишева" Олександр Пащенко.

Нагадаємо, з 7 по 12 травня 2017-го року найкращий танковий взвод України вперше взяв участь у міжнародних змаганнях, відомих як Танковий біатлон "Сильна Європа", і на танках Т-64БВ посів почесне 5-те місце серед найсильніших танкових армій світу. Пропустили українці вперед лише Австрію (Leopard 2A4), Німеччину (Leopard 2A6), США (M1A2 SEPv2 Abrams) та Францію (AMX-56 Leclerc), випередивши бронзового призера минулого року – Польщу (Leopard 2A5). При цьому в таких компонентах, як злагодженість підрозділів, злагодженість екіпажу і скорострільність українцям не було рівних.

Пригадуючи обіцянки начальника Генштабу Віктора Муженка, міністра оборони Степана Полторака, секретаря РНБО Олександра Турчинова і президента Петра Порошенка до кінця 2018-го року передати на озброєння ЗСУ партію "Оплотів", можна припустити, що це будуть ті самі модернізовані Т-84, більш відомі, як БМ "Оплот".

А для тих, хто очікував побачити на озброєнні ЗСУ самий сучасний український танк "Оплот-М" є інформація, що станеться це не раніше 2019-го року. Це пов'язано з тим, що виготовляти їх потрібно буквально з нуля, а виробничий цикл становить 17-19 місяців.

Читайте також: Новий Т-72. Яку заміну "Оплотів" знайшли для ЗСУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme