Майбутнє армії: Що не так з реформою системи військової освіти

Оновлення системи військової освіти є однією з ключових складових оборонної реформи

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Майбутнє армії: Що не так з реформою сис…
Фото: Ужгородський національний університет

У День знань під час зустрічі із слухачами Національного університету оборони імені Івана Черняховського міністр оборони Андрій Таран відзначив, що ядром військової реформи має виступати оновлення системи освіти, яка здатна була б забезпечити підготовку професійних фахівців.

Depo.ua вирішив розібратись – як справи з військовою освітою зараз і що передбачає це саме оновлення.

Як є

Концепція військової освіти в Україні регулюється постановою Кабінету міністрів №1410 від 15 грудня 1997 року, до якої багато разів вносились різноманітні зміни.

Сьогодні система військової освіти включає органи управління, мережу профільних вишів та військових підрозділів у вишах непрофільних, де готують майбутніх сержантів та офіцерів. Також сюди належить військовий і військово-морський ліцеї та ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Керує системою Департамент військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міноборони.

Підготовка військових фахівців здійснюється у галузі знань "Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону" та у 21-й "цивільній" галузі. Це понад 70 спеціальностей та майже 150 спеціалізацій. 

Військові навчальні заклади здійснюють підготовку за державним замовленням. Обсяги прийому на навчання мають забезпечувати потреби Збройних сил України у військових фахівцях тактичного, оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівнів підготовки.

На навчання приймаються абітурієнти з повною середньою освітою, випускники військових ліцеїв, військовослужбовці-контрактники, а також резервісти та військовозобов’язані без звань офіцерського складу.

Безкоштовно вчитися у військових вишах за цивільними спеціальностями могли і заочно. Таке   право мали контрактники, які прослужили не менше одного строку контракту, військовослужбовці, які проходять строкову службу, а також військовослужбовці, які проходять службу за призовом під час мобілізації та отримали поранення в районі бойових дій.

Після завершення навчання кожен випускник отримує офіцерське (сержантське) звання та призначається на військову посаду для проходження служби за контрактом.

Також на військових кафедрах готують офіцерів запасу.

А з 2018 року у частинах Сухопутних військ відбирають на курси військовослужбовців сержантського (старшинського) складу для здобуття ними первинного офіцерського звання "молодший лейтенант".

Читайте також: Від "радянщини" до НАТО: Як "реформа сержантів" змінить українську армію.

Як буде

Однак, з 2021 року Україна має перейти на систему, яка передбачає серйозну кореляцією з кар'єрою офіцера, коли кожному призначенню на вищу посаду передує обов'язкове підвищення рівня військової освіти.

При цьому передбачається, що в умовах швидких змін тривалі періоди навчання офіцерів у вишах є невиправданими через стрімке старіння освітнього контенту та фінансово обтяжливими для держави. Тому заочне навчання державним коштом скасують. Крім того, вважають в Міноборони, отримання другої вищої освіти за кошти держбюджету суперечить законодавству.

У проекті "Розвиток системи військової освіти та підготовки військових фахівців", який затвердили у 2018 році, передбачене системне оновлення професійних компетентностей відповідно до необхідного рівня військової освіти кожні 3-5 років служби.

Така система прийде на зміну тривалим 2-3-річним циклам навчання офіцерських кадрів, які, як вважають в Міноборони, часто не достатньо пов'язані з офіцерською кар'єрою та не забезпечують отримання актуальних знань та умінь на конкретному етапі професійного зростання.

Також у військовій освіті більше не буде оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівнів. Наразі внесено пропозиції щодо змін законодавства про освіту, якими з 2021 року передбачається введення тактичного, оперативного та стратегічного рівнів, як це впроваджено у країнах-членах НАТО. Для реалізації концепції запроваджується система курсів для здобуття відповідного рівня освіти.

Передбачені і серйозні змістові зміни – зокрема, розмежування між оперативним та стратегічним рівнями. Основу оперативного рівня становитимуть питання операційного планування та ведення всього спектру об'єднаних операцій, а стратегічного – основи оборонного менеджменту, оборонного планування та прийняття стратегічних рішень у безпековому секторі.

При цьому офіцерам, які вже здобули освітній рівень "магістр", не треба буде повторно отримувати його зі здобуттям оперативного або стратегічного рівня військової освіти.

Для офіцерів, які просуваються кар'єрними сходами, будуть запропоновані курси, що забезпечують професійне підвищення кваліфікації. Тобто, офіцер на підставі раніше отриманого ступеня освіти "магістр" здобуває професійну кваліфікацію "професіонал у сфері оборони, офіцер оперативного рівня" або "офіцер стратегічного рівня", як складову повної освітньої кваліфікації.

Ті ж офіцери, які не отримали на тактичному рівні цього освітнього ступеня, а випускаються з вищих військових закладів тактичного рівня зі ступенем "бакалавр", матимуть змогу після завершення курсу оперативного або стратегічного рівня вступити до магістратури. Кількість таких офіцерів у перспективі збільшуватиметься у зв'язку із серйозними змінами в системі вищої освіти України.

Читайте також: Офіцерське звання за рік: Для чого в Міноборони винайшли новий вид "піджаків".

Що не так

Як це часто буває з реформами в Україні – ніхто не подумав про тих, хто буде навчатись. Якщо безкоштовної заочної освіти для військовослужбовців не буде,  виникає низка запитань:

1. Як молодому військовослужбовцю створити сім'ю, якщо він кожні 3-5 років змушений переїздити, змінюючи місце навчання і витрачаючи всі гроші на освіту? По суті, перед військовослужбовцем постає дискримінаційний вибір: кар'єра чи сім'я. Щось підказує, що так не повинно бути.

2. Де військовослужбовцеві брати додаткові гроші на навчання задля просування кар'єрними сходами, якщо у нього вже є сім'я? Чи не стане це каталізатором розпаду і без того традиційно не надто міцних військових сімей?

І це лише те, що лежить на поверхні. Хочеться вірити, що всі ці моменти будуть враховані і концепція військової освіти буде дещо переглянута.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme