Малий корвет під "Нептун": Чи пристане Україна на пропозицію британців

Велика Британія хоче разом з Україною будувати на території нашої держави ударні катери за їхнім проектом під наш "Нептун"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Малий корвет під "Нептун": Чи пристане У…
Фото: ВМС Пакистану

Британія пропонує розгорнути виробництво ракетних катерів для ВМС ЗСУ на одному з українських підприємств. Профільні вітчизняні ЗМІ навіть писали, що саме з метою представлення цією пропозиції Україну з офіційним візитом відвідував міністр оборони Британії Роберт Бен Лоббан Уоллес.

Що пропонується

У проекті Об'єднаного Королівства – 50-метрові ракетні катери водотоннажністю близько 400 тонн. Це великі ракетні катери або малі корвети (деталі не розголошується), що можуть нести ударне озброєння у вигляді восьми українських протикорабельних ракет типу "Нептун" або їхніх аналогів. 

Читайте також: Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі.

Велика Британія настільки зацікавлена у проекті, що готова надати нашій державі кредит на будівництво.

Подібні схеми співпраці для світу не нові. Наприклад,  В'єтнам нещодавно отримав 348,2 млн доларів від Японії на будівництво шести кораблів типу Kunigami.

Для фінансування програми Японія виділить урядовий кредит у 36,626 млрд ієн (348,2 млн дол) на 40 років всього під 0,1% річних, з відстрочкою початку виплат на 10 років. Загальна вартість програми складе при цьому 42,542 млрд ієн (400 млн дол).

Раніше за аналогічною схемою уклали дві угоди на будівництво в Японії патрульних кораблів і катерів для берегової охорони Філіппін в рамках спільної японо-філіппінської програми Maritime Safety Capability Improvement Project (MSCIP).

А в Україні будуються французькі патрульні катери OCEA для вітчизняної Морської охорони.

Не все так просто

Але зовсім не факт, що україно-британському проекту бути. Сергій Смоленцев для видання "Думська" пише, що далеко не всі з військово-морського начальства і представників вітчизняної оборонної промисловості налаштовані прийняти пропозицію Лондона.

"Дійшло до того, що із запиленого сейфа миколаївського дослідницько-проектного центру кораблебудування витягли проект катера "Гроза" тридцятирічної давності, який нібито можна модернізувати до сучасних стандартів. … Співрозмовники видання стверджують, що на командувача ВМС зараз тиснуть зверху з метою змусити відмовитися від британської пропозиції та узгодити початок виробництва цієї самої "Грози", – пише Смоленцев.

Власне, розвивати власні проекти – це непогано. Але є нюанси. Адаптувати попередню версію, виготовити прототип, провести випробування і запустити серійне виробництво – в українських реаліях це може затягнутись на роки. Готові до серійної збірки проекти "Лань" і "Корвет" досі не можуть поставити на конвеєр, чи виготовити бодай один бойовий екземпляр. Грошей на оборонку Україні ніколи не вистачало.

Читайте також: Зрада чи непорозуміння: Чи справді у Зеленського згортають проект "Корвет".

Британці ж пропонують готовий проект ракетного катера, робочі місця в Україні "тут і зараз" і кредит на вигідних умовах. 

Зауважимо, що рішення про виробництво катерів подібного класу (як, власне, й вибір реактивного винищувача для ВПС) є геополітичним. Адже воно не лише приведе до появи на озброєнні ЗСУ нових ракетних катерів, але й визначить вектор розвитку українських ВМС.

Вибір Великої Британії відкриє багато дверей для України як надійного союзника і бізнес-партнера. Якщо, звісно, у цьому зацікавлена нинішня українська влада і її ставленики в Міністерстві оборони.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme