Пакистанський танк з українським серцем: Як харківські двигуни підкорюють Азію

Україна продовжує рух вгору у світовому рейтингу експортерів зброї, нарощуючи об'єми реалізованої за кордон військової продукції

Пакистанський танк з українським серцем:…
Фото: Pinterest

Depo.ua продовжує відслідковувати новинки української зброї та техніки. Український військово-промисловий комплекс останнім часом генерує все більше ідей, які можуть зацікавити закордонних замовників.

Зокрема, 28 липня командування збройних сил Пакистану провело урочисту церемонію передачі партії нових танків "Al Khalid-1" до складу полку бронетанкового корпусу. Для нас подія цікава тим, що танк побудований Пакистаном в рамках спільного проекту з Китаєм та Україною.

Історія проекту

Створення танку "Al Khalid-1" є розвитком угоди між Китаєм (компанія Norinco) і Пакистаном (Heavy Industries Taxila) про розробку і спільне виробництво нового основного бойового танка MBT-2000 (він же "Тип 90-II"), яку було укладено ще 1 жовтня 1988 року.

Саме танки MBT-2000 ("Тип 90-II") у різних варіантах виконання стали прототипами для подальшого розвитку проекту до версії перспективного пакистанського танка "Тип 90-IIM", що згодом отримав власну назву "Al Khalid", і який було прийнято на озброєння армією Пакистану у 1998 році.

Порівняно з попередником MBT-2000 ("Тип 90-II") основний бойовий танк "Al Khalid" має певні відмінності, а саме:

1. Він оснащений навісним динамічним захистом китайського виробництва.

2. Він має нове моторно-трансмісійне відділення, в якому встановлено український дизельний двигун 6ТД-2 і автоматична трансмісія.

Український слід

Вибір українського двигуна було зроблено як через його можливості, так і внаслідок попередньої історії співпраці з Україною у військово-технічному напрямку – раніше Пакистан придбав в України 320 танків Т-80УД з двигунами 6ТД-1 і, очевидно, залишився задоволений їхньою якістю та функціоналом.

Згодом, у 1998 році, між двома державами був підписаний пілотний контракт на постачання з України декількох моторно-трансмісійних установок як з двигунами 6ТД-1 (1000 к.с.), так і з двигунами 6ТД-2 (1200 к.с.).

Все це сприяло тому, що у подальшому для 285 серійних танків "Al Khalid" ставка була зроблена саме на використання українських двигунів 6ТД-2. Таким чином сьогодні Україна має низку контрактів на постачання цих двигунів до Пакистану – як для проекту "Al Khalid", так і для продовження ресурсу та ремоторизації танків Т-80УД з двигунами 6ТД-1 (по суті, заміни старих двигунів на нові).

Читайте також: Крута тачка: Що за бронетранспортер Al-Wahash виготовлятимуть ОАЕ з Україною.

Що за двигун

Двигуни сімейства 6ТД – це двотактні опозитні 6-ти циліндрові дизельні двигуни, створені під керівництвом М.К. Рязанцева у Харківському конструкторському бюро з двигунобудування (ХКБД).

Вони існують у модифікації 6ТД-1, 6ТД-2, 6ТД-3, 6ТД-4 потужністю 1000, 1200, 1400, та 1500 к.с. відповідно. В основному, призначені для встановлення на танки Т-80УД і Т-84.

Попри те, що ці двигуни вважаються дизельними, вони можуть працювати на різних видах палива, зокрема: дизельне паливо, бензин, гас, паливо для реактивних двигунів, або їхні суміші у будь-якій пропорції.

Ще в радянські часи, пройшовши всебічні випробування у всіх кліматичних зонах СРСР, двигун 6ТД був рекомендований до серійного виробництва і з 1979 року почалася модернізація ним серійних танків Т-64А, Т-64АК, Т-64Б та Т-64Б-1 в ході капітального ремонту. Модернізовані танки були прийняті на озброєння під марками Т-64АМ, Т-64АКМ, Т-64БМ і Т-64Б-1М. Однак далі модернізації справа не пішла – серійне виробництво цих танків так і не було організовано через низку політичних та економічних причин.

Перспективи

Якщо говорити про наші дні, то 14 березня 2017 року був підписаний меморандум між Україною і Туреччиною, згідно з яким Україна має постачати двигуни 6ТД-3 для турецького танка "Altay".

Що стосується Пакистану, то окрім уже згаданої співпраці існує договір про постачання нових двигунів 6ТД-3 потужністю 1500 к.с. виробництва для заміни двигунів 6ТД-2 при модернізації танків "Al Khalid-1"до версії "Al Khalid-2". Але це вже питання найближчої перспективи.

Наразі ж можна констатувати, що Україна поступово закріплюється на міжнародних ринках озброєнь, постачаючи як готову зброю та техніку, так і беручи участь у спільних проектах.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми допомагаємо виготовляти М'янмі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"