Пакистанський танк з українським серцем: Як харківські двигуни підкорюють Азію
Україна продовжує рух вгору у світовому рейтингу експортерів зброї, нарощуючи об'єми реалізованої за кордон військової продукції
- Головна
- Руслан Рудомський
-
31 липня 2020 08:00

Depo.ua продовжує відслідковувати новинки української зброї та техніки. Український військово-промисловий комплекс останнім часом генерує все більше ідей, які можуть зацікавити закордонних замовників.
Зокрема, 28 липня командування збройних сил Пакистану провело урочисту церемонію передачі партії нових танків "Al Khalid-1" до складу полку бронетанкового корпусу. Для нас подія цікава тим, що танк побудований Пакистаном в рамках спільного проекту з Китаєм та Україною.
Історія проекту
Створення танку "Al Khalid-1" є розвитком угоди між Китаєм (компанія Norinco) і Пакистаном (Heavy Industries Taxila) про розробку і спільне виробництво нового основного бойового танка MBT-2000 (він же "Тип 90-II"), яку було укладено ще 1 жовтня 1988 року.
Саме танки MBT-2000 ("Тип 90-II") у різних варіантах виконання стали прототипами для подальшого розвитку проекту до версії перспективного пакистанського танка "Тип 90-IIM", що згодом отримав власну назву "Al Khalid", і який було прийнято на озброєння армією Пакистану у 1998 році.
Порівняно з попередником MBT-2000 ("Тип 90-II") основний бойовий танк "Al Khalid" має певні відмінності, а саме:
1. Він оснащений навісним динамічним захистом китайського виробництва.
2. Він має нове моторно-трансмісійне відділення, в якому встановлено український дизельний двигун 6ТД-2 і автоматична трансмісія.
Український слід
Вибір українського двигуна було зроблено як через його можливості, так і внаслідок попередньої історії співпраці з Україною у військово-технічному напрямку – раніше Пакистан придбав в України 320 танків Т-80УД з двигунами 6ТД-1 і, очевидно, залишився задоволений їхньою якістю та функціоналом.
Згодом, у 1998 році, між двома державами був підписаний пілотний контракт на постачання з України декількох моторно-трансмісійних установок як з двигунами 6ТД-1 (1000 к.с.), так і з двигунами 6ТД-2 (1200 к.с.).
Все це сприяло тому, що у подальшому для 285 серійних танків "Al Khalid" ставка була зроблена саме на використання українських двигунів 6ТД-2. Таким чином сьогодні Україна має низку контрактів на постачання цих двигунів до Пакистану – як для проекту "Al Khalid", так і для продовження ресурсу та ремоторизації танків Т-80УД з двигунами 6ТД-1 (по суті, заміни старих двигунів на нові).
Читайте також: Крута тачка: Що за бронетранспортер Al-Wahash виготовлятимуть ОАЕ з Україною.
Що за двигун
Двигуни сімейства 6ТД – це двотактні опозитні 6-ти циліндрові дизельні двигуни, створені під керівництвом М.К. Рязанцева у Харківському конструкторському бюро з двигунобудування (ХКБД).
Вони існують у модифікації 6ТД-1, 6ТД-2, 6ТД-3, 6ТД-4 потужністю 1000, 1200, 1400, та 1500 к.с. відповідно. В основному, призначені для встановлення на танки Т-80УД і Т-84.
Попри те, що ці двигуни вважаються дизельними, вони можуть працювати на різних видах палива, зокрема: дизельне паливо, бензин, гас, паливо для реактивних двигунів, або їхні суміші у будь-якій пропорції.
Ще в радянські часи, пройшовши всебічні випробування у всіх кліматичних зонах СРСР, двигун 6ТД був рекомендований до серійного виробництва і з 1979 року почалася модернізація ним серійних танків Т-64А, Т-64АК, Т-64Б та Т-64Б-1 в ході капітального ремонту. Модернізовані танки були прийняті на озброєння під марками Т-64АМ, Т-64АКМ, Т-64БМ і Т-64Б-1М. Однак далі модернізації справа не пішла – серійне виробництво цих танків так і не було організовано через низку політичних та економічних причин.
Перспективи
Якщо говорити про наші дні, то 14 березня 2017 року був підписаний меморандум між Україною і Туреччиною, згідно з яким Україна має постачати двигуни 6ТД-3 для турецького танка "Altay".
Що стосується Пакистану, то окрім уже згаданої співпраці існує договір про постачання нових двигунів 6ТД-3 потужністю 1500 к.с. виробництва для заміни двигунів 6ТД-2 при модернізації танків "Al Khalid-1"до версії "Al Khalid-2". Але це вже питання найближчої перспективи.
Наразі ж можна констатувати, що Україна поступово закріплюється на міжнародних ринках озброєнь, постачаючи як готову зброю та техніку, так і беручи участь у спільних проектах.
Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми допомагаємо виготовляти М'янмі.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:30 Два м'ячі і асист: Українець Швед продовжує феєрити за бельгійський "Мехелен" Відео
- 23:28"Шахтар" повернувся до Києва, другий збір розпочнеться за декілька днів
- 23:18"Слуги" вирішили обкласти податками іноземні сайти
- 23:02 Україна на карантині до 28 лютого: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 22:52 Сенат переніс розгляд імпічменту Трампа на лютий
- 22:49Нацбанк застерігає банки від співпраці з "підсанкційним" Дубінським
- 22:48Зґвалтування 11-річної спортсменки: В Греції затримали відомого тренера
- 22:23Е-підпис та е-лікарняний: У Мінцифри розповіли, які послуги стануть доступними онлайн у квітні
- 22:19 Українець Швед став найкращим гравцем матчу чемпіонату Бельгії ФОТО
- 22:07 "Вест Хем" Ярмоленка перестріляв "Крістал Пелас", "Сіті" Зінченка гостює у "Вест Бромвіча" й інші матчі АПЛ
- 21:58Питання скандальної професорки Більченко розгляне Вчена рада університету, – голова профспілки
- 21:57Німеччина виділить 700 тисяч євро на допомогу жертвам Голокосту та їхнім нащадкам
- 21:55У центрі Львова спорудять копію вежі з Донецького аеропорту ФОТО
- 21:40 Арестович розповів про брехню росіян на засіданні ТКГ
- 21:34 Путін привітав Байдена з початком каденції, а той нагадав хазяїну Кремля про те, що Україна – суверенна країна
- 21:29У Байдена заявили, що робитимуть із санкціями проти "Північного потоку-2"
- 21:20 "Вест Бромвіч" – "Ман Сіті": Гвардіола випускає українця Зінченка у стартовому складі "містян" ФОТО
- 21:17 До санкцій ЄС проти Білорусі приєдналися іще шість країн
- 21:09В Україні запрацював штаб з ліквідації наслідків негоди на автодорогах