Заміна "Калашникову": Що за пістолет-кулемет МР5 з‘явиться в силовиків

"Подалі від Москви" поступово стає не просто політичним гаслом, а справжньою дорожньою картою розвитку України

Фото – ЕРА

У середу, 15 травня, в Києві пройшла презентація нового озброєння для співробітників Національної поліції. Як повідомили в прес-службі відомства, замість автоматів Калашникова поліцейських озброять німецькими пістолетами-кулеметами MP-5.

Ще раніше глава Нацполіції Сергій Князєв в інтерв'ю одній з газет вкотре заявив, що у його відомстві планують відмовитися від традиційних російських автоматів Калашникова, пістолетів Макарова і ТТ, замінивши їх сучасним європейським зброєю.

"У нас амбітна мета – на 90% відмовитися від традиційних автоматів Калашникова, пістолетів Макарова, ТТ, замінивши їх сучасним європейським зброєю. Непрофесіонали часто запитують, чи виправдано це, з огляду на значні запаси АКМів і боєприпасів до них. Відповідаю: виправдано. І вже прийнято рішення про закупівлю німецьких пістолетів-кулеметів МР5, якими буде забезпечено кожен патрульний наряд", – заявив Князєв.

Власне, вперше таку заяву він зробив ще у серпні 2018-го року. За словами Князєва, Україна не буде робити ставку на автомати Калашникова, бо, по-перше, мати на озброєнні гвинтівку, виробнича база якої розташована на території країни-агресора, це непатріотично і ризиковано. По-друге, українське законодавство забороняє купувати озброєння і комплектуючі на Росії.

Отож, давайте познайомимось ближче з пістолетом-кулеметом МР5, який скоро стане буденністю вітчизняної поліції.

Історія створення

Maschinenpistole 5, або МР5 – це пістолет-кулемет, розроблений німецьким виробником стрілецької зброї, фірмою Heckler & Koch в 1960-х роках на основі німецької автоматичної гвинтівки HK G3.

Робота над проектом зі створення першого німецького післявоєнного пістолета-кулемета почалась у 1964-му році, а вже у 1966-му уряд ФРН під назвою МР5 прийняв його на озброєння поліції та прикордонної служби. Зовнішній світ побачив новинку завдяки використанню її німецьким контртерористичним загоном GSG 9, який був частиною прикордонної служби.

Найвідоміша контртерористична операція, в якій було задіяно цю зброю – операція "Німрод", під час якої 30 квітня 1980-го року у Великій Британії бійці британського спецназу SAS, озброєні MP5, здійснили штурм будівлі Іранського посольства в Лондоні, захопленого терористами.

Сьогодні MP5 використовується правоохоронними органами та загонами спеціального призначення у понад 50 країнах світу. Разом з ізраїльським Узі він належить до найпоширеніших пістолетів-кулеметів у світі.

Що собою представляє

МР5 – це пістолет-кулемет калібру 9-мм для стрільби набоями 9 × 19 мм Парабелум, який високу енергію кулі, а відповідно й забійну та пробивну дію кулі. Він має фосфатне покриття деталей, що робить цю зброю стійкою до несприятливих зовнішніх умов.

Маса МР5 без магазину складає 2,54 – 3,4 кг, в залежності від моделі. Загальна довжина – 680-780 мм. Довжина зі складеним прикладом – 325-550. Темп стрільби складає 800-900 пострілів за хвилину, знову ж таки, в залежності від моделі. Максимальний запас пострілів в більшості керівництв по догляду за MP5 не перевищує 40 000, однак експериментальним шляхом було встановлено, що він витримує 571 000 пострілів, при замінити лише зношених невеликих деталей.

Автоматика MP5 діє за принципом напіввільного затвору, а стрільба ведеться із закритого затвору. Ударно-спусковий механізм куркового типу забезпечує стрільбу в автоматичному й одиночному режимах.

Запобіжник одночасно є перевідником режиму вогню. Його важіль розташований біля рукоятки керування вогнем з лівого боку. При постановці на запобіжник блокується спусковий гачок і курок, що забезпечує безпеку в поводженні зі зброєю.

Замикання затвору в передньому положенні здійснюється роликами, що одночасно грають роль прискорювача затвору. Така конструкція дозволила знизити відбій і підвищити купчастість стрільби.

Приціл барабанного типу може бути діоптричним або відкритим – вибирається поворотом барабану цілика.

Особливістю пістолета-кулемета МР5 є глушник. Виготовляється декілька варіантів MP5 з вбудованим глушником (MP5SD1, MP5SD2, MP5SD3, MP5SD4, MP5SD5, MP5SD6 і MP5SD-N "Navy"), який зменшує гучність від пострілу до 70 дБ, а також приховує спалах порохових газів – все це дозволяє використовувати МР5 як у приміщенні, так і у темряві. Глушник вироблений зі сплаву алюмінію та має довжину 30 см, його можливо знімати для чистки зброї.

 

Моделі MP5-N "Navy", MP5K-N, MP5K-PDW, MP5/10 та MP5/40 не мають вбудованого глушника, але мають різьбу на стволі для можливості його приєднання. В цьому випадку глушник зменшує звуковий тиск до 30-35 дБ. Крім цього, в деяких випадках накручений глушник може підвищити точність стрільби.

Взагалі, можливість використання прицілів та прикладів різних типів, глушника і бойового ліхтаря розширює можливості пістолета-кулемета МР5. Крім того, він легко розбирається для чищення й змащування.

Разом з тим, МР5 має й ряд недоліків. Серед них відносно високий темп стрільби веде до розсіювання куль при стрільбі з нестійких положень. Також він чутливий до забруднення і має малу ударостійкість – зокрема, при випадковому падінні може пошкодитись барабанний приціл.

Цікаво, що речник компанії Heckler & Koch Флоріан Бокерманн у відповідь на слова Князєва про закупівлю зброї говорив, що в компанії не ведуть жодних переговорів з українською поліцією про продаж їй пістолетів-кулеметів MP5 чи якоїсь іншої зброї. Більше того, за його словами, Heckler & Koch вже певний час дотримується у своїй діяльності так званої "стратегії зелених країн". Вона передбачає, що компанія постачає зброю лише у певні країни, серед них, зокрема, країни ЄС та НАТО, наближені до НАТО країни чи ті, щодо яких німецький уряд має особливий інтерес з точки зору політики безпеки. Позаяк, на його думку, Україна до жодної з цих груп не належить, то згідно з чинною політикою компанії укладання угоди з Києвом видається фактично неможливим.

Та існувала непідтверджена інформація, за якою Україна планує купувати МР5 не в німецької компанії Heckler & Koch, а в турецької компанії MKEK, яка випускає їх по ліцензії (всього у світі, крім Німеччини, ліцензійні пістолети-кулемети МР5 випускають 14 країн).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна