Зміни під шумок карантину: Як у Зеленського перетворюють воїнів ЗСУ на кріпаків

Схоже, у президента України Володимира Зеленського вирішили остаточно "позатягувати гайки" у Збройних силах України, відбивши тим самим бажання у адекватних людей йти служити за контрактом

Зміни під шумок карантину: Як у Зеленськ…
Фото: ОП

10 квітня президент своїм указом несподівано вніс зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України.

Тепер, згідно нової редакції (абзац 7 пункту 20), під час особливого періоду для військовослужбовців, прийнятих на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення демобілізації на строк шість місяців, військова служба за контрактом може бути продовжена за новим контрактом на шість місяців.

Тобто, в умовах сьогодення (а особливий період у нас в Україні триває з 2014 року) Міністерство оборони отримало можливість на шість місяців затримати на службі майже будь-якого контрактника.

Але це лише квіточки у порівнянні з абзацом другим пункту 257, який тепер дозволяє для доукомплектування Збройних сил України в особливий період призначати військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади без їх згоди, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

У свою чергу пункт 112 цього Положення дозволяє переміщення військовослужбовців в порядку покарання на рівнозначні та нижчі посади без їх згоди, крім таких випадків:

- неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

- неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

- потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Тобто, мало того, що всіх військовослужбовців-контрактників прирівняли до штрафників, так ще й, по суті, загнали їх у кріпацтво. Адже контракт й без того в односторонньому порядку військовослужбовцю розірвати майже неможливо, так його ще й можуть продовжити на півроку, плюс перевести на нижчу посаду, (а це зменшення грошового забезпечення і, як наслідок, зменшення потенційної пенсії), так ще й в інший регіон.

По факту, тепер військовослужбовець та його родина стають заручниками волі свого начальника. А де гарантії, що начальники не будуть зловживати цими привілеями і не шантажуватимуть військовослужбовців? Таких гарантій немає. Вони просто не передбачені.

Звісно, такі нововведення не могли пройти непоміченими в середовищі військових лідерів думок. Зокрема, не залишився осторонь відомий волонтер і блогер Мартін Брест.

"Можливість переводити будь-якого військового на будь-яку іншу посаду з будь-яким пониженням. … Цією фразою приберуть з посади Марченка і його піратів, Філіна, Вітра та інших. Ці кілька слів стануть "лякалками" для тих, кому потрібна кар'єра, і черговим цвяхом у кришку труни чергового контракту для тих, хто міг і хотів залишатися в лавах. Ці чорні літери зроблять начальників всіх рангів практично всемогутніми, адже розірвати контракт буде майже неможливо", – пише Мартін Брест.

Читайте також: "Зрада" чи політичне переслідування: За що арештували генерала Марченка.

"Вони вбивають мою армію, розумієш, вони просто прибивають її до довбаного хреста довбаними цвяхами, традиційно прикриваючись... Та вже, по-моєму, нічим не прикриваючись. Вони перетворюють армію воєнного часу – в армію мирного часу, хоча війна все ще триває. Щоб потім розвести руками: "Ось бачите, такі в нас люди, треба оптимізувати, скоротити та продати надлишково майно... Ми не вистоїмо проти Росії, треба якось домовлятися", – вважає Брест.

Вторить йому й опальний екс-військовослужбовець Роман Ковальов, якого довели до звільнення з лав ЗСУ через публічну критику президента Зеленського. Вже колишній військовий відкрито обурився таким станом речей.

"В мене не виникає сумніву, що така норма істотно і безумовно погіршить морально-психологічний стан у війську. Я б навіть застосував термін – деморалізує. Як на мене, це все має ознаки державної зради, бо такий указ незворотньо буде мати негативні наслідки для обороноздатності країни! І це не гучні слова, повірте", – написав у Facebook Ковальов.

Читайте також: Історія Ковальова: Чому майор, який назвав Зеленського "лошарою", звільнився з армії.

"Обурює також і той факт, що зроблено це знову без обговорення ані в суспільстві, ані в експертному середовищі. Маю думку, що такі зміни підготовлені під патронатом нового міністра оборони і необхідні, перш за все, для того аби боротися із інакомисленням серед підлеглих і примусити їх беззаперечно виконувати незаконні накази, аби не втратити все, що маєш. Особливо вразливими будуть офіцери, що мають родини, своє або службове житло, і ті хто незабаром має виходити на пенсію", – додав Ковальов.

Більше того, Ковальов переконаний, що таким чином армію починають готувати до придушення наступного Майдану. На його думку, тепер змусити бійців застосувати силу проти мирних демонстрантів буде значно простіше, адже за відмову розганяти Майдан їм помстяться переведенням на нижчі посади з місцем дислокації якомога далі від дому.

Читайте також: Свобода слова і статут ЗСУ: Чи мав право майор Ковальов називати президента "лошарою".

Ось так одним розчерком пера президент Зеленський перетворив гордість сучасної України – її Збройні сили, які були заново по камінчику вибудовані в умовах збройної агресії Росії, – на черговий заповідник совка і здійснив реінкарнацію рекрутчини в сучасних умовах.

Зрозуміло, що за таких мало яка адекватна людина з амбіціями піде служити за контрактом. Тепер хіба що від безвиході.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"