Криголам АТО: Хто такий генерал-десантник Юрій Содоль, який очолив Командування "морпіхів"

Новостворене Командування морської піхоти ВМС очолив генерал-майор Юрій Содоль

Криголам АТО: Хто такий генерал-десантни…

План реформування ЗСУ та ВМС згідно "Стратегічного оборонного бюлетеня" передбачав створення нової структури, яка б відповідала стандартами НАТО. Відповідно, за ініціативою начальника відділу морської піхоти командування ВМС полковника Сергія Тартаковського створювався Корпус морської піхоти. Проект передбачав створення на основі структури управління берегових військ нової за "натівським" штатом і функціоналом.

Ще 30-го січня атестаційна комісія Генштабу розглянула кандидатури на посаду Командувача. І рекомендувала генерал-майора Юрія Содоля.

Днями Командувач Військово-Морських сил ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко у Миколаєві представив особовому складу гарнізону Содоля вже у якості командувача морської піхоти ВМС.

Що за Корпус морської піхоти

Корпус морської піхоти об'єднає всі части морпіхів та берегових артилеристів під Єдиним органом управління.

Структура берегових військ складається з бригади і окремого батальйону морської піхоти, артилерійської бригади і реактивно-артилерійського полку. Їхня присутність на фронті і на різних маневрах постійна, тому необхідне повноцінне керування.

Управління Корпусу буде розміщене у Миколаєві.

До Корпусу МП увійдуть: 36 окрема бригада МП (м. Миколаїв), у складі якої 1-й Феодосійський, 501-й та 503-й окремі батальйони, що базуються у Миколаєві, Бердянську та Маріуполі відповідно; 137 окремий батальйон МП (смт. Дачне, Одеська обл); 406 окрема Артилерійська бригада (м. Миколаїв) з окремими дивізіонами у Очакові, смт. Дачне, Білгород-Дністровську; 32 окремий Реактивний артилерійський полк (с. Алтестове, Одеської обл). Передбачається також можливість розгортання нових підрозділів бойового та тилового забезпечення.

Хто такий Юрій Содоль

Він - колишній десантник, який досі є першим заступником командувача Десантно-штурмових військ ЗСУ.

У 1988 році він закінчив середню школу у Маріуполі. З 1988 по 1992 роки навчався в Сумському вищому артилерійському командному училищі, а в 2002 році закінчив Національну академію оборони України за спеціальністю "бойове застосування та управління діями підрозділів (частин, з'єднань) Сухопутних військ". Здобув кваліфікацію офіцера військового управління оперативно-тактичного рівня.

З 2003 року служив у десантних військах. За цей час здійснив 96 стрибків.

Командиром 25-ї повітрянодесантної бригади став у 2007 році і брав участь з нею в АТО. Командував бригадою до 2015-го. У тому ж році здобув кваліфікацію офіцера військового управління оперативно-стратегічного рівня при Національну університет оборони України ім. І. Черняховського. І став першим заступником командувача ДШВ ЗС України.

У зоні АТО 25-та повітрянодесантна бригада була своєрідним криголамом.

Але почалося для неї все раніше.

28 січня 2014 року на закритій нараді в Кабміні Микола Азаров (до речі, в цей день Азарова відправили у відставку) поставив завдання тодішньому міністру оборони Павлу Лебедєву терміново передати до складу Внутрішніх військ два армійських з'єднання - 95-ту окрему аеромобільну бригаду і 25-ту окрему повітряно-десантну бригаду (складена з контрактників).

Однак активісти на Дніпропетровщині заблокувати залізничну колію та зупинили потяг, який перевозив військових. Тоді десантники почали вантажитися у автомобілі під Новомосковськом. За словами свідків, військові заявили що "точно потраплять у Київ". Колона машин 25-ї бригади рухалася в напрямку Києва, однак потрапила в ДТП і повернулася. Троє десантників загинуло, вісьмох у тяжкому стані було доправлено в реанімацію.

Під час анексії Криму рота десантників 25-ї опдбр, чисельністю 80 осіб була на планових навчаннях у Перевальному. З початку війни трималися стійко і чекали наказу. Не дочекалися, прийнявши рішення прориватися на материк. Рота у повному складі, на КАМАЗах і бронетехніці, зі штатною зброєю покинула Крим.

На початку квітня 2014 року підрозділи бригади були перекинуті на Донбас. В перші ж дні відбулися масові поломки зношеної техніки.

16 квітня 2014 року під час виконання бойового завдання в рамках АТО у місті Краматорську бригада була заблокована сепаратистами. При цьому шість одиниць техніки (БМД-2, БТР-Д, САУ "Нона") бригади було передано невідомим особам, які встановили на них російські прапори, після чого колона з 6 бронетранспортерів рушила у Слов'янськ. Майже 50 українських десантників, за словами сепаратистів, здалися без єдиного пострілу.

Інша колона з 15 БМД (майже 500 десантників) була заблокована місцевими жителями у селищі Красноторка поблизу залізничного переїзду "Пчолкіне". Після переговорів, виконуючи наказ, який віддав командувач ПДВ України полковник Олександр Швець, ці підрозділи здали йому затвори від стрілецької зброї та повернулися до місця постійної дислокації у Дніпропетровській області.

До речі, 17 квітня 2014 року на засіданні Верховної Ради України в.о. президента України Олександр Турчинов оголосив про те, що 25-ту бригаду буде розформовано за боягузтво і здачу зброї, однак так і не виконав свою погрозу.

Бійці 25-ої бригади охороняли Луганський аеропорт, стояли поблизу Слов'янська. 9 червня 2014 року зведена рота десантників й військовослужбовців Національної гвардії обороняла блокпост на Краматорськ.

14 червня 2014 року літак Іл-76, який заходив на посадку в Луганський аеропорт, було збито терористами "ЛНР" за допомогою російської ПЗРК "Ігла". 40 десантників та 9 членів екіпажу загинули.

Підрозділ 25-ї бригади разом з 95-ою проводив операцію під Ямполем 19-го червня. Крім того, десантників підтримували підрозділи 24 механізованої бригади з Львівської області. В результаті важкого бою був розсіяний батальйон терористів і відбиті населені пункти Ямпіль і Червоний Лиман.

31 липня 2014 батальйон 25-ї бригади намагався взяти штурмом місто Шахтарськ, внаслідок потужних обстрілів бойовиками з РСЗВ "Град" позицій силовиків, а також атаки бойовиків із засідки на колону БТР десантників поблизу м. Шахтарськ Донецької області багато вояків загинуло. Окрім цього, 25-та бригада брала участь у штурмі Савур-Могили, вибивши бойовиків з висоти.

В січні 2015-го підрозділи бригади були кинуті в зону АТО для спроби повернення Донецького аеропорту. Десантники знову понесли великі втрати.

22 січня за один день за офіційними даними в Авдіївці загинули 12 бійців. Всього в боях в січня 2015 в районі аеропорту загинули 15 бійців бригади.

Після "Мінська-2" бригада продовжила службу в АТО, зокрема її підрозділи брали участь в переможних боях за Мар'їнку в червні 2015-го.

Юрій Содоль нагороджений орденами "За мужність" III ступеня та Богдана Хмельницького III ступеня.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme