Кожен 10-й зі "стволом": Чому українці активно озброюються в тіні

За останніми даними "Small Arms Survey" в Україні на руках 4,4 млн вогнепальної зброї

Кожен 10-й зі "стволом": Чому українці а…

Авторитетна швейцарська організація "Small Arms Survey" оцінила кількість вогнепальної зброї, яка знаходиться на руках у населення в різних країнах світу. Україна увійшла в ТОП-25 рейтингу за 2017-й рік.

Найбільш озброєною країною в світі є США. Там у 325 млн чоловік на руках понад 393 млн стволів. За ними йде Індія з понад 71 млн (1,3 млрд населення) і Китай із 49 млн (1,379 млрд населення).

Україна ж в рейтингу 22-га з показником 4,4 млн стволів на приблизно 42 млн чоловік. Це означає, що вогнепальна зброя є ледь не в кожного десятого українця, з урахуванням пенсіонерів та дітей.

Показники, справді, вражаючі. Національна поліція України наводить інші цифри. В країні зареєстровано 663 126 власників вогнепальної зброї, у яких в особистому користуванні знаходяться 736 918 одиниць мисливської гладкоствольної зброї і 145 859 одиниць мисливської нарізної зброї. Остаточна цифра становить 882,777 озброєних людей. Це дані на 1 січня 2018-го року.

Методологія "Small Arms Survey" передбачає використання як офіційних національних даних щодо зареєстрованої зброї, так і загальні опитування людей щодо володіння вогнепальною зброєю, які доступні для 56 країн включно із нашою, а також дані експертів.

Варто додати, що за показниками озброєності від швейцарської організації ми обійшли Афганістан, де десятиліттями триває війна - 4,3 млн стволів на 34 млн людей.

"Українська асоціація власників зброї" наводить ще більші цифри для нашої країни - близько 5 млн незареєстрованої легкої зброї, яка може бути на руках в українців.

Чому дані настільки різняться

Нацполіція наводить цифри по виключно зареєстрованій мисливській зброї. Згідно з українським законодавством, громадяни України не можуть бути власниками не мисливських стволів.Тут мова про пістолети, автомати, кулемети і штурмові гвинтівки. Хоча голова МВС Арсен Аваков полюбляє роздавати нагородні пістолети.

А "Small Arms Survey" підраховує приблизну кількість всієї зброї різних видів. Щоправда, поправку на війну в країні організація не робить.

Що з дозволами і як це впливає

Ось тут найцікавіше. В нас навіть травматичний ствол доступний далеко не всім. Є категорії людей: журналісти, депутати, співробітники судів та члени формувань з охорони громадського порядку (дружинники). Їм дозволене придбання та носіння травматичних пістолетів. Процедура їх отримання така ж як вогнепальної зброї, додатково потрібна позитивна довідка-характеристика з роботи.

Щоб отримати "вогнепал", українцю необхідно пройти сім кіл пекла у вигляді купи документів.

Для початку треба пройти медогляд і отримати довідку форми 127/о "меддовідка для Отримання Дозволу на зброю". Коштує вона недорого - близько 200-300 гривень.

Потім в МВС потрібно взяти довідку про несудимість, а також пройти курси поводження зі зброєю. Термін навчання до трьох тижнів, є ще екзамен і відповідна довідка про його складання. Також необхідно купити сейф для зберігання зброї, де ствол повинен лежати незарядженим. Із зібраним пакетом документів (можна додати позитивну довідку з роботи) потрібно буде прийти в дозвільний центр МВС, де заповнити заяву і сплатити послуги (за дозвіл на придбання; за послуги дозвільної системи; страховий платіж, за посвідчення на право зберігання та носіння зброї). Після сплати всіх квитанцій активується механізм видачі дозволу. Процедура займає кілька тижнів. Після того, як буде готовий дозвільний талон на придбання зброї, українець може йти в магазин. Але купувати ствол треба впродовж трьох місяців.

Після придбання "вогнепалу" його протягом 10 днів треба зареєструвати. Сама процедура в МВС може зайняти кілька тижнів. До моменту реєстрації та отримання дозволу на володіння зброєю, "вогнепал" має зберігатися у сейфі незарядженим і не покидати його. Після отримання дозволу на володіння стріляти можна у дозволених місцях. Він діє три роки.

Порушення цієї процедури і незаконне володіння зброєю підпадає під статтю 263 ККУ: "Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами". В ній за "носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років".

Але в частині третій сказано, що "звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої".

І це один з методів боротьби із незаконним обігом зброї, який використовують силовики.

У нас по всіх регіонах України проводяться місячники по добровільній здачі зброї та боєприпасів.

В травні в Нацполіції повідомляли, що за період проведення місячника до підрозділів поліції українці добровільно здали 6 553 одиниці зброї.

"Серед зданого, зокрема 520 одиниць військового призначення, 501 - мисливської нарізної, 4 518 - гладкоствольної, 627 - холодної, 168 саморобної та 219 - інших видів зброї. Крім того, громадянами здано 2 275 одиниць спеціальних засобів: газові пістолети, револьвери - 1 725 одиниць, 550 пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами", - йшлося в заяві.

Від кримінальної відповідальності таким чином звільнилися майже тисяча осіб.

Втім, це не змінює того факту, що криміногенна ситуація в країні суттєво погіршилася, із зони АТО регулярно вивозиться зброя, СБУ знаходить схрони в різних місцях. А на вулицях серед білого дня вбивають бізнесменів.

Враховуючи дані "Small Arms Survey", 3,5 млн стволів в Україні знаходяться в тіні. Виходить, що всі власники таких стволів є злочинцями.

У таких умовах постає закономірне запитання: що з легалізацією зброї? І справді, страх перед легалізацією і "неготовністю населення озброїтися" (так думають владні мужі) жодним чином не скасовує факту, що це населення вже давно озброєне незаконно. Держава ж продовжує жити в рожевих окулярах. І жодні місячники по здачі стволів та облави цьому також не завадять, як демонструють реалії.

За даними Depo.ua, АК-47 зі стертим серійним номером на чорному ринку можна придбати за 500 доларів із двома ріжками набоїв. А пістолет Макарова взагалі за 200. Трохи дорожче за найдешевшу гладкоствольну рушницю в офіційних магазинах.

Є небезпека, що за цими нелегальними стволами буде кримінальне минуле, втім, якось же треба захищати себе українцю в умовах небезпечної сучасності. Тому, як показує статистика, населення йде на такий крок. Здебільшого так озброюються кримінальні угруповання. І їх не зупиняє дозвільна процедура, яка заважає хіба простому українцю отримати той самий травмат. Простий громадянин може порадіти хіба пневматичній гвинтівці чи револьверам під патрон Флобера.

Так чи інакше, українці вже озброїлися. І набагато краще в таких умовах офіційно це визнати і запровадити нормальну дозвільну процедуру, щоб розуміти, скільки і в кого є стволів. А також продемонструвати ворогу, що дуже небезпечно нападати на таку озброєну країну.

Ще краще перетворити ці 3,5 млн незаконних стволів у законні. Не просто збирати зброю на місячниках, а дати людям зареєструвати "вогнепали", у яких звісно немає кримінального минулого. Тут потрібна ціла процедура і діалог з населенням. Без легалізації зброї нічого хорошого не станеться.

Статистичні місячники - це виключно закопування голови у пісок і небажання змінювати законодавство. Десь це пояснюється страхом влади, яка може втратити монополію на застосування сили. Але в умовах нелегального озброєння такий варіант ніхто не скасовує. Можливо, у силовиків на гачку угруповання і нелегальний обіг стволів. Може, хтось із них на цьому добряче наживається. Але безпечніше на вулицях з незаконно озброєними людьми точно не стане. Навпаки, українці з легальною зброєю мали б більшу впевненість у власній безпеці, а деякі поганці б сто разів подумали перед тим, як напасти на потенційно озброєну людину.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme