Космічні війська: Коли Україна матиме власну розвідку на орбіті

Україна протягом п'яти років хоче отримати космічне угруповання з трьох супутників, які будуть використовуватись у військових цілях

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Космічні війська: Коли Україна матиме вл…
Фото: Defense Express

Задля посилення власної безпеки, Україна до 2026 року планує вивести на орбіту три супутники дистанційного зондування землі. Перший вже зібраний і перебуває на стадії перевірки всіх його систем з метою підготовки до запуску.

Мова йде про супутник "Січ-2-1" розробки Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" ім. М. К. Янгеля". Інших два – це супутники "Січ-2М" та "Січ-3-О" цього ж підприємства.

Паралельно проходять переговори щодо укладення відповідної угоди про доставку супутника на орбіту з компанією SpaceX Ілона Маска. Керівництво "КБ "Південне" не виключає, що угоду буде підписано вже найближчим часом, а сам запуск відбудеться до кінця цього року.

Фахівці відзначають, що функціонал супутника "Січ-2-1" хоч і може бути використаний українськими військовими, однак є недостатнім для виконання завдань розвідки. Його просторова розрізненість складає 8 метрів, що дозволить помітити лише великі об'єкти або скупчення ворожої техніки. Він може хіба що вирішувати оглядові завдання, оскільки під час спостереження охоплює на землі смугу у 46 км. Тобто, сам один він погоди не зробить.

Український військовий супутник "Січ-2-1"

Супутник "Січ-2-1"

Зовсім інші можливості у перспективних українських супутників "Січ-2М" та "Січ-3-О". Вони мають, відповідно, високу та надвисоку просторову розрізненість. Наприклад, супутник "Січ-3-О" здатен роздивитися на землі об'єкти розміром у 0,5 метра, що дозволяє фіксувати будь-яку окрему одиницю техніки або скупчення людей. Працюючи одночасно, всі три супутники дозволять отримувати з космосу повну картину того, що відбувається на землі.

Супутник "Січ-3-О" вже спроектований фахівцями КБ "Південне", однак виготовити та вивести його на орбіту вдасться не раніше 2025-2026 року. Та й то – якщо держструктури оперативно приймуть низку рішень, а фінансування буде безперебійним.

Читайте також: Зброя майбутнього: Що за суперракету "Блискавка" розробили в Україні

Світовий досвід

Як би там не було, а мілітаризація космосу – процес невідворотний. І хоч до повноцінних "зоряних воєн" ще справа не дійшла, свої військові супутники на орбіті вже мають США, Росія (ще з часів СРСР), Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Китай та Індія.

А США і Росія навіть мають Космічні війська – вид збройних сил, які призначені для ведення війни у космосі. Принаймні, вони це декларують. Наскільки реально обидві країни готові до таких воєн – невідомо, адже подібні програми дуже засекречені.

Космічні війська Росії

Космічні війська Збройних сил Російської Федерації, у вигляді нинішньої організаційної структури, були створені відповідно до Указу президента РФ від 24 березня 2001 року.

Хоча насправді перші військові формування космічного призначення були утворені ще в 1955 році – коли постановою уряду СРСР було прийнято рішення про будівництво науково-дослідного полігону, який згодом став космодромом Байконур. Тобто, ще до запуску у космос першого штучного супутника Землі, не кажучи вже про політ туди першої людини.

Далі, у 1964 році для централізації робіт зі створення нових засобів, а також оперативного вирішення питань їхнього застосування було створено Центральне управління космічних засобів (ЦУКОС) Міністерства оборони СРСР.

У 1992 році відповідно до указу президента РФ створили Військово-космічні сили (ВКЗ) Міністерства оборони РФ, однак вже у 1997 році "відповідно до потреб оборони і безпеки, а також реальними економічними можливостями країни" відбулося їх злиття з Ракетними військами стратегічного призначення і військами ракетно-космічної оборони (РКО) Військ ППО. А в 2001 році їх знову вивели в окремий підрозділ.

Декларативно Космічні війська Російської Федерації призначені для вирішення наступних завдань:

- виявлення початку ракетного нападу на РФ і її союзників;

- боротьба з балістичними ракетами супротивника, що атакують оборонний район;

- підтримка орбітальних космічних апаратів військового та подвійного призначення і забезпечення їхнього застосування за цільовим призначенням;

- контроль над космічним простором;

- забезпечення виконання Федеральної космічної програми Росії, програм міжнародного співробітництва та комерційних космічних програм.

Об'єкти Космічних військ розміщені по всій території Росії, а також у Білорусі, Азербайджані, Казахстані і Таджикистані.

З останніх розсекречених даних відомо, що станом на кінець 2007 року орбітальне угруповання Росії складалася з 100 космічних апаратів. З них 40 супутників оборонного призначення, 21 – подвійного призначення (здатні одночасного вирішувати військові, соціально-економічні та наукові завдання) і 39 космічних апаратів наукового та соціально-економічного призначення. При цьому, з 2004 року ця кількість збільшилася у півтора рази.

Космічні війська США

Космічні війська США – це шостий вид збройних сил США із штаб-квартирою у Пентагоні, призначений для здійснення військових операцій у космічному просторі. Як не дивно, але засновані вони були лише 20 грудня 2019 року.

До цього космічною сферою у США у військовому плані займалися 60 різних організацій, що входять до структури Міністерства оборони та Розвідки. При цьому, 80% оборонного космічного бюджету інвестувалося у Повітряні сили США.

Розмови про виокремлення космічного підрозділу в окремий вид збройних сил почалися в 2017 році і уже в 2019-му президент Дональд Трамп підписав відповідний документ.

Передбачається, що спочатку Космічні війська США будуть підпорядковані Міністерству Повітряних сил, однак в майбутньому отримають власне міністерство. Очолювати Космічні війська буде чотиризірковий генерал або адмірал, що стане членом Об'єднаного комітету начальників штабів США. Заступник міністра Повітряних сил, що відповідатиме за космос, здійснюватиме цивільний нагляд. Його призначатиме президент і затверджуватиме сенат США.

Згідно з Законом про Космічні війська, вони мають бути організовані, навчені та оснащені для забезпечення свободи функціонування Сполучених Штатів у космосі та здійснення невідкладних чи тривалих космічних операцій.

До декларативних обов'язків Космічних військ США належать захист інтересів США та стримування актів агресії шляхом проведення операцій у космосі.

Космічні війська США на початковому етапі мають налічувати 13 тисяч осіб із бюджетом у 13 млрд доларів на 5 років.

Отож, як бачимо, гонка озброєнь триває. При цьому, в США хоч і зайнялись цим питанням набагато пізніше за свого головного противника (СРСР/Росію), однак підійшли до справи більш серйозно і структуровано. І це однозначно повинно зіграти на руку Україні, адже Росія є нашим ворогом, тоді як Сполучені Штати – партнером і союзником.

Читайте також: Коли традиційна ППО безсила: Як Україна може протидіяти гіперзвуковій зброї Росії

Звісно, Україна сама не витягне повноцінні Космічні війська ані фінансово ані технологічно. Та й геополітично нам ніхто не дасть цього зробити, адже це сфера не менш серйозна, аніж ядерна зброя. Однак, мати свої супутники спостереження на орбіті Україна цілком спроможна і навіть повинна – з огляду на постійну загрозу агресії з боку північно-східного сусіда.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme