Коронавірус в армії: Чи справді військовослужбовців ЗСУ змушують вакцинуватися

Вакцинація від коронавірусу у Збройних силах України лише розпочалася, а вже набула ознак скандальної – подейкують, що військовослужбовців примушують робити щеплення

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Коронавірус в армії: Чи справді військов…
Фото: МО

24 лютого в Україні стартувала кампанія з вакцинації населення від коронавірусної хвороби COVID-19. Не стала винятком і армія, де цей процес стартував днем пізніше. Більше того – військовослужбовці потрапили до пріоритетної категорії і повинні вакцинуватись одразу після працівників мобільних бригад, які будуть здійснювати вакцинацію. Спочатку ті, що беруть участь в Операції Об'єднаних сил, а потім і інші.

Командування Медичних сил ЗСУ навіть розробило відповідний План проведення вакцинації серед особового складу Збройних сил України та Міністерства оборони. І хоч його так ніде й не опублікували, деяка інформація з нього все ж стала надбанням преси.

Зокрема, що військових з самого початку планували вакцинувати препаратом AstraZeneca (CoviShield) – з огляду на умови зберігання і транспортування вакцин (AstraZeneka має температуру зберігання до +8°C, тоді як вакцину від Pfizer можна зберігати при температурі щонайменше -70°C, що майже неможливо в умовах проведення ООС).

Читайте також: В Україну завезли вакцину CoviShield: Що про неї відомо

Однак, у житті, як завжди, все проходить не так гладко, як на папері. Основна проблема – не всі військовослужбовці бажають вакцинуватись. І хоч у прес-центрі ООС запевняють, що вакцинація військовослужбовців є добровільною, на практиці виглядає так, що не завжди і не для всіх. Принаймні, відповідні повідомлення час від часу з'являються як у ЗМІ, так і у соцмережах.

Так одеське видання "Думская" з посиланням на анонімного офіцера Військово-морських сил ЗСУ пише, що військовослужбовців змушують вакцинуватися в наказовому порядку.

"Минулого тижня командири роздали підлеглим бланки "інформованої згоди" на щеплення. Однак багато військових такої згоди не дали, залишивши галочку і підпис у відповідному полі. Після цього в частину привезли нові бланки, наказали заповнити "правильно" і пригрозили покаранням за невиконання", – пише видання зі слів офіцера.

"На нас чиниться серйозний тиск, вимагають дати згоду. Всі ми знаємо, що вакцинація – справа добровільна, але керівництво вважає інакше", – поскаржився неназваний військовослужбовець одеському ЗМІ.

Також видання пише, що питання курирує особисто головнокомандувач Збройними силами України генерал-полковник Руслан Хомчак.

"Саме він вимагає від підлеглих щоденних звітів про кількість військових, які дали згоду. Людям, які не підписали папір, загрожують усілякими карами: непідвищенням по службі, ненарахуванням премій, аж до звільнення", – пише "Думская".

З метою перевірки цієї інформації,  Depo.ua опитав чинних військовослужбовців Збройних сил України та Національної гвардії України. Звісно, на умовах анонімності – адже питання направду непросте і військові не хочуть проблем з керівництвом.

З отриманої інформації можна зробити висновок, що у військових частинах ще в лютому були проведені письмові опитування щодо того, хто бажає вакцинуватись, а хто ні. Насправді, у такому опитуванні немає нічого крамольного, адже як ще можна визначити – скільки доз вакцин потрібно завезти в ту чи іншу частину?

В Нацгвардії тим, хто написав відмову, попросили письмово вказати причину. Про тиск чи схиляння до згоди на вакцинацію ніхто з наших респондентів не знає.

У Збройних силах України ситуація дещо інша. Так, в одній з військових частин повідомили, що там всі бійці двічі одноголосно відмовились від вакцинації. Причому, під час повторного анкетування керівництво усно погрожувало, що відмовники писатимуть рапорти з поясненням, але на практиці до виконання цих погроз справа не дійшла. Принаймні, поки що.

В іншій військовій частині, за повідомленням одного з офіцерів, більшість військовослужбовців добровільно погодились на вакцинацію, а до відмовників ніхто претензій не висував.

Читайте також: Коронавірус в армії: Як вакцинуватимуть українських військових

І хоч підтвердження інформації тиск з боку керівництва нам отримати не вдалося, опираючись на зібрані дані можна зробити висновок, що багато військових справді відмовляються від вакцинації. Серед причин називають недовіру до української влади і до МОЗу зокрема, які, на їх думку, не здатні забезпечити армію якісною вакциною.

Та що там казати – навіть за офіційними даними із 40 тисяч військових особового складу в зоні проведення Операції Об'єднаних сил лише 7 тисяч дали згоду вакцинуватися від коронавірусу (до речі, з них 6 тисяч вже вакцинували). То чому в цілому по ЗСУ ситуація має відрізнятись?

А тим часом в армії фіксують майже по дві сотні нових випадків захворювання щодня, а коронавірусна хвороба COVID-19 за весь час забрала життя уже півсотні військовослужбовців. І ці показники можуть продовжувати зростати, адже Україна перебуває лише на початку так званої "третьої хвилі" пандемії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme