ЗСУ і COVID-19: Чи вплине коронавірус на боєздатність української армії

Третій тиждень Україна живе в умовах жорсткого карантину, однак військових він, як виявилось, стосується вибірково

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
ЗСУ і COVID-19: Чи вплине коронавірус на…
Фото: Міноборони

Як відомо, 11 березня Кабінет міністрів України ухвалив рішення щодо введення карантину і заборони на проведення всіх масових заходів. Що ж до армії, то 17 березня, через тиждень після запровадження карантину в країні, Міністерство оборони України оприлюднило рекомендації щодо першочергових заходів із запобігання та поширення вірусної інфекції, які отримало від Командування Медичних сил ЗСУ. Ми про них писали.

Читайте також: Коронавірус і армія: Як борються з пандемією COVID-19 в ЗСУ.

Тепер давайте поглянемо – як ці заходи виконуються і чи виконуються взагалі.

У відповіді на інформаційний запит Depo.ua, командування Медичних сил ЗСУ повідомило, що з метою запобігання поширення в ЗСУ гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, вжиті наступні заходи:

- доведено до військових частин ЗСУ, у тому числі тих, що виконують завдання в районі проведення Операції Об'єднаних сил, постанову уряду №215 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2" та інших нормативних документів;

- визначені обсерваційні зони при масовому надходженні хворих військовослужбовців на гостру респіраторну хворобу COVID-19;

- в закладах охорони здоров'я в системі Міноборони передбачено додаткове розгортання ліжок інфекційного профілю у разі виникнення серед військовослужбовців ЗСУ спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19;

- розроблений план та удосконалено наявну схему перспективного перепрофілювання закладів охорони здоров'я в системі Міноборони у разі масового надходження військовослужбовців, хворих на гостру респіраторну хворобу COVID-19;

- у всіх Військово-медичних клінічних центрах регіонів та військових госпіталів зон відповідальності проведені практичні заняття щодо особливостей функціонування лікувального закладу в умовах суворого протиепідеміологічного режиму, при виявленні хворого з підозрою на особливо-небезпечні інфекційні захворювання, у тому числі гострої респіраторної хвороби COVID-19;

- визначено шляхи евакуації пацієнтів і особливості евакуаційних заходів хворих військовослужбовців або осіб з підозрою на на гостру респіраторну хворобу COVID-19;

- створено необхідний запас медико-санітарного і господарчого майна, а також дезінфекційних і необхідних лікарських засобів та засобів індивідуального захисту для медичного персоналу закладів охорони здоров'я ЗСУ;

- регулярно проводяться методичні та практичні заняття щодо порядку одягання та знімання засобів індивідуального захисту для медичного персоналу з урахуванням рівня підготовки тих, хто навчається;

- відпрацьовано алгоритм дій щодо взяття на облік всіх військовослужбовців, які повертаються зі службових відряджень з країн, несприятливих щодо епідемічної ситуації на COVID-19 та порядок звернення військовослужбовців із підозрою на гостру респіраторну хворобу COVID-19, що не мають ознак захворювання, до закладів охорони здоров'я ЗСУ;

- у тестовому режимі для медперсоналу розпочато роботу гарячої лінії з питань організації протиепідеміологічних заходів у ЗСУ.

Крім цього відомо, що в ЗСУ створюється резерв медикаментів та засобів, отриманих у вигляді гуманітарної допомоги. Про це в коментарі виданню АрміяInform повідомив начальник штабу – заступник командувача Медичних сил ЗСУ полковник медичної служби Андрій Галушка.

"З медичного інвентаря, який прибув 29 березня другим рейсом з Китаю, для Збройних сил виділено 5 тисяч респіраторів і 200 захисних костюмів. З кожного такого надходження або гуманітарної допомоги ми створюємо необхідний резерв", – розповів полковник Галушка.

За його словами, особлива увага приділяється військовим частинам і підрозділам, які виконують завдання в районі проведення ООС. Для профілактики військовослужбовців на гострі респіраторні захворювання на Донбас вже відправлено 60 тисяч таблеток аміксину, котрі як благодійну допомогу надало товариство "Інтерхім". Також для військових у район ООС доставлено 10 тисяч респіраторів FFP-3 і 70 комплектів захисних комбінезонів.

Також представники Всеукраїнської асоціації ветеранів Афганістану та АТО передали Національному військово-медичному клінічному центру ГВКГ 10 тис. захисних масок, а для Ірпінського госпіталю – 4,5 тис. А представники "Асоціації українських виробників" у Львівському військово-медичному клінічному центрі відремонтували 5 апаратів штучної вентиляції легень.

Читайте також: Коронавірусу злякались: Чому в Міноборони знову згадали про волонтерів.

Окрім цього заступник командувача Медичних сил запевнив, що припинено видачу путівок на оздоровлення в усі військові санаторії. Натомість на базі всіх оздоровниць створено резервний фонд на випадок масового захворювання на коронавірусну інфекцію в кількості 2500 ліжко-місць. У ці дні відбувається тренування всього медичного персоналу щодо надходження таких хворих.

Своя атмосфера у Десантно-штурмових військах (ДШВ). Там скасовано всі шикування, постійно проводять температурний скринінг особового складу, медичний огляд, здійснюється дезінфекція військової техніки, що повернулася з виїздів, а також спеціальними розчинами обробляють приміщення, місця загального користування тощо.

Окрім цього, спеціалісти швейних майстерень речових служб та підрозділи повітрянодесантних служб військових частин Десантно-штурмових військ ЗСУ додатково виготовляють марлеві індивідуальні маски для військовослужбовців. Окрім швейних майстерень речової служби, виготовлення індивідуальних масок також здійснюється у майстернях по ремонту повітрянодесантної техніки та майна. А в окремих підрозділах – у повітрянодесантних відділеннях.

Також для нарощення резервів захисні маски додатково виготовляють підрозділи забезпечення, які мають таку можливість.

В медслужбі командування ДШВ ЗСУ запевняють, що такі підрозділи є в штаті кожної військової частини ДШВ, а персонал даних підрозділів є досить кваліфікованим, оскільки постійно має справу зі швейними роботами набагато складніших елементів, ніж пошиття звичайної захисної маски.

Водночас, командування запевняє, що ситуація в країні жодним чином не впливає на бойову готовість військових частин та підрозділів Десантно-штурмових військ. Визначені підрозділи продовжують виконувати завдання за призначенням в районах проведення операції Об'єднаних сил.

Однак, як з'ясувалося, на практиці не у всіх військових частинах їх дотримуються. Принаймні, такий висновок можна зробити з дописів волонтерів і самих військових у соцмережах і пости у телеграм-каналі "НачШтабу".

Зокрема, у 301-му зенітно-ракетному полку (м. Нікополь), незважаючи на карантин, займаються стройовою підготовкою.

А у 27-мій окремій бригаді Національної гвардії (м. Київ) взагалі військовослужбовці повідомляють про спалах вітрянки, а також про велику кількість віськових, в яких болить горло, є кашель і висока температура. І їх ніхто нікуди не евакуює.

Читайте також: Коронавірус і армія: Як військові виші імітують карантин.

У той же час Командування Медичних сил ЗСУ звітує, що епідеміологічна обстановка в Збройних силах України не є критичною і станом на 07:00 31 березня в ЗСУ випадків захворювання на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом типу COVID-19 не зареєстровано. Разом з тим, на ізоляції (в тому числі самоізоляції) наразі перебуває 151 військовослужбовець, у 86 з яких ізоляція закінчується у найближчі 4 доби.

А правда, мабуть, як завжди – десь посередині.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme