Коронавірус добрався до військкоматів: Чим Україні загрожує зрив військового призову

В Україні жоден строковий призов в армію не обходиться без скандалу, але цьогорічний уже побив всі рекорди, хоч досі й не відбувся

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Коронавірус добрався до військкоматів: Ч…
Фото: сайт Полтавської ОДА

Багатостраждальний призов до Збройних сил України 2020 року, довкола якого істерили всі кому не лінь, і який вже мав бути на низькому старті, досі не розпочався. Не почався з тої ж причини, що й не відбувається все інше у нашій країні в ці дні – коронавірусний карантин, який плавно переріс у режим надзвичайної ситуації.

Щоправда, президент України Володимир Зеленський вирішив не чекати офіційного продовження карантину і ще 23 березня підписав указ, яким передбачається зміна строків проведення чергового призову на строкову військову службу в 2020 році.

В указі зазначається, що цього року проведення весняного призову на строкову військову службу до Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань проводитиметься на один місяць пізніше: не в квітні-червні, а у травні-липні.

Процедурно це були зміни до указу президента України від 16 січня 2020 року № 13 "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році", не забувши також продовжити термін служби призовникам, які у квітні мали демобілізуватися. Таким чином вдасться уникнути "кадрового пробілу" між дембелем одних і призовом інших.

Разом з тим, головам призовних комісій ще 18 березня було розіслано розпорядження командувача Сухопутних військ Збройних сил України генерал-лейтенанта Олександра Сирського організовувати роботу комісій відповідно до обмежень, введених місцевими органами виконавчої влади.

Також, згідно цього розпорядження, військовими комісаріатами і територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на час дії карантину було призупинено заходи з призову громадян на строкову військову службу, пов'язані з викликом призовників до призовних дільниць та обласних збірних пунктів – до окремого розпорядження. Натомість військкомати і терцентри мають продовжувати роботу з військово-обліковими документами та організовувати протиепідемічні заходи.

"Зараз ми не викликаємо призовників до районних, міських військових комісаріатів для вивчення та проходження медичної комісії. Вивчаємо призовні ресурси за особовими справами, а коли буде додаткове розпорядження, почнемо викликати", – повідомив військовий комісар Харківського обласного військового комісаріату Юрій Калгушкін.

А от що стосується офіцерів запасу, то в ЗСУ ще не вирішили, коли саме їх призиватимуть. Йдеться про офіцерів запасу віком до 43 років, які не проходили військової служби, але закінчили кафедри військової підготовки, отримали військове звання офіцерського складу і перебувають у запасі – так званих "піджаків".

Для цієї категорії військових, відповідно до закону "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачена військова служба за призовом для осіб офіцерського складу. Рішення про призов щороку ухвалює керівництво ЗСУ. Тобто, терміни призову, обсяги, військово-облікові спеціальності визначать накази Міністра оборони України та начальника Генерального штабу.

Станом на сьогодні жодного наказу не видано, і не визначено строки, коли їх призиватимуть. Однак відомо, що початкова організаційно-планова робота у військкоматах із цією категорією військовиків уже триває: збирають послужні картки, уточнюють картотеки, кількість цих офіцерів, тощо.

А тим часом українці звикають жити в нових реаліях карантину і надзвичайної ситуації і поширюють різноманітні фейкові страшилки. Одні пишуть, що повістки в армію тепер також приходитимуть дистанційно – через мобільний застосунок "Дія". Інші йдуть ще далі і припускають, що задля збереження власного рейтингу Зеленський взагалі скасує призов вже у 2021 році.

Власне, щоб скасувати щорічні весняні та осінні призови, президенту України не потрібно вносити жодних змін в закони – президент може просто перестати видавати щорічний указ про проведення призовів громадян до 27 років на строкову службу в армію.

Як би там не було, а в уряді вже встигли офіційно спростувати обидва фейки. В Міноборони заявили, що призов скасовувати не планують взагалі, а в Мінцифри запевнили, що через "Дію" жодних повісток розсилати нікому не будуть.

Але на одне питання готової відповіді все ж ні в кого наразі немає: що будуть робити з призовом, якщо карантин продовжать?

Читайте також: Страх і ненависть до армії: Кому вигідно сіяти паніку серед призовників.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme