Коли українські солдати прийдуть від "совка" до стандартів НАТО

Те, чого одні чекали ще з початку 1990-х, а інші боялися буквально до вчора, починає справджуватись.

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Коли українські солдати прийдуть від "со…

"У наступному році 5 тисяч українських військовослужбовців будуть підготовлені за стандартами НАТО. Про це домовилися з державним секретарем Великобританії з питань оборони Майклом Феллоном. Обсяги тренувально-дорадчої допомоги Великобританії передбачається збільшити в рази. Окрім цього з Начальником генерального штабу оборони Великобританії головним маршалом авіації Стюартом Пічем досягнуто домовленостей щодо нарощування співпраці по лінії генеральних штабів для вдосконалення процесу підготовки військ за кращими стандартами НАТО" – написав нещодавно міністр оборони Степан Полторак на своїй сторінці в Facebook.

Коли українська армія відповідатиме стандартам НАТО? - фото 1

Ця звістка не могла не порадувати тих українців, які щиро переживають за обороноздатність своєї Батьківщини. Адже протягом багатьох років нас годували обіцянками вступу в НАТО, а затягування цього процесу пояснювали тим, що стан наших збройних сил не відповідає пресловутим стандартам Північно-атлантичного альянсу.

І ось, нарешті, цей процес зрушився з мертвої точки. В грудні 2014-го року Верховна рада України внесла зміни до двох законів, відмовившись від позаблокового статусу держави. Також 6 червня 2016-го року президент України ввів у дію Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2016 року "Про Стратегічний оборонний бюлетень України", в якому прописані основні напрями реалізації воєнної політики України та розвитку сил оборони до кінця 2020-го року, зокрема чітко визначений напрямок руху до НАТО:

"Стратегічний бюлетень визначає шляхи досягнення цілей оборонної реформи, зокрема щодо збільшення спроможностей сил оборони до рівня, що дасть змогу забезпечити виконання завдань оборони держави і відновлення її територіальної цілісності, активну участь у реалізації Спільної безпекової і оборонної політики Європейського Союзу та активне співробітництво з НАТО з досягненням критеріїв, необхідних для набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору".

Таким чином, Україна повинна до 2020-го року забезпечити повну сумісність своїх збройних сил із силами країн-членів НАТО. І самою лише підготовкою військовослужбовців справа тут явно не обійдеться – не для того Міністерство оборони останнім часом активно підсилюється радниками з Пентагону.

Коли українська армія відповідатиме стандартам НАТО? - фото 2

Що ж таке, ті міфічні стандарти НАТО? Насправді, жодної міфічності тут немає. Стандарти НАТО виписані цілком реальною "Угодою зі стандартизації", що являє собою міжнародний договір, який регламентує загальні правила, визначає спільний порядок дій, закріплює єдину термінологію і встановлює умови уніфікації технічних процесів, а також озброєння та військової техніки, іншої матеріальної частини збройних сил Альянсу та країн-партнерів.

Стандарти НАТО умовно можна розділити на адміністративні, оперативні та матеріально-технічні. Адміністративні стандарти визначають процеси управління та обміну інформацією, а також порядок роботи з документацією. Оперативні стандарти спрямовані на оперативне планування застосування військ. Матеріально-технічні стандарти визначають єдині вимоги до озброєння і військової техніки союзників, управлінню життєвим циклом, а також кодифікації предметів забезпечення.

З першими двома пунктами в України проблем виникнути не повинно – їх реалізація залежить в першу чергу від бажання та вирішується, здебільшого, організаційною роботою. А от з матеріально-технічними стандартами можуть бути проблеми, тому що вони передбачають залучення значних матеріальних ресурсів. Однак, за активної матеріальної та фінансової допомоги західних партнерів, Україна може й тут надолужити згаяне у попередні десятиліття.

Разом з тим, в "Угоді зі стандартизації" зазначено, що стандарт НАТО ухвалюється консенсусом і може бути реалізований повністю або частково, із зауваженнями або без. А це, як ви розумієте, може бути шпариною для прийняття в Альянс (а членство в НАТО є кінцевою метою всіх цих процесів) навіть на етапі незавершеного реформування наших збройних сил.

Але це все геополітика, а для звичайного солдата перехід на стандарти НАТО має означати необхідність дотримання військовим керівництвом визначених досить високих нормативів, що повинно унеможливити закупівлю неякісного одягу, елементів екіпіровки, приладів, продуктів харчування тощо.

Коли українська армія відповідатиме стандартам НАТО? - фото 3

Та чи встигне Україна у відведені чотири роки провести, по суті, комплексну реформу своїх збройних сил? Адже, якщо брати за основу інформацію, озвучену протягом серпня начальником Генерального штабу Володимиром Талалаєм і президентом України Петром Порошенком, то станом на сьогодні у нас 45 тис. військовослужбовців несуть службу за контрактом, що становить 70% від усієї чисельності української армії. Склавши нехитру пропорцію можна вирахувати, що загальна чисельність армії становить близько 65 тис. військовослужбовців. Таким чином, якщо Україна буде рухатись до стандартів НАТО зі швидкістю 5 тис військовослужбовців в рік, то цей процес повністю завершиться лише через 13 років.

Однак, давайте будемо відвертими, ця цифра годиться хіба що для скептиків. Опираючись на неї, вони зможуть (і будуть) розказувати на безмежно широких просторах інтернету і трохи вужчих просторах телебачення та преси, що Україну чекають в НАТО не раніше, аніж через 13 років, тому краще не заморочуватись, бо це чергова #зрада.

Та якщо проаналізувати прогрес української армії, взявши за точку відліку весну 2014-го року, то те, в якому стані вона перебуває зараз – це вже, хай невеличка, але #перемога. І той факт, що з нами співпрацюють і готові нам допомагати провідні у військовому плані країни світу, не може не вселяти оптимізму. І навіть 13 років, якщо розібратись, це не так вже й багато. До того ж, завжди можна прискоритись.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme