Коли розпочнуться нові бої за Ясинуватський блокпост (КАРТА)

Ясинуватський блокпост (ЯБП) продовжує залишатись однією зі стратегічних цілей української армії

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію у зоні проведення антитерористичної операції. З початком нового тижня активізувались бої майже по всій лінії розмежування, однак Ясинуватський блокпост (скорочено – ЯБП) завжди стояв на особливому рахунку як у нас, так і у терористів.

Воно й не дивно, адже він знаходиться в центрі умовного трикутника між українською Авдіївкою і підконтрольним терористам Ясинуватою та Донецьком.

Цінний він тим, що саме там знаходиться стратегічно важлива Ясинуватська розв'язка на трасі Донецьк – Горлівка. Контролюючи це місце, можна контролювати сполучення між трьома згаданими містами. Саме тому тут і облаштували свій блокпост терористи – безпосередньо під розв'язкою.

На цьому фото 2015-го року Андрія Римарука з проекту "Повернись живим" добре видно, наскільки мініатюрним є даний плацдарм бойових дій.

Разом з тим, даний плацдарм є дуже важливим, тому що у разі встановлення над ним контролю ЗСУ, він не лише блокуватиме пересування бойовикам між Донецьком та Горлівкою, але й відкриває прямий шлях українській армії для оточення та звільнення Ясинуватої.

Нагадаємо, що 29 грудня 2016 року внаслідок стрімкої контратаки Збройні сили України вже відбивали у терористів цей блокпост. Однак згодом змушені були залишити його через те, що тоді він значно виступав вперед (вглиб позицій бойовиків) і утримувати його було не дуже зручно.

Зараз же ситуація дещо змінилась. З того часу ЗСУ просунулись вперед, відбили у терористів і закріпились на нових позиціях у тому районі, зокрема на опорних пунктах "Алмаз-1" і "Алмаз-2", а також закріпились на Донецькій фільтрувальній станції. Були також неодноразові спроби відвоювати назад і ЯБП, однак повторним успіхом вони поки що не увінчались

Зараз на цій ділянці фронту спостерігається певне затишшя – за неофіційною інформацією востаннє тут "гупало" ввечері 9 квітня, а за офіційною – взагалі між 7-м і 8-м квітня, коли порушення "режиму тиші" зафіксували навіть спостерігачі Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі (СММ ОБСЄ).

Разом з тим, з тих країв надходить інформація, яка дає чітко зрозуміти: це затишшя перед бурею. Зокрема, є інформація від "Інформаційного спротиву", яку традиційно оприлюднив нардеп Дмитро Тимчук.

"Фіксується посилення і перегрупування окупантів в районі залізничних станцій Ясинувата-2 і Донецьк-Північний, північних околиць Спартака і західних околиць селища Каштанове. Два взводи піхоти ущільнили бойові порядки противника за Агро-Нафтою (всього близько 50 чол. При декількох СПГ і АГС, відзначалася також перекидання на причепі КамАЗом однієї ЗУ-23-2). В районі на захід від Каштанового окупанти обкопували 3 од. додатково перекинутих БМП-2 та 1 од. МТ-ЛБ (позиції замасковані в лісових насадженнях, судячи з усього, - тактичний резерв). У район Спартака прибула нова мобільна вогнева група противника – 1 Урал з ЗУ-23-2 та 1 КамАЗ з 82-мм автоматичним мінометом "Васильок" (вогонь ведеться з району Спартака, позиції "відстою" групи – на південь від даного н.п.)", – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Як бачимо, терористи суттєво укріплюють цей напрямок – очевидно бояться прориву ЗСУ. Воно й зрозуміло: якщо українські війська візьмуть Ясинуватський блок-пост, то це не лише дозволить відрізати Донецьк з півночі, але й змістить акцент бойових дій з української території (Авдіївка) на сепаратистську (Ясинувата). Не кажучи вже про те, що будь-яка загроза Донецьку означає загрозу всій так званій "народній республіці".

Коли українській армії вдасться вибити терористів з ЯБП, то лінію фронту буде автоматично відсунуто на схід аж до Каштанового (західне передмістя Ясинуватої) і бойові дії розгорнуться за висоту "247.2", з якою прострілюється вже безпосередньо сама Ясинувата.

Хоча, не виключений також варіант, за яким бойовики самі готуються до наступу – або через "Промку" на Авдіївку, або південніше – відвойовувати "Алмази".

Очевидно, що всі ці, а також інші варіанти прораховує українське командування, тому про що б там не було домовлено у Мінську чи де-інде, а дуже скоро нас очікують нові запеклі бої за Ясинуватський блок пост.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна