Зняли в Нацгвардію. Хто і навіщо потрапляє під черговий призов

1000 чоловік з усієї України мають до кінця літа поповнити ряди Національної гвардії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Зняли в Нацгвардію. Хто і навіщо потрапл…

Вже третій тиждень юнаків призивного віку, а також їх батьків, будоражить та не дає спокійно спати одна тема. Мова про несподівано оголошений президентом України Петром Порошенком, та затверджений урядом позачерговий призов до лав Національної гвардії України.

І хоч відповідний наказ президент підписав ще 7 липня, переполох розпочався з початком призову – у серпні.

Як відомо, в Україні на строкову службу в армію призивають двічі на рік: навесні та восени. Всього під призов цього року повинні були потрапити близько 30 тисяч осіб. Більше 14 тисяч бійців призвали в травні-червні і приблизно стільки ж призвуть у жовтні-листопаді. Однак, за наказом глави держави призов проведуть чотири рази замість двох. Так, в травні паралельно провели призов офіцерів запасу, а зараз – "знімають в Нацгвардію".

До речі, згідно розпорядження Кабміну, усього до Нацгвардії до кінця літа призвуть рівно 1000 чоловік – з кожної області пропорційно до кількості населення. Так, найменшу квоту уряд встановив для Луганщини (15) і Закарпаття (16 чоловік), а найбільшу – для Дніпропетровщини (95 чоловік).

При цьому в Генеральному штабі відзначають, що повноцінним призовом "серпневу кампанію" назвати не можна – її проводять у зв'язку з реформою і для доукомплектації Нацгвардії. Тобто, призов розпочато у зв'язку з недобором у Нацгвардію під час травневого призову. При цьому спочатку призов строковиків планувався в жовтні-листопаді цього року, але в подальшому було прийнято рішення змістити дати у бік серпня.

"Набір строковиків проходитиме суто в підрозділи, які виконують завдання з конвоювання, екстрадиції й охорони підсудних. До виконання завдань у зоні проведення АТО строковики не залучатимуться", – поспішили пояснити у Нацгвардії, щоб уникнути зайвої паніки.

За інформацією воєнкоматів, призовники спочатку близько місяця проходитимуть навчання із загальновійськових дисциплін, після чого у них буде спеціальна підготовка. Після цього вони виконуватимуть функції по забезпеченню громадського порядку переважно на території своїх регіонів, а також спеціальні завдання Національної гвардії.

Після участі чи неучасті в АТО найбільше цікавить потенційних призовників інформація: хто саме підпадає під призов, а кого ця участь може оминути?

Так от, згідно вже згаданого указу президента України (№178/2017), призивати на військову службу в Нацгвардію в серпні будуть чоловіків, яким до дня відправлення до військових частин виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову.

При цьому уникнуть призову наступні категорії громадян:

- Ті, хто утримує недієздатну матір, батька, або іншого родича.

- Сироти.

- Молодші 21 року й здобувають освіту на денній формі навчання.

- Мають дитину віком до 3 років.

- Мають вагітну дружину або дружину-інваліда.

- Мають двох і більше дітей.

- Самостійно виховують дитину (без матері).

- Мають тимчасові проблеми зі здоров'ям.

- У кого брат служить у той же час в армії (відстрочка може надаватися з урахуванням позиції батьків).

- Вчителі, медики, священики та поліцейські (на весь період роботи за спеціальністю).

- Підозрювані в кримінальних злочинах (до прийняття відповідного рішення).

Якщо ж хтось не належить до однієї з перелічених вище категорій, але вирішить "закосити" від призову, то він має знати, що за ухилення від призову законодавство передбачає обмеження свободи на термін до 3 років умовно. Якщо ж хтось вирішить ховатися шляхом неповідомлення в комісаріат про зміну місця проживання, то він може бути оштрафований відповідно до закону на 85-119 гривень. При повторному порушенні штраф збільшується до 170-255 гривень.

Натомість, за службу в Нацгвардії можуть ще й оплачувати. Адже, згідно з рішенням уряду, на проведення призову передбачено 3,29 млн грн. Обсяг видатків на одного призовника становить 3,29313 тис. грн, з них: 3,2 тис. грн – виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу.

Ну і для тих, хто хоче отримати "підйомні" 3200 грн, варто знати, що призов триватиме до 31 серпня, далі його планується призупинити до жовтня.

Але й тут не все так просто: окрім бажання хлопців служити, при відборі в армію враховують і стан їхнього здоров'я. Лікарі визнають непридатними кожного четвертого призовника. Більше половини хлопців страждають на плоскостопість, виразки шлунку, гастрити і сколіози.

Разом з тим, військкомати відзначають, що цей призов є особливим, якщо порівнювати з плановим. Адже всі, хто з'явився згідно повістки і пройшов медогляд – свідомо обрали службу саме у Нацгвардії України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme