Для чого Туці "контрабасна" бомба на Донбасі

Сам того не очікуючи, Георгій Тука одним постом не лише повернув собі колишню популярність в Інтернеті, але й привернув увагу до одного дуже цікавого явища

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Для чого Туці "контрабасна" бомба на Дон…

Як кажуть на Закарпатті: контрабанда буде існувати до тих пір, поки існуватиме кордон. Треба віддати закарпатцям належне – вони знають у цьому толк. Однак, як показує практика, не кодоном єдиним живе контрабанда – на лінії розмежування у зоні АТО це ганебне явище також має місце і час від часу нагадує про себе.

Наприклад, вчора інформаційний простір сколихнула новина про те, що українські військовослужбовці затримали контрабандистів, а СБУ намагається "зам'яти" справу.

Дану інформацію, з посиланням на власні джерела, "розігнав" заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука, який на своїй сторінці у мережі Фейсбук написав наступне: "Наші хлопці з 30-ки в Гранітному накрили "контрабас", була перестрілка, у наших – один 300-й. Кришують СБУшники – справу взяли під свій контроль і нікого не допускають, всіляко хочуть зам'яти! Наші всю банду закрили в підвалі і нікого не підпускають, сказали – без преси не передадуть нікому!"

"Під час затримання контрабандисти відкрили вогонь, одного з хлопців поранено. Наскільки мені відомо, куля влучила у щелепу, стан середньої тяжкості, сподіваємося, що все буде нормально. Після того як їх затримали, прибули співробітники СБУ, і була зроблена спроба вирішити питання "по-хорошому". На що командир підрозділу 30-ї бригади відповів, що тільки в присутності преси він видасть цю мерзоту (контрабандистів – ред.). Я знаю, що вже кілька своїх каналів представників туди направили, там десь був Юрій Бутусов. Цього разу просто так зам'яти не вдасться" – написав Тука.

Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 1

Що характерно, в СБУ дуже швидко відреагували на звинувачення, відкинувши їх. "Інформація трохи перекручена. Дійсно, вчора було затримано, спільно з співробітниками СБУ та з військовими 30-ї бригади, два автобуса з товарами широкого споживання, які намагалися незаконно перетнути лінію зіткнення. СБУ брала участь у цій операції, і у нас є відео, яке ми скоро розмістимо. Ніякої перестрілки не було" – написала спікер відомства Олена Гітлянська у мережі Фейсбук.

Після цього сам Тука спростував частину поширеної ним же інформації: "Мені дуже шкода, що я невольно образив тих хлопців, які реально борються з "контрабасом"! Я прошу вибачення у співробітників і керівництва Служби!!! Збило мене з пантелику те, що цю інформацію я отримав по "закритому" каналу... Зараз намагаюсь з'ясувати, хто саме і з якою метою намагався обмазати лайном учасників цих подій. Ще раз приношу свої вибачення перед хлопцями!!!"

Як і варто було очікувати, ця іскра розпалила справжнє полум'я в інформаційному просторі. Сотні публікацій і тисячі репостів за кілька годин зробили даний випадок топ-темою недільного вечора. Щоправда, це стосується здебільшого інформації про кришування контрабандистів СБУшниками. Інформацію ж про спростування даного кришування, чомусь, поширювали не так охоче й масово.

Разом з тим, волонтер Тім Златкін у Фейсбуці взагалі піддав сумніву дану інформацію: "Смішно. Тридцятка, і контрабас накрила?!))) Днями їх крайній блокпост за предмет меблів стояв у Гранітному – не те, щоб документи перевірити і вантаж, а навіть підійти до машини було влом, так шлагбаум відкривали. Причому серед ночі. Двічі. А тепер у них, бачте, контрабас перекритий?! Мля, КИМ там перекритий контрабас??!!! Дірою в паркані?"

У відповідь на обурливі коментарі до даного посту, Златкін пояснив свою скептичну позицію: "Якщо ми вночі їдемо в оте саме Гранітне і до авто на блокпосту саме 30-ї бригади черговий навіть не підходить спитати документів – це не бруд, це ганьба! Так, саме ганьба на весь підрозділ!!! Це сталося минулого тижня. Двічі сталося, коли заїжджали і коли виїжджали. Нас було четверо в авто: Наталя Воронкова, Сергій Вишиванка, Катерина Жицькая і я. І кожен з нас підтвердить – черговий на блокпосту в Гранітному НЕ виконував свої обов'язки, а працював мотузкою на шлагбаумі!!! Позор та ганьба!!! Не змусите ви мене повірити, що якийсь контрабас стопанула в Гранітному тридцятка. Минулого тижня б ще повірив, а сьогодні – зась".

Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 2

У свою чергу, Леонід Остальцев (проходив службу у зоні АТО у складі 30-ї ОМБР, засновник піцерії "Pizza Veterano" у Києві) оперативно написав на своїй сторінці у Фейсбуці наступне: "Дзвоню до свого командира роти – ну, того що Герой України (підполковник Сергій Собко – ред.). Питаю: "Шо як командир? Як справи?" Відповідає спокійно: "Взяли контрабанду, у нас один 300-й, шкода хлопчину, підборіддя розворотило. Ці су..и шось порєшать хотять. Всіх закрили в підвалі. Нікого без преси не віддам. Ти ж знаєш – мені по..уй".

Після того, як Георгій Тука написав спростування, Остальцев обновив свій пост, додавши абзац: "Георгій Тука дійсно написав спростування, але не того що це відбулось, а того що кришують СБУшники. Дійсним через рот доповідаю. Спілкувався з командиром 15 хв назад. Ситуація така: ОПЕРАЦІЯ БУЛА, поранений з нашого боку є, СБУшники у кількості 3-х осіб приймали участь і відпрацювали на ура (я не писав що вони пі..араси, а писав щоб працювали). Під час затримання контрабанди, наші групи ЗСУ і СБУ попали під обстріл, який здійснили сєпари з-за річки. Напевно розуміючи що вантаж їм не зайде, вирішили спробувати відбити – не вийшло. Далі. 8 затриманих у підвалі під наглядом. Їх передадуть тільки під наглядом преси відповідним службам. ТІЛЬКИ ПІД НАГЛЯДОМ ПРЕСИ!!!! ЧОМУ???? Тому що "рєшала" вже була раніше помічена і навіть затримана за контрабанду, але дивним чином знову на волі і знову "рєшає вопроси". Питання: як вона вийшла і хто порєшав??? ХЗ. Отож. Ротний сказав що йому по..уй і вони будуть в підвалі до тих пір, поки не приїдуть служби (або СБУ, або МВС, або Прокуратура) і тільки під камерами, які будуть знімати – їх віддадуть. Для того, щоб післязавтра вона "нє рєшала вопроси" на блок-пості через 50 км. І взагалі-то є поранений хлопчина. Не хотілося б, щоб все це було марно..."

Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 3

Коло замкнулося, коли інформацію Остальцева прокоментував Тука: "Ну то командир і хотів привернути увагу преси до закінчення операції і щоб все це було знято не лише працівниками СБУ (як звичайна відео-фіксація) але й ЗМІ! Саме це нормальне бажання (з невдалим формулюванням) і викликало відчуття "зради"! А зараз Володя і сам запитує: "Чого це ви вирішили про кришування???". Ну, що я ще можу додати? )))"

Але, як відомо, диму без вогню не буває, і цей випадок – хороший привід для того, щоб звернути увагу на певні моменти.

Наприклад, не можна не згадати інший випадок, який трапився більше року тому і який в деталях описав у інтерв'ю для Depo.ua військовий комісар Ужгородського міського об'єднаного військового комісаріату, підполковник Микола Журавльов, який з квітня по липень 2015-го року виконував бойові завдання на території Донецької та Луганської областей де, крім бойових дій, брав участь у затриманні контрабандних вантажів у складі все тієї ж 30-ї ОМБР.

Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 4

Нагадаємо, що тоді один з батальйонів 30-ї ОМБР на лінії розмежування між населеними пунктами Зайцеве і Горлівка затримав фуру з контрабандним вантажем (гроші, сигарети, продукти, білий порошок невідомого походження), яка рухалась з української території на тимчасово окуповану. За словами пана підполковника, тоді також мало місце "кришування" контрабандистів з боку силових органів, однак не СБУ, а МВС.

"Ситуація була дуже незрозуміла і дивна. До складу нашої мобільної групи входив представник військової контррозвідки Служби безпеки України. Він зупиняв фури і перевіряв документи. А представники прокуратури і міліції, які приїздили з Артемівська (зараз Бахмут) "вирішувати" дане питання – вони лякали кримінальним провадженням, бо начебто ми незаконно зупиняємо фури. … Особисто мною по мобільному телефону був сповіщений начальник управління СБУ сил АТО в Донецькій області, який приїхав хвилин за 30-40 з підрозділом "Альфа". Там же були затримані й ті "рішали" з посвідченнями МВС, які приїхали "вирішувати питання" – розповів Микола Журавльов.

Також, за словами Журавльова, та історія мала дуже "дивні" наслідки: "Там взагалі ситуація трапилась, яка виходить за межі зрозумілого. Ми ж затримали фуру. При чому, не просто на гарячому затримали, а ще й з супроводом представників правоохоронних органів! Вони лякали нас проблемами, кримінальним провадженням. І після того дійсно почали знімати блок-пости і сторожові пости даного батальйону. Це факт. Мене ж через кілька днів наказом по Сектору було виключено зі списків і відправлено назад, в Ужгород. А подальша доля тієї фури дуже ганебна – після того, як суд виніс рішення повернути її власникам, місцеві активісти її просто спалили".

Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 5Ким насправді кришується контрабанда в зоні АТО і чи кришується взагалі - фото 6

А взагалі, за словами того ж Миколи Журавльова, через лінію розмежування, минаючи КПВВ, щодоби їздять каравани фур. Чому до них нікому нема діла, можна здогадатись з описаної вище історії. Менше з тим, історія з вчорашнім гучним затриманням контрабандистів під Гранітним має всі шанси стати резонансною не лише завдяки голосним постам у Фейсбуці, але й по суті. Щоправда, для цього треба під контролем ЗМІ довести справу до логічного завершення та не дати спустити "по тихому на гальмах".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"