Кілери дронів: Що Росія може протиставити Україні на Донбасі

Гібридна війна має ряд особливостей, головна з яких – всеосяжність. І один з фронтів цієї війни – це протистояння безпілотникам ворога

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Кілери дронів: Що Росія може протиставит…

Фото – Военное обозрение

Роль безпілотних літальних апаратів (БПЛА) у війні на Донбасі важко переоцінити. Від самого початку російської агресії вони складають важливу (а чи не найважливішу?) складову військової розвідки. Але останнім часом застосування противником безпілотних літальних апаратів фіксується все частіше: в середньому за місяць трапляється до півсотні випадків застосування противником БПЛА, деякі з них – ударні.

Зараз підрозділи ЗСУ відкривають вогонь по безпілотникам на враження зі стрілецької зброї та засобів протиповітряної оборони, зокрема, із зенітних установок. Деколи це приносить успіх, але частіше – ні. Адже стріляти з зенітки по дрону, це все одно, що гатити з гармати по горобцях. Тому виникла необхідність розробити нові засоби протидії безпілотникам.

Мова йде про комплекси озброєння радіоелектронної боротьби українського виробництва, а саме: "Анклав", "Нота" та "Буковель". Всі вони виготовляються на вітчизняних підприємствах. Дослідні зразки їх вперше були поставлені до ЗСУ ще у грудні 2016-го року, однак досі немає інформації про прийняття їх на озброєння.

В листопаді 2017-го року начальник генштабу ЗСУ Віктор Муженко в інтерв'ю виданню Тиждень.UA так прокоментував ситуацію: "Ведеться робота й у напрямі боротьби з БПЛА. Зараз є зразки озброєння радіоелектронної боротьби українського виробництва. Це і "Анклав", і "Нота", і "Буковель". Їх не так багато, як нам хотілося б, щоб забезпечити повністю всі сховища та підрозділи в зоні АТО. Це потребує і фінансів, і нарощування виробничих потужностей оборонних підприємств. Ми включили схожі засоби до переліку бажаних поставок від іноземних партнерів, як, власне, і БПЛА. А поки що основним засобом проти безпілотників є вогневе ураження, тобто або зенітно-ракетні комплекси, або стрілецька зброя".

До речі, українським бійцям і тут є чим похвалитись – лише в цьому році ними було збито кілька десятків ворожих безпілотників, серед яких і дуже дорогі екземпляри, як то БПЛА російського виробництва "Орлан-10" вартістю близько 6 млн рублів.

Разом з тим, Український мілітарний портал з посиланням на власні джерела повідомляв, що влітку 2017-го року під час бойового злагодження однієї з частин Збройних Сил відпрацьовувались навчання по боротьбі з БПЛА за допомогою комплексу РЕБ вітчизняного виробництва. Тоді військовослужбовцями відпрацьовувалось подавлення роботи безпілотних літальних апаратів різних типів, від комерційних моделей типу Fantom та більш професійних військових зразків. За підсумками цієї роботи комплексів їм була дана позитивна оцінка у підрозділі де він застосовувався. Однак, офіційного підтвердження ця інформація не мала.

Але ворог також не спить. Днями у Південному військовому окрузі Росії були створені спеціальні підрозділи по боротьбі з безпілотниками. Згідно офіційної версії, створені вони були для того, щоб акумулювати здобуті у Сирії знання і досвід. Хоча, всі ми прекрасно розуміємо, що "обкатку" ці новостворені спеціальні підрозділи пройдуть на українському Донбасі, адже Південний військовий округ РФ розташований на південному заході країни, на кордоні з Донбасом.

Вже відомо, що до цих мобільних спецпідрозділів входять фахівці радіоелектронної боротьби і протиповітряної оборони, до обов'язків яких належить виявлення, знищення і примусова посадку безпілотників з використанням станцій "Житель" і комплексів "Лісочок". Відомо навіть, що вже 30 серпня вони проведуть тактико-спеціальні навчання на аеродромі Маринівка (Волгоградська область).

До речі, обладнання, яке збираються використовувати росіяни, далеко не нове. Зокрема, автоматизовані станції перешкод РЕБ Р-330Ж "Житель" (радіус дії – 25 км) були виявлені на озброєнні російських терористів під час війни на сході України ще з літа 2014-го року. Зокрема, вони були використані російськими військами під час боїв за Дебальцеве взимку 2015-го року, а в листопаді 2017-го року українська розвідка виявила "Житель" за 7 км від лінії розмежування – в населеному пункті Земляне, Луганської області. Ну і ще одну таку установку українці бійці знищили мінометним вогнем поблизу Ясинуватої 1 березня 2016-го року.

Фото – Военное обозрение

Що стосується комплексу "Лісочок", то це малогабаритний генератор перешкод, який ефективно захищає військовослужбовців як в русі, так і під час стоянки, може бути встановлений на автомобілі, бронетехніці, а також розміщений в рюкзаку або кейсі для вільного перенесення. Його основне призначення – придушення каналів радіоуправління вибуховими пристроями і запобігання вибухів фугасу при проїзді військових автомобілів і бронетехніки. Однак, судячи з усього, йому знайшли альтернативне застосування. Тим більше, що за інформацією з відкритих джерел, кількість "Лісочків" на озброєнні російської армії вимірюється тисячами штук.

Таким чином станом на сьогодні можна зробити висновок, що основна боротьба у сфері захисту від ворожих безпілотників ще попереду. І чим вона завершиться – наразі спрогнозувати не може ніхто.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme