Харчування в ЗСУ: Чому скандальний Окружний адмінсуд Києва зриває реформу

Реформа системи харчування в Збройних силах України є однією з найвдаліших реформ постмайданного періоду, однак і її намагаються поставити під сумнів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Харчування в ЗСУ: Чому скандальний Окруж…
Фото - Міноборони

Depo.ua регулярно підіймає питання реформи забезпечення Збройних сил України продуктами харчування. Причому, як питання стаціонарного харчування, так і сухпаїв.

 

За весь час ситуація кілька разів хиталась від "зради" до "перемоги" і навпаки, часом входячи у стадію відвертого саботажу з боку середньої офіцерської ланки Міноборони і нерозуміння Міністерства фінансів. І ось, коли здавалося б, процес вийшов на фінішну пряму, несподівано виникла чергова "зрада" – Окружний адміністративний суд Києва зупинив наказ Міністерства оборони, який передбачає перехід Збройних сил України на нову систему продовольчого забезпечення.

 

Той самий Окружний адміністративний суд Києва, який останнім часом ухвалив чимало резонансних рішень. Це і визнання незаконною націоналізацію "ПриватБанку", і поновлення Романа Насірова на посаді глави Державної фіскальної служби, і заборона Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я, і зупинка перейменування УПЦ МП… В кулуарах цей суд відносять до сфери впливу Андрія Портнова – заступника голови АП часів президентства Януковича.

 

Читайте також: Зеленський вдарив Портнова: Хто і навіщо трясе Окружний адмінсуд Вовка.

 

Але повернімось до реформи системи харчування.

 

"Зупинити дію наказу Міністерства оборони України "Про перехід військових частин (установ, закладів) Збройних сил України на систему продовольчого забезпечення із застосування каталогу продуктів харчування в 2019 році" №90 від 03.04.2019 до набрання рішенням законної сили", – сказано в рішенні суду.

 

 

І хоч дехто вже встиг розігнати "зраду" про скасування реформи, насправді поки що суд лише зупинив дію наказу Міноборони до розгляду справи по суті, мотивуючи своє рішення тим, що невжиття таких заходів може призвести до реального порушення прав та свобод заявника.

 

Заявник же оскаржує правомірність процедури прийняття відповідного наказу Міністерства оборони України. Точніше кажучи, на думку заявника, оскаржуваний наказ за своєю правовою природою був виданий з порушенням процедури, передбаченої нормами Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Тобто, заявник оскаржує наказ по формі, а не по суті.

 

У коментарі виданню "Новинарня" радник міністра оборони Степана Полторака Юрій Бірюков зазначив, що позов до суду подала "ФОПка з орбіти однієї зі стандартних колишніх фірм "годувальниць", які не хочуть втрачати прибутки від постачання харчів у ЗСУ".

 

На жаль, в рішенні суду дані про заявника приховані. Але якщо це справді так, то ми маємо вже не перший подібний випадок, коли колишні фірми "годувальниці" намагаються зірвати процес переходу ЗСУ на нову систему харчування. Минулого разу подібна спроба пригальмувала реформу майже на цілий рік.

 

Читайте також: Реформа харчування в ЗСУ: Хто заважає солдатам їсти смачно.

 

За словами Бірюкова, цього разу наслідки будуть схожими, адже після цього рішення суду уже технічно неможливо встигнути провести нові торги.

 

В чому суть реформи

 

Почалося все з того, що у листопаді 2014 року консультантами Міністерства оборони України стали вісім волонтерів із проекту "Волонтерський десант", а вже в серпні 2015 року наказом Міністра оборони України було створено Проектний офіс реформ, метою якого стало комплексне та експертне ведення процесу реформування МО.

 

Одним з напрямків діяльності Проектного офісу реформ стала "Реформа системи продовольчого забезпечення та харчування ЗСУ", для чого при Міністерстві оборони в серпні 2015 року наказом Міністра оборони України була створена волонтерська група "Реформа системи харчування" під керівництвом Діани Петрені. Що важливо: підпорядковувалась ця група безпосередньо міністру оборони, що дозволило уникнути зайвою бюрократичної тяганини на різних етапах впровадження реформи.

 

Пілотний проект реформи харчового забезпечення Збройних сил України розпочався 16 вересня 2015 року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських сил Збройних сил України в Одесі. До цього протягом сімох місяців у Міністерстві оборони України відбувалися заходи, які мали на меті принципово змінити підхід до харчування особового складу, незмінний з 1960-х років.

 

 

Зокрема, в ході проекту було розроблено каталог продуктів з 248 позицій, де присутні овочі та фрукти, молочно-кислі продукти тощо. У новому каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність. Проект також передбачав оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи "Електронний склад" та електронного обліку харчування. Крім цього було проведено попередню роботу з можливими постачальниками продуктів і відпрацьовано необхідну нормативно-правову базу.

 

Перші позитивні зрушення відбулись досить швидко. Вже на перших у 2016 році електронних торгах для потреб військовослужбовців перемогу здобуло українське представництво всесвітньо відомої компанії Metro Cash&Carry – ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері", яке здешевило ціни продуктових наборів з 58,14 гривні за набір до 43,77 гривні.

 

Важливо відмітити, що до початку реформи Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які час від часу змінювали назви, залишаючи при цьому кінцевих бенефіціарів. Ці "фірми-годувальниці" продавали послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок на людинодобу, тоді як в ході експерименту волонтерам вдалося вийти на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економити бюджетні кошти – 4 гривні і 3 копійки за добу на одному курсанті.

 

Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м'ясо, крупа, картопля, цибуля та ін.), а в розробленому реформаторами продуктовому каталозі в експериментальних частинах було вже 235 компонентів. Тобто, по-новому виходило і краще, і дешевше.

 

 

Однак, у окремих чиновників середньої ланки Міноборони була своя логіка. Тому що в той час, як з різних куточків України доносились новини про харчові отруєння у військових частинах внаслідок несвіжих та неякісних продуктів харчування, придбаних за старою системою, вони вимагали, по суті, згорнути експеримент і повернути дві згадані військові частини у Львові та Одесі до стану "як було".

 

 

"Поступово до численних співробітників МО і ГШ прийшло розуміння – вже дуже скоро, несподівано скоро, може зміниться звична для них схема харчування ЗСУ. А що це означає? А означає це, що з новою системою прийдуть незручності. Адже треба буде торгувати не так, як вони звикли, треба буде контролювати не так як зараз, плюс багаторічна "співпраця" з такими зручними і звичними 4-ма компаніями годувальниками ЗСУ може закінчиться. Система почала захищатися, відчайдушно. Мерзенність ситуації полягає в тому, що в змінах зацікавлена тільки сама верхівка (міністр, президент), і вже кінцева ланка – солдати. А ось всі що між ними, за дуже рідкісними винятками, плювати хотіли на все, та й на всіх. Одні не хочуть бо треба буде таки ворушити своєю дупою, інші тупо отримують за старою схеми бабки", – написала Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Facebook 11 липня 2016 року.

 

У підсумку, весь 2016 рік реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при "традиційному" забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно. Не кажучи вже про регулярні "зради", які розганяли в інтернеті противники реформи.

 

Читайте також: "Зрада" в ЗСУ. Хто і для чого поливає реформу системи харчування.

 

"Тектонічний зсув" відбувся 28 грудня 2016 року, коли уряд схвалив Постанову щодо питань закупівель продуктів харчування Міністерством оборони. Відтоді закупівлі продуктів харчування проводяться згідно вже згаданого каталогу на 348 продуктів з калорійністю і ціною. Простіше кажучи, з моменту публікації даної постанови вся українська армія почала перехід на таку систему харчування, яка з 2015 року в порядку експерименту діє у вже згаданих двох військових частинах Львова та Одеси.

 

Далі ситуація пішла по накатаній: у 2017 році на нову систему харчування було переведено 22 військові частини, для чого було виділено майже 150 млн гривень на ремонт та переоснащення їдалень у частинах, а у 2018 році – ще 50 військових частин, що сумарно склало 50% особового складу ЗСУ.

 

Решту 50% мали бути переведені на нову систему харчування у 2019 році, однак, через згадане рішення суду, цей процес знову пригальмував на невизначений термін. Що саме стало причиною: недосконалий з юридичної точки зору наказ Міноборони, чи "зрада" Окружного адміністративного суду Києва – розбиратись не нам, а відповідним органам.

 

Ми ж зазначимо, що волонтери, які займались впровадженням цієї реформи, не приховували, що у кризовий момент 2016 року процес вдалося зрушити з мертвої точки лише завдяки особистому втручанню президента України.

 

Однак, президент з того часу змінився, тому українській армії залишається лише сподіватись, що Володимир Зеленський буде зацікавлений у реформі системи харчування у Збройних силах України не менше, аніж був зацікавлений у ній Петро Порошенко.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme