Калібр НАТО, український ствол: Що вже відомо про САУ "Богдана"

Сьогодні САУ "Богдана" нарешті показали українцям

Андрій Коваленко

Про те, що новенька українська САУ "Богдана" стане окрасою військового параду на честь Дня незалежності, Depo.ua писав ще раніше. Окрім неї там буде "Грім-2", "Сапсан", танк "Ятаган" та інші цікавинки.

Втім, до сьогоднішнього дня будь-яка інформація про "Богдану" була засекречена. Ніхто не знав, на якому вона буде шасі, тому і розмірковували про Т-84У "Оплот". Також за чутками "Богдана" повинна була мати польску башту САУ "Краб", яку поляки привезли на виставку "Зброя і безпека-2017".

Найважливіше, що "Богдана" йде під 155-мм "натівський" калібр, а не старий 152-мм. Ось ця головна фішка стала своєрідним символом, чому новеньку САУ так чекали.

Хоча, тривалий час не було зрозуміло, де ми братимемо снаряди такого калібру. Оскільки в нас власного виробництва нема, та й з іншими великими калібрами були проблеми. Та вчора відбулося відкриття першої черги з виробництва боєприпасів на ДАХК "Артем". Раніше підприємство розробило 152-мм снаряди до артсистеми "Гіацинт", які успішно пройшли випробування. Було закуплено устаткування, яке дозволить виробляти снаряди й інших калібрів, включно з "натівськими". "Артем" також освоїв випуск ракет до РСЗВ.

Все це означає, що до "Богдани" ми зможемо дуже скоро робити власні155-мм снаряди. І не залежати від партнерів. Раніше розроблявся вітчизняний керований боєприпас "Квітник", який ще до війни розроблявся під 155-мм калібр.

Як написав Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець, на черзі крок номер два - це хімія та металургія. "Бо для серійного виготовлення боєприпасів - а не лише снарядів, - нам потрібні якісні пороха, вибухові речовини, підтривачі, гільзи - і латунні, і металеві", - підкреслив він.

Та повернемося до "Богдани". 7-го серпня розпочалися випробування. Але попри це витоків інформації про те, що вона собою являє, не допускалося. 10-го серпня міністр оборони Степан Полторак має ухвалити остаточне рішення про взяття її на озброєння.

І от сьогодні з'явилися перші фотографії САУ. Спочатку Сергій Згурець виклав "Богдану", яка їде по дорозі.

Його знімок одразу дав відповідь на питання про шассі. Це вітчизняний КрАЗ-6322. На такому шассі, наприклад, є РСЗО "Бастіон-1", а також "Верба".

Пізніше радник міністра оборони Юрій Бірюков виклав знімок "Богдани".

І тут ми вже побачили її у всій красі. Багатьох збив з пантелику ствол "Богдани". Оскільки, візуально він нагадував 152-мм Д-20, або ж КБ-27.

Втім, калібр у нас 155-мм. Д-20 під нього підігнати неможливо. Та і КБ-27 якось важкувато. Як розповів Depo.ua військовий експерт Михайло Жирохов, це новий український ствол, який раніше ніхто не бачив. Спеціальна розробка під САУ. Але нинішня "Богдана" - це ще не остаточна версія того, що заплановано.

Цікаві деталі

Офіційно все про "Богдану" мають розповісти сьогодні. Та користуючись випадком, Depo.ua викладе всі інсайди, які відомі про САУ на момент публікації статті.

По-перше, вона на шассі КрАЗ-6322 і з українським стволом 155-мм.

По-друге, від гусеничної версії на шассі Т-84У "Оплот" і польською баштою "Краб", а також системи управління вогнем (TOPAZ) і системи зв'язку FONET ніхто не відмовлявся. Все це також буде в "Богдані". Те, що показали сьогодні, лише перший прототип. Буде і гусенична версія. Але вона більш дорога. Двигун в "Богдани" буде від "Оплота".

Нинішня "Богдана" - це апгрейд старого проекту САУ під 152-мм гармату, який розроблявся раніше.

Взагалі, проект "Богдани" виник ще у 2016-му році. В 2017-му вже ухвалили серйозне рішення про розробку. Тоді приїхали "поляки" з "Крабом".

З "Богданою" українська армія отримає серйозну перевагу перед окупаційними військами. Ми зможемо стріляти на відстань понад 30 км. А враховуючи щільний театр військових дій на "Донбасі", перевага досить суттєва.

Війна триває вже п'ять років. І тут важливо, що Україна починає виробництво власних стволів, особливо під стандарти НАТО. Старі стволи зношуються, їх змінюватимуть нові під "натівський" калібр і боєприпаси власного виробництва.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна