Інвестиція в броню: Що за "Новатор" піде в Нацгвардію та ССО

Для потреб Нацгвардії та Сил спецоперацій продовжують обкатку нового броньовика "Варта Новатор"

Інвестиція в броню: Що за "Новатор" піде…

Нещодавно з'явилося нове відео з чергового етапу випробувань українського бронеавтомобіля "Варта Новатор", сконструйованого компанією "Українська бронетехніка".

Вперше він був презентований ще 15 грудня минулого року Нацгвардії, за технічним завданням якої і розроблявся. Вже 22 грудня за першим тест-драйвом спостерігав командувач НГУ генерал-полковник Аллеров, а перед Новим роком "Новатор" показали Силам спецоперацій ЗС України. Генерал-лейтенант Луньов навіть особисто його обкатав.

Втім, тоді окрім схвальних відгуків про значну прохідність українська "машинка" отримала чимало рекомендацій щодо доопрацювань. Наприклад, не сподобалося спецпризначенцям, що у ній запотівали вікна, а також низько встановлена вихлопна труба-негативні моменти при подоланні водойм. Окрім цього, було рекомендовано збільшити кількість посадочних місць у пасажирському відсіку з 4 до 8, зробити більш зручними бійниці, посилити дах, а біля люку обладнати неслизьку платформу. Також необхідно було встановити штурмовий майданчик на даху та капоті автомобіля, і обладнати "Новатор" більш досконалими порогами для тимчасового перевезення особового складу чи швидкої евакуації.

Втім, попри чималий список доопрацювань, "Новатор" можна назвати досить цікавим броньовичком.

Що за машинка

На відміну від старшого брата "Варта", побудованого на агрегатах вантажівки МАЗ (4х4), "Новатор" виготовлена на популярному шасі Ford 550, яке було спеціально посилене. Машина, довжиною 5,8 метрів на 50% складена з українських комплектуючих. Решта - іноземні, військового призначення. Максимальна швидкість автомобіля по шосе 120 км/год. Двигун турбодизельний з робочим об'ємом 6,7 л і потужністю 300 к.с. Коробка передач - 6-ступінчаста, автоматична. Автомобіль здатен проїхати 700 км без заправки.

Його виготовлено із шведської сталі компанії ARMOX різної твердості (до 560) та товщини в залежності від зони бронювання. В цілому машина відповідає класу бронювання ПЗСА-4 або ПЗСА-5. На дверях є підсилені ригелі і замки підвищеної надійності, які мають можливість відкривання ззовні. Дно автомобіля виготовлене з високоточної міцної броні. Окрім цього, знизу буде закріплена ще одна броньована пластина. Автомобіль повинен витримати підрив 6 кілограмів тротилу, як інший бронеавтомобіль "Козак-2М".

Вантажопідйомність - 2 тонни.

Може використовуватися як патрульна, медична, а також машина розвідки та зв'язку. Кабіна розрахована на 5 місць, але згідно рекомендацій кількість може збільшитися.

Він може бути обладнаний розвідувально-ударним комплексом, бойовим модулем типу "Іва", ПТРК, зенітно-ракетним комплексом.

Кому піде броня

Попередник "Варта Новатор" автомобіль "Варта" був презентований ще в 2015-му році. На нього передбачалося встановлення бойового модуля з кулеметом 7,62 мм, 12,7 мм і башти типу БП-1 — аналогу башти, що встановлюється на БТР-70/80 і БРДМ-2. Її можна використовувати як машину піхоти, в тому числі, для охорони блокпостів. Через рік після презентації 10 машин "Варта" закупили для спецпідрозділу "Корд". Також "Варту" продовжує отримувати Нацгвардія та Міноборони, ще в 2016-му році планувалося держзамовлення на 60 таких машин.

"Варта Новатор" - компактніша, швидша і більш надійна. Її часто порівнюють з американськими JLTV і MATV, вартість яких $500 млн. Американці такі броньовики використовують для різних спецзавдань у гарячих точках, де можна наїхати на міну. У них їздить особовий склад та перевозяться різні вантажі.

Для прикладу, "Варта" на 2016-й рік для "КОРДа" коштувала 5,8 млн за одиницю. Скільки ж обійдеться одиниця "Новатора" наразі невідомо.

Найцікавіше, що головним замовником нових бронеавтомобілів, які приватні компанії розробляють в Україні, є Нацгвардія. 50 машин "Козак-2М", який ми вже згадували, закупила саме НГУ, а на армію пішло лише 10 одиниць.

Згідно із бюджетом 2018 на закупівлю техніки для Міноборони планувалося витратити 16 млрд гривень. Бюджетні статті "витрати на реалізацію заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки держави" передбачені для Нацгвардії становлять 250 млн грн.

При цьому, ще до його ухвалення неодноразово говорилося, що витрати на техніку збільшаться. Військові ж в зоні АТО часто скаржаться, що Нацгвардія, яка не воює на передовій, отримує значно більше якісної нової техніки, ніж ЗСУ. Така розстановка пріоритетів не всім подобається. З "Вартою Новатор" може вийти така сама історія, коли перша партія піде саме в НГУ. Але така машинка була б дуже доречною на передовій, де особовому складу потрібно переміщатися між блокпостами. Втім, це швидше мрія в країні, де нова техніка здебільшого використовується для показух і парадів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme