Інформаційна війна: Чому російські хакери атакують Яворівський полігон

Міжнародний центр миротворчості та безпеки, більш відомий, як Яворівський полігон, зазнав чергової інформаційної атаки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Інформаційна війна: Чому російські хакер…

Наприкінці серпня на ряд українських ЗМІ було здійснено однотипні хакерські атаки: зламано пароль одного з користувачів адміністративної панелі і заднім числом розміщено одну й ту ж саму фейкову новину, яка дискредитує українську армію в контексті співпраці з західними союзниками.

Фейкова новина вийшла під заголовком "Українські військовослужбовці – головна проблема Яворівського навчального центру" і мала ознаки перекладу на українську мову з іноземної через онлайн-перекладач із характерними помилками. За дивним збігом обставин, цю новину оперативно підхопили і почали активно поширювати російські та проросійські ЗМІ та сторінки у соціальних мережах.

Тоді жертвами даного інформаційного теракту стали інтернет видання Depo.ua, НВ та "112-Україна". Наша редакція оперативно видалила фейкову новину, провела внутрішнє розслідування, за підсумками якого вжила превентивних заходів з посилення захисту адмінпанелі, а також звернулась в СБУ та МВС. Крім того, за інформацією видання, цією історією зацікавилася СММ ОБСЄ.

Це було наприкінці серпня, і ось, майже через місяць український інтернет струсонув новий скандал аналогічного характеру – на сайтах кількох українських видань з'явилася публікація про те, що у Львівській області на навчаннях було застрелено українського солдата зі 184-го навчального центру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (він же – Яворівський полігон) і поліція підозрює у вбивстві польського військовослужбовця. До новини були прикріплені скріншоти – нібито з офіційного сайту Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Відділ комунікації Національної поліції у Львівській області і прес-служба командування 184-го Навчального центру спростували цю інформацію, однак фейк активно поширили російські та польські сайти, акцентуючи увагу на тому, що це міжнародний скандал.

Поширили цю інформацію і деякі українські видання з проросійською позицією. Зокрема, "Страна.UA", Facenews, "Донбасс сегодня", "Вести.UA" та інші (пізніше деякі з них подали спростування).

Першою ж інформацію про нібито вбивство військовослужбовця біля одного з кафе у селі Старичі, де розташований командний пункт навчального центру, оприлюднила вранці на своєму сайті львівська газета "Ратуша". Вона ж розмістила вже згаданий скріншот начебто офіційного повідомлення поліції, в якому йдеться, що українця було вбито з вогнепальної зброї, а в убивстві підозрюють польського військовослужбовця.

Згодом у редакції "Ратуші" повідомили, що їхній сайт було зламано.

"Повідомляємо, що редакція газети "Ратуша" цієї інформації на сайті не розміщувала. Припускаємо, що на наш сайт відбулася хакерська атака, внаслідок чого з'явилася ця фейкова новина", – заявили в "Ратуші".

Можна зробити висновок, що всі ці хакерські атаки мають російське походження і переслідують спільну мету – дискредитувати Міжнародний центр миротворчості та безпеки, більш відомий, як Яворівський полігон, вбити клин в співпрацю України та країн НАТО, а заразом і українські ЗМІ. Що характерно, якщо першого разу хакери зламали відомі всеукраїнські сайти, то вчора – маловідомий регіональний сайт. Очевидно, вжиті топовими сайтами заходи безпеки дали свій результат.

Чому саме Яворівський полігон? Хоча б тому, що сьогодні він є одним з двох в Україні полігонів (разом з Широколанівським), доступних для проведення міжнародних військових навчань. Починаючи з 1995 року на території полігону спільно Україною та НАТО проводяться різні міжнародні військові навчання, а з 2014 року, після початку збройної агресії Росії проти України, тут активно проходять тренування підрозділи ЗСУ та Нацгвардії. Причому, на відміну від деяких інших полігонів, тут бійці справді зайняті ділом, а не відбувають "трудодні".

Крім цього, на базі полігону створений Міжнародний центр миротворчості та безпеки, який, по суті, є центром базування інструкторів та військовослужбовців НАТО в Україні. Саме сюди свого часу прибули з США протитанкові комплекси Javelin і саме тут українські бійці вчились ними користуватись.

Ну а конкретно в ці дні на Яворівському полігоні тривають військові навчання "Rapid Trident" – наймасштабніші спільні сухопутні навчання підрозділів ЗСУ, інших військових формувань України та військових підрозділів іноземних держав. Серед інших у них беруть участь і польські військові, тому останній фейк, судячи з усього, мав на меті "зіштовхнути лобами" українських та польських військовослужбовців.

Ну а якщо поглянути на тему більш глобальніше, то за цими фейками проглядаються спроби нав'язати українському суспільству меседжі про те, що з НАТО нам не по дорозі: мовляв, то американські інструктори принижують наших бійців, то польські військові їх взагалі вбивають. Особливо підозрілим це виглядає на фоні обережних заяв новопризначених українських високопосадовців про те, що Україну в НАТО не чекають

Читайте також: Багатовекторність повертається: Навіщо "слуги" готують українців до відмови від НАТО.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme