"Зрада" в ЗСУ. Хто і для чого поливає реформу системи харчування

На жаль, в інтернеті часто спрацьовує правило: хто голосніше кричить – той і правий

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Зрада" в ЗСУ. Хто і для чого поливає ре…

Depo.ua неодноразово підіймав питання реформи харчування в Збройних силах України та перешкоди, які доводиться долати реформаторам з "волонтерського десанту" під керівництвом незламної Діани Петрені. Однак, час від часу все одно доводиться зіштовхуватись з відвертим невіглаством і зрадофільством.

З певною періодичністю на безкраїх просторах інтернету піднімається питання продуктового забезпечення Збройних сил України. Точніше, не стільки піднімається питання, скільки вкотре розганяється #зрада. Цього разу бурю емоцій викликав пост одного з користувачів соціальної мережі Twitter з фотографією вечері у одному з навчальних центрів Міноборони.

Звісно, пост дуже швидко підхопили зрадофіли, і понесли по своїх закутках інтернету.

Однак, знайшлися й такі, які тверезо поглянули на ситуацію навіть спробували аргументовано щось пояснити.

Однак, вони одразу ж були піддані обструкції.

А дехто, не розібравшись у темі, поніс #зраду "не в той степ", кричучи про те, що таке харчування у зоні АТО.

А між тим, розібравшись у ситуації, Depo.ua готові стверджувати: подібне харчування й справді є прикладом того, як харчуються у військових частинах та навчальних центрах згідно старих норм харчування, які діяли, а в деяких місцях продовжують діяти досі, до реформи системи харчування ЗСУ, яку останніми роками впроваджує команда Діани Петрені.

І абсолютно правий той учасник дискусії, який стверджує, що така вечеря за таких умов – це нормально. Тому що зі старого каталогу на суму в приблизно 70 гривень на одного військовослужбовця на добу більше, аніж на фото, вижати майже нереально – доведено попередніми роками.

Натомість, якщо порівнювати дану вечерю з тією вечерею, яка за ту ж саму суму (навіть трохи меншу) потрапляє на стіл в ті військові частини і навчальні центри, куди вже зайшла реформа Діани Петрені, то справді виникає гіркий дисонанс.

Нагадаємо, що волонтерська група "Реформа системи харчування" під керівництвом Діани Петрені була створена при Міністерстві оборони в серпні 2015-го року наказом міністра оборони України і підпорядковується безпосередньо йому.

В ході реформи були розроблені та запроваджені нові плани харчування, новий набір меню, нова правова база для постачання, нове програмне забезпечення для планування та обліку – все це, за задумом авторів, повинно дозволити військовим своєчасно отримувати смачне та повноцінне харчування.

В ході проекту було розроблено каталог продуктів з 348 позицій, де присутні овочі та фрукти, молочно-кислі продукти тощо. У каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність, що дозволяє за допомогою спеціальної програми формувати щодня різноманітне меню, балансуючи в потрібних показниках. Проект також передбачав оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи "Електронний склад" та електронного обліку харчування.

Також не зайвим буде згадати, що пілотний проект реформи харчового забезпечення Збройних сил України розпочався 16 вересня 2015-го року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських Сил Збройних Сил України в Одесі.

За планами реформаторів, у разі успішності даного експерименту у згаданих двох військових частинах, з початку 2016 року його мали почати поширювати на всі інші військові частини. Однак, як це часто буває, за справу взялися бюрократи та старі корумповані чиновники середньої ланки Міністерства оборони. Адже раніше Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які не хотіли втрачати надприбутки.

У підсумку, весь 2016-й рік реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при "традиційному" забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно.

І лише 8 грудня 2016 уряд нарешті пішов назустріч армії і дав реформі зелене світло. Тому не потрібно забувати, що реформа, яка титанічними зусиллями команди волонтерів пробивала непробивні бюрократичні стіни, зараз лише набирає обертів – у 2017-му році вона вперше вийшла за межі двох тестових частин (у Львові та Одесі) і пішла освоювати загальнонаціональні простори.

Як ми вже писали раніше, згідно 157-го наказу міністра оборони 19 січня 2017 року, в цьому році на нову систему перейдуть 20 частин Збройних сил України. А для переведення усіх частин ЗСУ на реформовану систему харчування потрібно не менше трьох років часу та багато мільйонів капіталовкладень, переважно в нове кухонне та роздаточне обладнання.

Тому, шановні зрадофіли, навчіться адекватно оцінювати ситуацію. Бо те, що зафіксовано на фото у скандальному пості – це не реформа системи харчування ЗСУ і не стандарти НАТО. Це – залишки старої, поки ще недореформованої армії, в даному випадку в 201-му навчальному центрі в Кам'янці-Подільському. Причому, зараз навіть в цих залишках старої армії ситуація з харчуванням краща, аніж будь-коли раніше. Принаймні, доказів, чи хоча б аргументів, які б це спростовували, автор даного матеріалу не знайшов.

Ну а що стосується безпосередньо зони проведення АТО, то там ситуація також краща, аніж була раніше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme