Генштаб і резервісти: Як в Україні збираються закривати некомплект в армії

Українська армія потерпає від некомплекту, а контрактники продовжують масово звільнятись за першої-ліпшої нагоди. Вирішувати цю проблему у Генштабі задумали у своєрідний спосіб

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Генштаб і резервісти: Як в Україні збира…
Фото: Гуляйполе.City

Цікаву ініціативу озвучив вчора Генеральний штаб Збройних сил України. Йдеться про запровадження нового виду військової служби за призовом осіб з числа резервістів без оголошення мобілізації на термін до 6-ти місяців. В Генштабі наголосили, що ця пропозиція була винесена Радою резервістів ЗСУ і в першу чергу стосується осіб, які уклали контракт з бойовими військовими частинами про проходження служби у військовому резерві.

Як це буде

Для реалізації ідеї Генштаб вже розробив зміни до законодавства, які наразі існують у вигляді низки законопроектів, що передбачають внесення змін до 37 Законів України, у тому числі, до 6 Кодексів.

Зміни розроблено на виконання рішення РНБО від 26 грудня 2018 року "Щодо підсумків введення воєнного стану в Україні" і враховують досвід проведення в Україні 6-ти черг часткової мобілізації.

У Генштабі переконують, що ці зміни мають відбутися в рамках реформи військкоматів, яка вже кілька років, як повинна бути завершена.

"Зміни спрямовані на вдосконалення та унормування надважливих для обороноздатності України питань пов'язаних, у тому числі, й з реформуванням системи військових комісаріатів, ефективністю та автоматизацією процесу функціонування в державі системи військового обліку людських мобілізаційних ресурсів та оперативним доукомплектуванням в особливий період Збройних сил України та інших військових формувань мотивованими та підготовленими резервістами у разі раптово виникаючої кризової ситуації, яка загрожуватиме національній безпеці України", – йдеться у офіційному повідомленні.

Читайте також: Коронавірус добрався до військкоматів: Чим Україні загрожує зрив військового призову.

Історія питання

Вперше про таку ініціативу заговорили минулого року. Тоді у Генштабі озвучили, що працюють над підвищенням матеріальної мотивації для військовослужбовців-резервістів, яким у майбутньому планують платити стільки ж, як контрактникам.

Зодому у Генштабі визначилися з категорію резервістів, які матимуть поліпшення матеріальної мотивації. Кращі умови пропонували тим, хто підписав контракт резервіста, військовослужбовців оперативного  резерву у категорію не включили.

Тоді до Верховної Ради було подано проект закону №9703, яким передбачався перехід до виплати резервістам грошового забезпечення за час перебування на зборах на рівні з військовослужбовцями за контрактом.

Також у разі його прийняття резервісти отримають пріоритетне право щодо прийому на державну службу та право на дострокову пенсію.

Що зміниться

Новими законопроектами Генштабу передбачено норми, що поширюють весь комплекс чинних соціальних пільг та гарантій для мобілізованих осіб на резервістів, які можуть бути призвані на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації.

Також передбачається запровадження і податкових пільг на самозайнятих осіб (фізичних осіб – підприємців) у разі їх призову на військову службу за призовом осіб з числа резервістів в особливий період.

Зараз грошове забезпечення резервістів складає від 2600 до 3500 гривень в залежності від військового звання. Виплата цих коштів резервістам здійснюється у військовій частині одразу по закінченню зборів, також для тимчасово не працюючих передбачена виплата в розмірі до 1800 гривень.

Водночас, військовослужбовцям, які проходять службу за призовом під час мобілізації, на особливий період гроші платять в порядку та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, осіб рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (у 2020 році це: рядовий склад – 16 816 грн; сержантський і старшинський (молодший начальницький) склад – 18 918 грн; офіцерський (середній, старший та вищий начальницький) склад – 21 020 грн).

Читайте також: Новий закон про контрактну службу: Як українців планують заманювати в армію.

Як це відбувається у світі

Насправді, подібний досвід не є чимось новим. Призов резервістів без оголошення мобілізації вдало реалізований в армії оборони Ізраїлю, де в разі загострення резервісти у визначений термін прибувають у військові частини.

Схожа концепція діє у Швейцарії, де військовозобов'язані після проходження строкової служби зберігають зброю вдома і за потребою протягом 24-48 годин повинні з'явитися у частини.

Судячи з усього, просуваючи цю ідею, у головному військовому відомстві переслідують зрозумілу мету: вирішити вічну проблему некомплекту військових з'єднань, яка останніми роками попри всі попередні старання лише посилюється. Причому, зробити це за допомогою "пряника", а не "нагайки" і у найменш стресовий для суспільства спосіб. Адже ще ніхто не забув, яку паніку викликало слово "мобілізація" у 2014-2015 роках.

Читайте також: Довоювалися: Як недокомплект і корупція знищують українську армію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme