Гаряча фаза війни: Три можливі варіанти загострення подій на Донбасі (КАРТА)

Все свідчить про те, що війна на Донбасі буде лише посилюватись. Але, разом з тим, навряд чи це призведе до масштабних військових операцій

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Гаряча фаза війни: Три можливі варіанти…

Depo.ua продовжує відстежувати події у зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі.

Слідкуючи за новинами із зони АТО протягом останніх днів неможливо було не помітити тенденцію нагнітання ситуації. При чому, цього разу в часі та місці збігаються дуже багато факторів: це і нарощування бойовиками кількості обстрілів, і повідомлення про укріплення ними позицій на передовій (аж до спорудження залізобетонних бліндажів та укріплень), і інформація про стягування рашистами бронетехніки до лінії розмежування.

І, що найцікавіше, все це відбувається на фоні постійних заяв про те, що ось-ось на Донбас приїдуть озброєні миротворці ООН і закриють російсько-український кордон. Інші два фактори, які наклались у часі з активізацією бойовиків, це систематичні підриви українських складів з боєприпасами, а також прийняття у першому читанні закону про реінтеграцію Донбасу, який юридично визнає Росію агресором, Донбас окупованим, а "Л-ДНР" окупантами.

Тобто, складається враження, що ватажки терористів, Плотницький і Захарченко (або їх кремлівські куратори, що більш ймовірно), чогось дуже сильно бояться і це "щось" примушує їх рухатись у бік посилення власної безпеки. Адже, погодьтесь: заливати бетоном укріплення вздовж наявної лінії фронту перед власним наступом, як мінімум, нелогічно.

Думати, що це все робиться для того, щоб фізично не допустити на свою територію миротворців ООН, якось надто наївно – вони зайдуть на Донбас (якщо зайдуть) маршем через КПВВ, а не з боями через траншеї.

Менше з тим, про мотиви терористів ми можемо лише здогадуватись, а от факти ігнорувати не можемо. А вони свідчать про те, що кількість обстрілів останніми днями виросла в рази, плюс у хід активно пішла "смертельна зброя" у вигляді танків, БМП, та мінометів калібру 82-мм і 120-мм. За повідомленнями самих бійців з передової, останніми днями не було жодної позиції на передку, куди б не прилетів десяток-другий мін, чого не було, мабуть, аж з весни.

Інші факти свідчать про те, що бойовики укріплюють залізобетоном і підсилюють бронетехнікою ті ділянки лінії фронту, де найбільш очевидним є можливий наступ Збройних сил України.

Це район "Бахмутської траси" в "ЛНР", де вже півроку, як склалися всі передумови для наступу ЗСУ та звільнення великого шматка Луганщини. Це Світлодарська дуга на межі "ЛНР" і "ДНР", де протягом останніх двох років не припиняється повзучий наступ українських військ з планомірним захопленням так званої "сірої зони". Це і Горлівка, яка з двох боків уже давно оточена українськими військами. Це і Ясинуватський блок-пост, захоплення якого Збройними силами України фактично відкриє шлях на Донецьк з півночі. Це і сам Донецьк, західні райони якого давно стали місцями "прогулянок" українськими ДРГ. Це і Докучаєвськ, який вже рік, як повністю проглядається і "прострілюється" українськими військами. Це і Приазов'я, де однією танковою атакою можна відкинути ворога аж до російського кордону.

Що характерно: стягують до передньої лінії бойовики не лише танки, БМП, САУ і вантажівки з живою силою, але й зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), хоча авіація в АТО не використовується з осені 2014-го року.

Судячи з усього, рашистами керує логіка: "Найкращий захист – це напад". Тобто, бойовики будуть йти на загострення, посилюючи свої обстріли і вилазки своїх ДРГ там, де найбільше бояться наступу ЗСУ. Якщо ж поглянути на карту АТО з позиції найбільш ймовірних варіантів подальшого загострення ситуації, то можна виділити наступні три точки:

Траса "Бахмутка"

Днями в районі "Бахмутської траси" на ділянці між Олександрівським і Довгим увагу нашої розвідки звернули дві колони. Одна: 4 МТ-ЛБ, 2 "Камази" і 2 БМП-1. Друга: 2 ЗРК "Стріла-10М", 2 БТР-70 80 і 3 "Урали". Колони рухалися в бік повороту на Слов'яносербськ або далі на Смєлоє. Очевидно, противник продовжує посилювати свої підрозділи, що займають позиції на південь від Кримського.

Адже традиційно найбільш гарячою ділянкою "Бахмутки" є її західна окраїна, де зосереджено цілий ряд відносно великих міст (Первомайськ, Брянка, Кадіївка (екс Стаханов), Сентянівка (екс Фрунзе), Калинове, Ірміно тощо). Як ми вже колись писали, відрізати всі ці міста одним махом і взяти їх у кільце можна, одночасно атакуючи з півночі (від Кримського) і з заходу (з боку Троїцького).

І хоч все це малоймовірно за існуючої політичної ситуації та погодніх умов (точніше, пори року), але терористи навіть думки не можуть допускати про такий розвиток подій. Тому в районах Кримського і Троїцького очікуються найбільш агресивні обстріли. Також, "за компанію", ворожий вогонь напевно спрямується і на позиції ЗСУ поблизу Попасної, Новоолександрівки і Новозванівки – як на точки скупчення українських військ.

Донецьк

В районі Моспино (пригород Донецька) днями спостерігалося переміщення не менше 15 одиниць різних ББМ противника (в основному БМП-2), 7 танків, 4 одиниці 122-мм САУ типу 2С1 "Гвоздика" і 3 одиниці 122-мм гармати-гаубиці типу Д-30, а також вантажного автотранспорту. І це лише те, що було зафіксовано нашою розвідкою. Можна не сумніватись, що подібні рухи техніки відбувались і відбуваються не лише в Моспино.

Тут наче все зрозуміло – так звана "столиця" так званої "ДНР". Цілком логічно, що тому ж Захарченку буде спокійніше дерибанити російську гуманітарку під звуки канонади своєї артилерії, аніж української.

Взагалі, бої між ЗСУ і російсько-терористичними військами тут відбуваються переважно на лінії ДАП – Спартак – ЯБП, звідки особливо агресивно обстрілюється село Піски.

Тут завжди бої, які відбувались по периметру міста, мали чітко-виражений позиційний характер і не передбачали просування української армії углиб Донецька. Власне, подібне просування й зараз не передбачається, тому що в такому разі доведеться зруйнувати чималу частину міста. А з іншого боку, якщо пізньої осені терористам десь і чекати прориву, то явно не там, де бездоріжжя і болото, а там, де асфальт і бетон. Тобто, де лінія фронту примикає до великих міст.

Докучаєвськ

Є інформація, що сюди йде переміщення ротної тактичної групи бойовиків зі складу 7-ї ОМСБр. Також в районі Докучаєвська окупанти спішно підсилюють свої оборонні позиції, а саме: на ділянці Ясне – промзона Докучаєвська фіксується обладнання цілого ряду укриттів і капонірів для ББМ (йде ущільнення легкою бронетехнікою – БМП-1, МТ-ЛБ, – які перекидаються з боку Стили в сутінках по 1-2, рідше по 2-3 одиниці. Аналогічні роботи противник веде в районі Старої колонії і на Центральному кар'єрі (район відвалів), де також відзначається обладнання додаткових позицій для піхоти.

Також, біля підконтрольного "ДНР" селища Зернове (30 км на південь від Докучаєвська) було зафіксовано 6 танків невстановленого типу, які вивантажували з тягачів. Крім танків там бачили там близько 18 бойових машин піхоти (БМП-2) і 12 вантажівок військового типу.

Нагадаємо, що Докучаєвськ – це місто обласного значення в Донецькій області, що знаходиться посеред степу за 14 км від залізничної станції Оленівка, та за 40 км на південь від Донецька і у 85 км на північ від Маріуполя. Втративши Докучаєвськ, рашисти отримають український клин углиб своєї території, який фактично відріже донецькі банди від приазовських.

Цього допустити вони ніяк не можуть, тому будуть вдаватись до превентивних ударів по позиціям ЗСУ в районі Новотроїцького, Ольгінки і навіть Графського – що вони не раз уже робили.

Ще тут окремо варто виділити Оленівку, поблизу якої бої завжди були особливо жорсткими. Це пояснюється тим, що даний населений пункт має стратегічне значення в плані відсікання Докучаєвська від Донецька і напівоточення обох міст.

Зрозуміло, що цими трьома напрямками загострення бойових дій не обмежиться, тим більше, що ряд підрозділів, як зі сторони ЗСУ, так і зі сторони бойовиків, будуть проводити планові ротації, що завжди призводить до загострення бойових дій. Однак найбільш гарячі позиційні бої очікуються саме в цих трьох місцях.

В цілому ж можна не сумніватись у тому, що війна буде лише посилюватися і взимку, коли вдарять морози і схопиться ґрунт, переросте у справжню гарячу фазу. Але, як уже зазначалось, навряд чи це призведе до масштабних операцій – хіба що до продовження "повзучої війни" із боями за клаптики землі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme