"Фенікс" і "Лугаком": Що означає смерть "Vodafone" в "Л-ДНР"

Вже п'ятий день зв'язок останнього українського мобільного оператора "Vodafone.Україна" не працює в "Л-ДНР"

"Фенікс" і "Лугаком": Що означає смерть…

Повідомлення про зникнення зв'язку почали з'являтися п'ять днів тому. В "ДНР" згодом заявили, що причина - пошкодження кабелю зв'язку українськими військовими. У той же час "Vodafone.Україна" звернувся в Донецьку обласну адміністрацію, місію ОБСЄ і Загальний центр по контролю і координації для дозволу на ремонт пошкоджених ліній зв'язку в Донецькій області. Там підтвердили, що 11 січня було пошкоджено магістральні кабелі ліній зв'язку, через що на непідконтрольних територіях і навіть на частині Донецької області, підконтрольній Україні, зник зв'язок. У компанії кажуть, що кабель пошкоджений у сірій зоні. Але дозволу на ремонт досі не отримали.

Дивні моменти

По-перше, ще до Нового року "Vodafone.Україна" заявив, що примусово з 9-го по 15-те січня підвищить тарифи для абонентів у "Л-ДНР", перевівши їх на "Смартфон Стандартний". Після цього вартість мобільного зв'язку становила б 90 грн на місяць. Жителів же підконтрольної частини України зміни не мали торкатися, хоча з Авдіївки повідомляли, що і їм оператор надіслав попереджувальні повідомлення.

По-друге, все схоже на те, що "Vodafone.Україна" банально видавили з регіону. На початку 2017-го за тією ж схемою із пошкодженням кабелю пішов Lifecell. Його так ніколи і не полагодили.

Плюс, вже зараз із Донецька повідомляють про черги біля офісів місцевого мобільного оператора "Фенікс", який щойно запустив 3G. Така сама історія і в Луганську, де є місцевий "Лугаком".

Що за "Фенікс" з "Лугакомом"

"Фенікс" з'явився у 2015-му році після націоналізації потужностей "Київстар". Його пов'язують з так званим "міністром зв'язку "ДНР" Віктором Яценком.

"Лугаком" запустився у той же час і є його партнером. Також було захоплення потужностей "Київстару", а також мова йшла про компанію "Атраком" - одну з найбільших в Україні власників магістральної телеком-інфраструктури.

За даними Держреєстру юридичних осіб, компанією керував Олександр Савчук. Він же був вказаний як гендиректор Антракома на його офіційному сайті.

Ось що можна почитати про створення "Лугакому" в одному із судових визначень по справі.

Абонплата у "Фенікса" та "Лугаком" - 50 рублів на місяць (25 гривень). Дзвінки на номери один одного - безкоштовні. З України на них додзвонитися неможливо. Також нібито абоненти цих "операторів" не можуть зателефонувати і в Україну (в Росію можна), втім, у "Лугаком" та "Фенікс" нещодавно заявили, що вони включили послугу "дзвінки в Україну".

Вартість послуги "Лугакома" невідома, а абоненти "Фенікса" за хвилину розмови з Україною платитимуть 10 рублів (дзвінки у Росію коштують 5 рублів за хвилину).

По суті, зараз жителям "Л-ДНР" не лишають вибору і в умовах відсутності альтернативи вони змушені ставати абонентами операторів псевдореспублік. Люди вже стоять у чергах.

Чому програє Україна

Враховуючи, що "Vodafone.Україна" на даний момент є дочірньою компанією міжнародного оператора зв'язку ВАТ "Мобільні ТелеСистеми" (МТС, Росія), то можна зробити висновок, що на "перебитий кабель" дозвіл давався безпосередньо з Москви. І таким чином Росія стимулює подальше розірвання зв'язків окупованих територій з Україною. І Москву мало хвилює, що зароблять на мобільній монополії місцеві "бариги" - вони і так під контролем і змушені будуть ділитися.

Цікаво, що абоненти "Фенікса" ще з 2016-го року могли реєструвати обліковий запис Apple-ID. СМС підтвердження приходило через посередника з Росії.

Цілий ряд українських сервісів, включно із банками, вимагають підтвердження по СМС. Серед жителів псевдореспублік чимало користувачів українськими сервісами. Що їм робити тепер? Окрім цього, ускладниться і бізнес-комунікація.

Безперечно, повної блокади наразі не буде. Так чи інакше, є сервіси Whatsapp, Viber, Skype для комунікації через Інтернет, враховуючи наявність 3G. Будуть можливі дзвінки на українські номери. Втім, навіть те, що такі дзвінки є дорожчими, ніж на російські номери, дає можливість зрозуміти, що це поступова блокада і її мета - ще більша переорієнтація населення на Росію. Як бізнесу, так і інших людей. А на розмовах з українськими родичами можна буде додатково заробити. Місцевий бізнес, який користувався послугами мобільного банкінгу, тепер змушений буде шукати альтернативу.

Поруч із цим стоїть повідомлення від голови "ДНР" Олександра Захарченка, який заборонив бюджетникам їздити на територію України. Як це буде реалізовано - покаже лише час. Втім, така діяльність свідчить виключно про черговий етап відриву "Л-ДНР" від України за вказівкою Москви. Чи є це відповіддю на можливе прийняття закону про реінтеграцію Донбасу чи свідомою стратегією росіян? Схоже, тут обидва варіанти правильні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme