Військовий квиток у смартфоні та електронна база призовників: Що за "Пласт" готують в Міноборони

В першому півріччі 2020 року Міністерство оборони обіцяло запустити проект "Пласт", який має скасувати бюрократію і запровадити електронний документообіг, включно з електронними військовими квитками 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Військовий квиток у смартфоні та електро…

В останні тижні свого перебування на посаді міністр оборони України Андрій Загороднюк в інтерв'ю одному з вітчизняних ЗМІ анонсував досить серйозну і масштабну реформу у Збройних силах України. Він уточнив, що мова йде про проект автоматизації процесів під кодовою назвою "Пласт".

"У цьому році він вже буде. Уже зараз ми з ним працюємо. У тестовому режимі буде наприкінці першого кварталу. І в першому півріччі вже запрацює. Це перехід на безпаперову форму. У нас взагалі ціла низка напрямків саме з електронного документообігу. Цей проект стоїть всередині", – заявив тоді Загороднюк.

Серед іншого, цей проект "Пласт" передбачав завершення переходу на електронний реєстр військовослужбовців і запровадження електронних військових квитків. Зокрема, було озвучено про формування бази даних офіцерського складу, бази даних усіх військовослужбовців, солдатів та сержантів і окремо - база даних усіх військовозобов'язаних.

Що ж до електронних військових квитків, то тестову партію їх було проанонсовано запустити вже у першому півріччі цього року. Це має буде пластикова картка зі штрих-кодом, якому буде відповідати запис в електронній системі. Електронну копію картки можна буде зберігати у смартфоні.

Тобто, передбачалося, що коли це буде реалізовано, то фактично всі папери з військкомату можна буде отримувати віддалено, через електронний цифровий підпис і без приходу в військкомат.

Ініціатива, без сумніву, позитивна, адже там де більше електронного документообігу – там менше бюрократії і корупції. Однак, невдовзі реформатор Загороднюк був відправлений у відставку і його місце на чолі Міноборони зайняв 65-річний генерал Андрій Таран, який не виділяється потягом до сучасних технологій.

Читайте також: Капітуляція та скандальні закупівлі: Хто такі Таран і Бессараб, які очолили Міноборони і Мінветеранів.

Щоб з'ясувати – наскільки цей проект "Пласт" залежний від волі окремо взятого чиновника (міністра оборони), Depo.ua звернувся з офіційним запитом у Міністерство оборони з проханням надати більше інформації про сам проект і його нормативне підґрунтя.

З отриманої відповіді в.о. начальника Управління розвитку автоматизації ЗСУ ми дізналися, що зазначений проект пов'язаний з виконанням дослідно-конструкторських робіт (ДКР) за напрямом створення Єдиної автоматизованої системи управління Збройними силами України. І що зазначені роботи виконуються в рамках державного оборонного замовлення.

Метою створення ДКР є підвищення спроможностей військових частин за рахунок автоматизації функціональних процесів діяльності структурних підрозділів управління військової частини за рахунок:

- збору, обробки та видачі повної, актуальної, достовірної інформації щодо поточного стану сил і засобів військової частини та результатів її діяльності;

- підвищення показників обґрунтованості, оперативності та ефективності управлінської та інших видів діяльності структурних підрозділів (служб, відділень, груп, посадових осіб) військової частини в мирний час та особливий період при розміщенні в пунктах постійної дислокації та за їх межами.

При цьому військово-наукове супроводження ДКР здійснює Центральний науково-дослідний інститут Збройних сил України. Підставою для виконання ДКР є рішення Про відкриття дослідно-конструкторської роботи, шифр "Пласт", затверджене міністром оборони України від 22.08.2019 р.

У свою чергу ДКР, шифр "Пласт", спрямована на забезпечення:

- створення і впровадження системи C4ISR, взаємосумісної з системою управління оборонними ресурсами сил оборони і відповідно до стандартних угод НАТО;

- матриці досягнення стратегічних цілей і виконання основних завдань оборонної реформи Стратегічного оборонного бюлетеня України, схваленої указом президента України від 06.06.2016 р. №240/2016;

- Державної стратегії розвитку Збройних сил України на період до 2020 року, затвердженої указом президента України від 22.03.2017 р. №73/2017.

Також нам повідомили, що порядок виконання ДКР здійснюється у відповідності до ГОСТ 34.601-90, ДСТУ В-П 15.203:2017 (в частині взаємовідносин між учасниками виконання ДКР) та НД ТЗІ 3.7-003-05, з урахуванням ДСТУ 2853-94 і ДСТУ 2851-94.

Тобто, як бачимо, існування проекту "Пласт" базується насамперед на указах і рішеннях президента України і міністра оборони, тому за великого бажання проект може бути переглянутий і навіть заморожений. Не кажучи вже про державне оборонне замовлення, яким за президентства Зеленського РНБО крутить, як циган сонцем.

Читайте також: Історія однієї "зради": Як ми ледь не втратили "Вільху" і "Нептун".

До речі, член Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Володимир Заблоцький, з посиланням на власні джерела у Генштабі, пише про замороження на невизначений термін  робіт з продовження реалізації проекту створення єдиної автоматизованої системи (ЄАС) ЗСУ. За його словами, навіть вже виділені ресурси у розмірі кількох сотень мільйонів гривень з незрозумілих причин не використовуються.

Звісно, ЄАС і "Пласт" – це різні проекти, але дотичні. Тому, якщо таке ставлення присутнє до одного з них, то й стосовного іншого підстав для оптимізму немає. Але це якраз той випадок, коли хотілося б помилятися.

До речі, електронний квиток мали запровадити уже в березні цього року, однак не запровадили. Офіційно – через карантин.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme