Капітуляція та скандальні закупівлі: Хто такі Таран і Бессараб, які очолили Міноборони і Мінветеранів

Сьогодні ми офіційно дізналися прізвища нових очільників важливих оборонних міністерств – Міністерства оборони і Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Капітуляція та скандальні закупівлі: Хто…

Останніми днями тільки й мови було – що про відставку Гончарука. І хоч з відставкою прем'єр-міністра автоматично у відставку йде і весь уряд, незалежно від цього міністр оборони України Андрій Загороднюк давно перебуває під загрозою звільнення. Джерела в Офісі президента ще кілька тижнів тому натякали, що президент Володимир Зеленський пильно придивляється до своєї формальної квоти в уряді: міністра оборони та міністра закордонних справ.

Конкретно Загороднюком на Банковій були незадоволені через те, що він "ніяк не проявив себе на посаді міністра оборони". Крім того, кажуть, що Загороднюк боїться підписувати важливі документи, тому багато нагальних рішень банально гальмуються.

Читайте також: Реформатор чи протеже Коломойського: Хто такий міністр оборони Андрій Загороднюк.

І хоч сам Андрій Загороднюк з цим не погоджувався, в Офісі президента вже давно шукали йому заміну. Одним з претендентів на цю посаду розглядали 60-річного Андрія Віленовича Сенченка.

Читайте також: Перекрив воду в окупований Крим: Хто такий Андрій Сенченко, можливий новий міністр оборони України.

Однак, у підсумку вирішили зупинитись на кандидатурі генерал-лейтенанта Андрія Тарана, якого й призначили міністром. Depo.ua пропонує познайомитись з ним ближче. Тим більше, що в день призначення, 4 березня 2020 року, він святкував День народження – йому виповнилося рівно 65 років.

Народився Андрій Таран 4 березня 1955 року в родині військового у місті Франкфурт-на-Одері в НДР. У 1970-х він закінчив Київське вище зенітне ракетне інженерне училище, отримавши спеціальність військового інженера-радіотехніка, після чого два роки відслужив в армії СРСР.

Далі Таран вирішив продовжити кар'єру військового і у 1980-х закінчив Військову академію ППО Сухопутних військ у Києві за спеціальністю "управління бойовими діями", після чого з 1992 року служив у центральному апараті Міноборони вже незалежної України.

У 1993 році Таран пройшов перепідготовку в Інституті міжнародних відносин у Києві для дипломатичної служби. У 1994-1995 роках працював в Головному управлінні розвідки Міноборони.

У 1995-1996 роках отримав кваліфікацію магістра за спеціальністю "стратегія національних ресурсів" в Національному університеті оборони США, у Вашингтоні. Після цього у 1996-1998 роках працював в РНБО експертом центру стратегічного планування та аналізу. У 1998 році повернувся в центральний апарат Міноборони.

Окрім роботи в Міноборони і РНБО, Андрій Таран має також п'ять років досвіду (з 1999 по 2004 рік) на посаді військовим аташе при посольстві України в США. Отже, вільно володіє англійською мовою.

За часів президентства Ющенка, у 2005-2008 роках, обіймав у Міноборони посаду начальника управління, а у 2008-2011 роках був заступником голови ГУР Міноборони. За часів Януковича повернувся на дипломатичну службу: у 2011-2014 році був представником Міноборони у представництві України при ООН.

З початком військової агресії Росії проти України активно включився у процеси на сході. Зокрема, з квітня по серпень 2015 року Таран був представником України у Спільному центрі контролю і координації (СЦКК) на Донбасі. За цей час він зазнав інформаційної атаки – невідомі хакери зламали офіційний Twitter РНБО і виклали фейкове повідомлення, що "генерал Таран звільнений з посади керівника української сторони СЦКК. Йому оголошено підозру за статтею 111 КК України (Державна зрада)". Наступного дня цю інформацію офіційно спростували.

У вересні 2015 року Андрій Таран увійшов до робочої підгрупи з питань безпеки у Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі на переговорах у Мінську. Працював у цій підгрупі до листопада 2015 року.

У грудні 2015-го був призначений на посаду першого заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ, цю посаду офіційно займав до квітня 2016-го, коли був звільнений в запас після досягнення граничного віку генеральської служби.

Також відомо, що за час служби Таран був нагороджений орденом ім. Богдана Хмельницького II та III ступеня.

Відзначився Андрій Таран і у політиці. В лютому 2019 року кандидат у президенти Ігор Смешко повідомив, що Андрій Таран очолив його передвиборчий штаб. А в липні 2019 року Таран балотувався до Верховної Ради за списками політичної партії Смешка "Сила і честь" (№24 виборчого списку).

"Чи здатна одна наша армія протистояти російській військовій потужності в разі повномасштабної агресії? Мені здається, що відповідь очевидна. Нам необхідно продовжувати реформи для приєднання до системи колективної безпеки з країнами НАТО. Альтернативи цьому на сьогоднішній день немає. А ось конкретні кроки на цьому шляху ми зможемо визначити після проведення оборонного огляду і розробки стратегії військової безпеки", – ці слова приписує Тарану політична партія "Сила і честь" в одному з агітаційних постів.

Тобто, можна зробити висновок, що Таран буде продовжувати курс на НАТО. Разом з тим, джерела Depo.ua повідомляють, що Таран – це креатура нового голови Офісу президента Андрія Єрмака, відомого своїми миротворчими ініціативами, які межують з капітуляцією. Подейкують, що розведення сил на Донбасі, яке по суті перетворилося на односторонній процес, було ініціативою саме Єрмака.

Чи погодиться Таран торгувати своїми принципами – невідомо. Адже історія знала чимало прикладів, коли в подібних випадках креатури не виправдовували сподівань. Але одне очевидно напевно: Єрмак розраховує на досвід Тарана в СЦКК і ТКГ, а також на його авторитет в армії. Хоча, з останнім можуть виникнути питання, адже Таран був все ж більше кабінетним генералом, а не бойовим.

Мінветеранів

Разом з Міноборони, нового очільника отримало і Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Замість Оксани Коляди ним став ще один генерал-лейтенант – 64-річний Сергій Бессараб.

Бесараба називають людиною олігарха Ігоря Коломойського, через якого, власне, й закрутилась вся ця історія з відставкою уряду.

Читайте також: Коломойський став причиною конфлікту між Зеленським та Гончаруком

Сергій Бессараб – це радянський і український військовий, генерал-лейтенант запасу. У 2005-2007 роках був командувачем військами Територіального управління "Північ", у 2012-2015-х – першим заступником командувача Сухопутних військ Збройних сил України. З 2015 року був заступником начальника Генерального штабу Збройних сил України і командувачем АТО.

За повідомленням координатора волонтерської спільноти "Повернись живим" Віталія Дейнеги, ставши командувачем АТО, Бессараб заборонив українським військовослужбовцям відповідати на артилерійські обстріли бойовиків вогнем із артилерії.

У червні 2016 року волонтери, які допомагають українським військовим на Донбасі, навіть відкрито обговорювали можливість організації акції протесту проти командувача АТО Сергія Бессараба.

"Через його некомпетентність, халатність і боягузтво кожен день гинуть солдати в АТО. Питання його якнайшвидшої відставки і зміни системи прийняття рішень в Генштабі вирішить дуже багато. З таким командуванням ми не тільки не виграємо війну. З таким командуванням у нас скоро закінчаться місця на кладовищах", – писав тоді Віталій Дайнега.

У свою чергу, за невідтвердженою інформацією, що поширюють у мережі, у 2016-му генерал-лейтенант Бессараб нібито організував корупційні схеми здійснення "потрібних" закупівель. Зокрема, так, кажуть, закуповувалися радіостанції Motorola, які не могли використовуватися в якості базових ні для зв'язку на передовій, ні для побудови єдиного ланцюга зв'язку в цілому, оскільки абсолютно не відповідають ключовим технологічним вимогам. Закупівлі викликали підозри. Як повідомляють "Наші гроші", НАБУ звернулося до суду з приводу того, що високопосадовці нібито переплатили за радіостанції 300 млн. 

Але в підсумку виявилося, що ця історія є фейковою.

Чи справді Бессараб мав власний зиск з закупівель, невідомо. Зрештою, плітки циркулюють про багатьох високопосадовців. Але наприкінці 2016 року Сергій Бессараб був звільнений в запас після досягнення граничного віку генеральської служби.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme