Довоювалися-2: Як недокомплект і корупція знищують українську армію
Проблеми у Збройних силах України набагато серйозніші, аніж це видається на перший погляд
- Головна
-
23 жовтня 2019 09:00

У попередньому матеріалі ми зачепили тему недоукомплектування військових частин ЗСУ особовим складом, натякнувши на негативні наслідки, які це може мати для армії зокрема і для країни в цілому.
Читайте також: Довоювалися: Чому втрати ЗСУ стали більшими, ніж у бойовиків "Л-ДНР".
Насправді, тема недокомплекту є досить актуальною для української армії, хоч і дуже незручною на всіх рівнях вітчизняного військового відомства. Причому, вона є актуальною як для контрактної армії, так і для призовної її частини.
Бригади ЗСУ, які на ротаційній основі несуть службу на лінії розмежування, майже повально потерпають від недокомплектування особовим складом. Страшно уявити, але наші джерела в ЗСУ повідомляють, що подекуди цей показник сягає навіть 50%.
Читайте також: Відтік із ЗСУ: Чому з армії масово звільняються контрактники.
З призовниками ситуація не краща. Щоразу під час призовних кампаній регіональні військкомати зіштовхуються з небажанням молодих людей проходити військову службу.
Зокрема, івано-франківський обласний військовий комісар Володимир Ярмошук 21 жовтня на оперативній нараді в голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля повідомив, що лише 170 прикарпатців за час осіннього призову вдалося відправити на строкову службу в армію, при тому, що загалом планом передбачено відправити 460 призовників.
"Наразі виконали план на 37%. … Це просто смішно, що з 25 тисяч юнаків призовного віку на Прикарпатті, ми не можемо призвати 460 осіб. Змушені їздити по домівках, витягувати їх, ловити. Всі ігнорують, ніхто не хоче йти", – бідкається обласний комісар.
І ця ситуація повторюється з року в рік по всій Україні.
Читайте також: Зрив військового призову: Чому українці "забили" на армію.
Погодьтеся, у той час, коли в країні йде війна, ситуація з тим, що держава не може призвати юнаків, щоб вони відслужили і були готовими до будь-яких подій, має всі ознаки "зради". Звісно, велика доля провини за це лежить на військкоматах, які у багатьох регіонах погрузли в бюрократії і корупції (ситуація доходить до абсурду: з одного обласного центру нам повідомляють, що у міському військкоматі беруть хабарі як за те, щоб не потрапити під призов, так і за те, щоб потрапити на контракт). Однак, на рівні державної влади також не робиться нічого, щоб це питання вирішити.
Читайте також: Реформа військкоматів: Як Верховна Рада гальмує відхід від "радянщини".
До кінця 2018 року реформу військкоматів запустили в 4-х областях України, а саме 111 таких установ створили на Чернігівщині, Рівненщині, Дніпропетровщині та Одещині. До кінця 2019 року планувалося завершити реформу у решті областей, однак, як нам повідомляють з самих військкоматів, цей процес багато де поставили "на паузу".
Інше питання – чи потрібен призов узагалі? Тут думки традиційно розділяються. Одні вважають військовий призов пережитком "радянщини", а інші апелюють до того, що без призову ЗСУ втратить останнє джерело кадрового резерву. Адже сьогодні чи не єдина місія призовників – це опанувати ази військової підготовки та підготуватись до можливої служби за контрактом та/або до можливої мобілізації.
Читайте також: Строкова служба: Чи наважиться Зеленський скасувати військовий призов.
Також не можна не звернути увагу на відсутність чіткої державної політики щодо патріотичного виховання в армії. Судячи з усього, це питання для нової влади не з числа пріоритетних, адже навіть новопризначений радник секретаря РНБО Сергій Сивохо заявив, що збирається присвятити свою роботу тому, щоб "закінчити війну, у тому числі, в головах".
Власне, ця фраза гармонійно доповнює те, що відбувається з військовою сферою в Україні останнім часом: замість стратегічного цілеспрямованого систематичного розвитку української армії і формування серед народу переможного іміджу цієї армії, нова влада просуває меседжі про "мир за всяку ціну", навіть якщо цей "мир" буде з елементами капітуляції. І це не згадуючи усілякі натяки на скасування військових пільг.
Як би там не було, а проблема є і рано чи пізно вона заявить про себе на повний голос. І вирішувати її доведеться, швидше за все, нинішній владі. У ситуації, що склалася, реальним виходом була б мобілізація (загальна, чи часткова), однак чутливий до зміни рейтингу президент Володимир Зеленський на такий відверто непопулярний крок зі зрозумілих причин не піде.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:57 Поліція не буде встановлювати кордони на Банковій у день мітингу на підтримку Стерненка
- 23:48 Очільник Мінцифри "обізвав" Зеленського із натяком на його попередника
- 23:47Бразильський клуб розірвав контракт з колишнім футболістом "Динамо" ФОТО
- 23:26Венедіктова пообіцяла повернути в державний бюджет більшість коштів у справі "ПриватБанку"
- 23:11Адмірал-зрадник Сергій Єлісєєв, проти якого ввела санкції РНБО, вдягає на російські паради українські ордени ФОТО
- 23:00Генерала-зрадника Тоцького, проти якого ввела санкції РНБО, СБУ "поховала" ще в 2016 році: Опубліковано знущальницький некролог ФОТО
- 22:58 Україна на карантині до 30 квітня: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 22:58 У Шмигаля розповіли, що робитимуть, коли Росія добудує "Північний потік-2"
- 22:56 Український футболіст підписав контракт з російським клубов і готується змінити громадянство ФОТО
- 22:53У європейських лікарнях почали з’являтися роботи-дезінфектори
- 22:53Генерал-зрадник Юрій Котовський очолює раду ветеранів в Криму
- 22:45Генерал-зрадник Сергій Нянчур, проти якого РНБО ввела санкції, допоміг Росії відсудити майно Міноборони України
- 22:38Генерал Сергій Шапортов, проти якого ввела санкції РНБО, очолював кримське УДО і зараз працює в Ялті
- 22:36Стало відомо, який телеканал покаже матч "Ман Сіті" Зінченка та "Вест Хема" Ярмоленка
- 22:33Україна передала свої зауваження до технічного звіту Ірану про катастрофу літака МАУ
- 22:13Степанов обговорив запровадження паспортів вакцинації з послами G7
- 21:59Російська футбольна суддя роздягнулася догола для фото (18+) ФОТО
- 21:58 Венедіктова пояснила, коли оголосить підозру Коломойському
- 21:56На Прикарпатті за крісло нардепа змагатимуться дев’ятеро кандидатів