Доповідь по MH17. Як слідство намагається "викурити" Гіркіна з Росії

Ракета, що збила авіалайнер, випущена російським "буком", а ключовими підозрюваними є чотири людини

Про це пише "Ділова столиця".

Спільна слідча група (JIT) презентувала в Нідерландах фінальну доповідь з розслідування аварії Boeing "Малайзійських авіаліній" рейсу MH17 17 липня 2014 року на Донбасі. Незважаючи на спроби прем'єр-міністра Малайзії Махатхіра Мохамада відвести вогонь від Росії в цій справі, що викликало у голландців подив, слідчі чітко вказали на відповідальність Кремля.

Генпрокурор Нідерландів Фред Вестербеке підкреслив, що в ході розслідування, в якому, як з'ясувалося, брали участь близько 50 працівників органів прокуратури, правоохоронців та інший персонал з, власне, Голландії, Малайзії, Бельгії, України та Австралії, були отримані докази, що дозволили в повному обсязі встановити всі обставини трагедії. "Ми досягли етапу, коли можемо сказати, що такі кримінальні справи будуть порушуватися", - сказав Вестербеке.

Спочатку, за його словами, кількість підозрюваних (в тій чи іншій мірі) досягала близько сотні чоловік. Однак завдяки допитам можливих причетних і спілкуванню з очевидцями їх число вдалося істотно скоротити. Головними підозрюваними, як повідомили представники JIT, серед яких був і генпрокурор Юрій Луценко, є чотири людини - троє громадян Росії та один українець. А саме: колишній полковник ФСБ Ігор Стрєлков (Гіркін), екс-співробітник ГРУ Сергій Дубинський ("Хмурий"), колишній спецназівець російської військової розвідки Олег Пулатов ("Гюрза") і громадянин України, польовий командир без військового минулого Леонід Харченко (позивний "Крот").

В цей же день свій список підозрюваних оприлюднила група розслідувачів Bellingcat, яка доклала чимало зусиль для встановлення істини на Донбасі. Список дещо ширший. Крім вищевказаних чотирьох людей, в ньому знайшлося місце також:

Едуарду Гілазєву ("Рязань") - командиру бойовиків. Після збивання літака привіз члена екіпажу "Бука", який відбився від колег, до свого командира Харченка в Сніжному;

Олегу Шарпу ("Змій") - журналісти ідентифікували його як бойовика Олега, який фігурував в перехопленій телефонній розмові з Леонідом "Кротом" Харченком о 13:09 17 липня 2014 року. У розмові Шарп запитує Харченка, як дістатися до місця південніше Сніжного, звідки "Бук" запустив ракету, яка збила MH17;

Ігорю Безлер ("Біс") - сприяв помилковій ідентифікації MH17 як військового літака;

Сергію Поваляєву ("Боцман");

Валерію Стельмаху ("Найманець", "Батя") - повідомив Безлеру за кілька хвилин до збиття, що MH17 є військовим літаком;

Ігорю Українцю ("Мінер") - командиру "групи Мінера", яку згадує Безлер в одному з перехоплених розмов про збивання MH17;

Олександру Ходаковському ("Скіф") - допоміг забезпечити транспортування установки "Бук", яка прибула в Донецьк;

Олександру Семенову ("Санич") - допомагав забезпечити транспортування "Бука" в Донецьк.

Список, наданий Bellingcat, цілком може означати, що в майбутньому під приціл суду і слідчих з JIT потрапить куди більше росіян. Поки ж слідство зосередилося на ключових персонах. Вестербеке під час презентації доповіді нагадав, що в той час Гіркін був "міністром оборони ДНР", Дубинський - "главою розвідки", Пулатов - його заступником, а Харченко, виходить, перебував у статусі виконавця вказівок. І всі вони були ланками одного ланцюга, один кінець якого був в окупованому Донецьку, а другий - в Москві. Дубинський, відзначили в JIT, постійно контактував з російською владою.

Всім їм Служба безпеки України вже повідомила про підозру в рамках ч. 3 ст. 27 і 258 Кримінального кодексу України:

Ч. 3 ст. 27

3. Організатором є особа, яка організувала вчинення злочину (злочинів) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації.

Ст. 258. Терористичний акт

1. Терористичний акт, тобто застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу або інших дій, які створювали небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, якщо такі дії були вчинені з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення або з метою впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади або органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів, об'єднаннями громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста), а також погроза вчинення зазначених дій з тією самою метою, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або якщо вони призвели до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків, караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людини, караються позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої.

При цьому нідерландський генпрокурор додав, що ця четвірка, може, і не натискала кнопку запуску ракети класу 9М38 з повернутого опісля на Росію ЗРК "Бук" 53-ї зенітної ракетної бригади ЗС РФ з поля поблизу Первомайського (Донецька обл.), але виступила організаторами цього теракту. Отже, згідно зі ст. 162 Кримінального кодексу королівства вони також є винними. І версія про плани російських окупантів збити український військовий літак ні в якій мірі їх не виправдовує, додали слідчі.

Судові процеси над Гіркіним, Дубинським, Харченком і Пулатовим почнуться вже 9 березня 2020 року, але спершу їх оголосять в міжнародний розшук. До того моменту JIT сподівається отримати відомості про всіх чотирьох від України і Росії. На більше розраховувати міжнародній слідчій комісії не доводиться, що автори доповіді самі визнають. "Ми не запросимо екстрадицію, оскільки законодавство України і Росії не дає такої можливості. Але звернемося до влади цих країн, щоб вонм співпрацювали з нами", - сказав Вестербеке.

У готовності Києва до співпраці сумніватися не доводиться. А ось з росіянами буде складніше. Мабуть, розуміючи це, JIT звернулася безпосередньо до підозрюваних, нагадавши їм про те, що вони раніше спілкувалися з журналістами. Так, мовляв, чому б їм не озвучити свою позицію в спілкуванні зі слідчими. Але навіть якщо б раптом Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко захотіли, то, звісно, Кремль на це не пішов би, тому що є ризик, що вищезгаданий ланцюжок від цього квартету в Москву отримав би підтвердження з вуст підозрюваних. Тобто у JIT і суду з'явилися б підстави прямо звинувачувати Росію в події.

Звісно, видавати цих чотирьох Москва не буде. Це побічно підтвердив спікер Кремля Дмитро Пєсков: "Ви знаєте наше ставлення до цього розслідування. Росія не мала можливості брати в ньому участь, хоча з самого початку, з перших днів цієї трагедії виявляла ініціативу і ініціативно намагалася стати частиною розслідування цієї жахливої ​​катастрофи". Класика, в цілому: не захотіли прислухатися до наших "доводів", от ми і образилися. Ця образа може, до речі, привести в результаті до того, що всі підозрювані фізично не змогли б що-небудь сказати. Будь-кому. Але в цілому доповідь і майбутній суд в кінцевому рахунку з більшою часткою ймовірності приведуть до нових санкцій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна