Доля Міхо: Чому Тимошенко вигідно, щоб Саакашвілі сидів

Від рішення Печерського суду залежить подальша доля акцій протесту. І опозиції вигідніший жорсткий варіант

Доля Міхо: Чому Тимошенко вигідно, щоб С…

Автопробіг до будинку генпрокурора Юрія Луценка в суботу, 9-го грудня, та протестну ходу опозиції в неділю, 10-го, можна назвати найбільш масштабними акціями з осені, коли народилося наметове містечко під Радою. Якщо раніше Семенченко, Саакашвілі і компанії вдавалося збирати від 150 до тисячі людей, то вчора у центрі столиці, за офіційними даними поліції було 2,5 тис., а за інформацією опозиціонерів - від 10 до 15 тисяч.

"Народний імпічмент", "відставка Луценка", "Свободу Саакашвілі", захист НАБУ - вимоги та лозунги, які в певній мірі затьмарили головну осінню окрасу акцій, коли ледь не найбільше вимагали створення антикорупційного суду. І саме цим, найближчим часом, опозиція хитатиме ситуацію в країні. Безперечно, важливе питання: "Чи вдасться втримати необхідну хоча б для картинки кількість людей у центрі Києва, і як довго?". В цьому плані сьогодні, мабуть, найважливіший день для них і для влади.

Михайло Саакашвілі, що перебував у розшуку і підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.15, ч.2 ст.28, ч.2 ст.256 КК України, був затриманий в п'ятницю, пізно увечері.

Відповідно сьогодні, до 22:30, як повідомляє нардеп і соратник "Міхо" Дерев'янко, йому мають обрати запобіжний захід.

За інформацією одного з адвокатів Саакашвілі, запобіжний захід обиратимуть в понеділок у Печерському суді. Втім, на момент написання статті жодної детальної інформації, коли це станеться, немає. Дружина Саакашвілі, пані Рулофс вже заявила, що Київ готує екстрадицію її чоловіка і у справедливість українського суду вона не вірить. Опозиція оголосила мобілізацію і закликала всіх приходити до будівлі суду. Така активність може бути небезпечною з кількох причин і загалом є кілька варіантів розвитку подій.

Перший варіант - домашній арешт і браслет

Найбільш очікуваний варіант, інформація про який фігурує у ЗМІ з перших годин затримання "Міхо". Саакашвілі відпустять під домашній арешт і одягнуть електронний браслет. І у такому разі подальші дії Саакашвілі і напрямок, в якому протікатиме ситуація, залежить виключно від кількості і настрою опозиціонерів, котрі прийдуть під суд. Якщо прийде кілька тисяч агресивно налаштованих "міхомайданівців", то не виключено, що Саакашвілі демонстративно зірве електронний браслет, як колись зробив Мельник, і може під охороною своїх прибічників із суду попрямувати в палатки під ВР. Чи зробить це пізніше. У таке важко було б повірити, якби раніше Саакашвілі вже не вдавалося прорвати українсько-польский кордон, завдяки зусиллям натовпу, а також втекти із буса, в який його посадили співробітники Нацполіції та СБУ під час затримання на Костьольній. Тим більше, що прямої відповідальності за втечу з-під домашнього арешту в Україні немає. В такому разі владі доведеться знову ловити Міхо, інакше це сприйматиметься як слабкість. Унеможливити такий варіант можна на початках - суттєво посиливши охорону суду. Втім, можлива втеча Міхо під Раду може зіграти і на стороні влади так само, як і сам домашній арешт. Варто нагадати, що у Тбіліському міському суді в пришвидшеному темпі розглядають справу про нібито перевищення службових повноважень Саакашвілі на посаді президента Грузії. Зокрема, указ президента про дострокове помилування чотирьох поліцейських, засуджених за вбивство співробітника "Банку Грузії" Сандро Гиргвліані. Цілком можливо, що саме рішення про домашній арешт, незалежно від того, чи втече Саакашвілі, допоможе виграти час для подальшої екстрадиції Міхо, або до збирання ще більшої кількості доказів у зв'язках екс-президента Грузії з Курченком та Москвою. Також можна припустити, що Саакашвілі під Радою не так потрібен опозиції, як за гратами. Про це - далі.

Другий варіант - особисте зобов'язання

Мабуть, найбільш компромісний варіант для влади. Він, з одного боку, дозволить не нагнітати ситуацію, а з іншого - залишить право застосувати більш жорсткий запобіжний захід в майбутньому. Втім, Саакашвілі та його прибічники одразу закинуть в маси меседж про слабкість влади. Чи допоможе саме Міхо на волі хитати ситуацію і збирати на віче по неділях тисячі людей? Здається, що навряд чи. Принаймні, раніше йому це не вдавалося. Тисячі вийшли саме тоді, коли Саакашвілі ув'язнили. Тому, виникає враження, що саме опозиції він більше потрібен під вартою.

Можлива також - застава. Але тоді, швидше за все, буде призначена значна сума.

Третій варіант - залишити під вартою

Найбільш жорсткий з можливих варіантів. Влада ним продемонструє силу. Семенченко і Ко після цього можуть спробувати захопити суд. У нас вже таке було, коли Святошинський райсуд обирав запобіжний захід Коханівському. Все, знову ж таки, залежить від кількості протестуючих під Печерським судом. У теоретичній сутичці з поліцією хтось може постраждати і це дасть привід до розхитування ситуації. Також, в найгіршому випадку, опозиціонери силою звільнять Саакашвілі, що стане дискредитацією як силовиків, так і влади в цілому. Хоча, якщо повернутися до думки, що Саакашвілі більше потрібен в ув'язненні, то швидше прибічники "Міхо" влаштують потасовку з поліцією із постраждалими, ніж справді вирвуть грузина зі стін суду. В будь-якому разі, такий розвиток допустити не можна, а ще краще його унеможливити.

В будь-якому разі, нинішня ситуація із Саакашвілі демонструє наявність проблеми. Владі потрібно дати те, на чому наполягають опозиційні єврооптимісти і західні партнери, щоб дещо заспокоїти ситуацію. Можливо, пожвавити створення Антикорупційного суду, який за очікуваннями має запрацювати в 2018-му році. Але від цього Саакашвілі нікуди не подінеться. Домовитися з ним навряд чи вийде. А депортація має бути із дотриманням законодавства, щоб це не призвело до чергового негативу як всередині країни, так і на міжнародному рівні.

Зрозуміло, що з Міхо потрібно щось робити, оскільки він і надалі розхитуватиме човен. В будь-якому разі, розумні сьогоднішні дії влади можуть стати визначальним фактором у перебігу ситуації. "Міхо" треба відпустити і дати акціям повернутися до 150 чоловік. Так чи інакше,одними виступами про "Бариг" людей під Радою навіть Саакашвілі довго не втримає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme