Шлях до НАТО: Як 140-й центр ССО став частиною Альянсу

Інтеграції ЗСУ в НАТО – процес складний і тривалий, тому коли на цьому шляху трапляються перемоги, їх не можна ігнорувати

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Шлях до НАТО: Як 140-й центр ССО став ча…

Depo.ua продовжує відслідковувати ситуацію довкола української армії. Днями 140-й центр Сил спеціальних операцій (ССО) Збройних сил України пройшов сертифікацію як підрозділ SOF і тепер має право залучатися в Сили швидкого реагування НАТО.

 

Новина вже сама по собі неординарна і гладко вписується в загальну концепцію інтеграції України до НАТО, а тут ще й вперше в історії, подібної честі удостоївся підрозділ з країни не Північноатлантичного альянсу.

 

Сили швидкого реагування (SOF) НАТО – це ударний спецназ, який складається з військ сухопутних, спеціального призначення, повітряних, морських сил, що готові впродовж 5 днів до проведення операцій евакуації чи реагування на кризові ситуації в усіх частинах світу. А при значному військовому конфлікті вони повинні стримувати ворога до підходу основних сил до 30 днів. Рішення про застосування SOF приймає Північноатлантична рада.

 

Сухопутні сили SOF НАТО силою бригади здатні провадити операції вимушеного силового входу. Морські сили виконують роль ударної групи з авіаносцем, сухопутної і амфібійної груп. Повітряні сили здатні провадити до 200 щоденних вильотів.

 

Тобто, SOF – це еліта з еліт військових підрозділів НАТО і потрапити до їх складу не лише велика честь для бойових підрозділів з усього цивілізованого світу, але й неабияке визнання їх умінь, навичок і досвіду.

 

А тепер давайте розберемось – що це за 140-й центр Сил спеціальних операцій і чим він такий особливий.

 

Отож, 140-й окремий центр сил спеціальних операцій (140 ОЦ СпО, в/ч А0661) – це підрозділ спеціального призначення Сил спеціальних операцій Збройних сил України.

 

Читайте також: ССО: Яким буде новий український спецназ.

 

Історія центру починається з 2007 року, коли з'явилася і була введена в дію концепція українських Сил спеціальних операцій. В цей час на базі 8-го окремого полку спеціального призначення в Хмельницькому сформували нову частину – 140-й центр сил спеціальних операцій. В її завдання входило:

 

- ведення засідок;

- проведення нальотів в тилу противника;

- проведення диверсій на об'єктах інфраструктури супротивника;

- організація і керівництво партизанським рухом на території ворога або на тимчасово окупованій території.

 

Спочатку військове керівництво планувало залучати бійців нового центру для зарубіжних операцій в рамках місій ООН, в тому числі, і для боротьби з піратством. Проте, з початком бойових дій на Донбасі з'явилась необхідність застосування спеціальних частин для захисту України, і у 2014 році 140-й окремий центр відправився виконувати бойові завдання на Луганщину, в район Первомайська, де втратив у боях з російськими найманцями 5 бійців.

 

Паралельним курсом бійці 140-го центру проходили різноманітні навчання як в Україні під керівництвом інструкторів з країн НАТО, так і за кордоном. Зокрема, у 2017 році брали участь у навчаннях "Flaming Sword-2017" у Литві.

 

 

Читайте також: Чому вчаться хмельницькі спецпризначенці на Advance за класифікацією НАТО.

 

І ось днями вони здобули найбільше у своїй історії визнання.

 

Варто відзначити, що сталося це далеко не на рівному місці. Ще в листопаді 2017 року військовий представник України при Північноатлантичному альянсі Володимир Аскаров заявляв, що українськими ССОшниками ведеться відповідна підготовка і до 2020 року Сили спеціальних операцій ЗСУ можуть увійти до Сил швидкого реагування НАТО.

 

"Маю надію, що ми збережемо темпи розвитку, що дозволить за два роки інтегрувати цей рід сил до оперативних сил Альянсу", – заявив тоді він. Як бачимо, сталося це навіть з випередженням графіку і стало ще одним елементом інтеграції України в НАТО.

 

Читайте також: До НАТО на 60%: Чим Україна хизується перед Альянсом.

 

Звісно, Сили швидкого реагування НАТО з бійцями українського 140-го окремого центру у найближчій перспективі не будуть брати участь у звільненні українського Донбасу від російських окупантів, а воюватимуть у інших гарячих точках планети, де офіційно діє контингент НАТО. Разом з тим, отриманий досвід однозначно згодиться нашим спецназівцям і для застосування його на внутрішній арені.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme