Реактивний безпілотник: Чи допоможе українська розробка в АТО

Вітчизняний оборонпром не стоїть на місці і мало не щотижня видає "на гора" все нові й нові розробки

Безпілотні літальні апарати (вони ж БПЛА, вони ж безпілотники, вони ж дрони) від самого початку бойових дій на Донбасі почали відігравати надзвичайно важливу роль – мало яка розвідка обходиться без них.

Але використання дронів з розвідувальною метою – далеко не межа їх застосування. Все частіше з різних куточків світу надходять новини про новітні розробки безпілотників, або обладнаних зброєю різного калібру та призначення, або реактивними двигунами, або іншими девайсами. Останнім часом такі почали з'являтися і в Україні.

І мова йде зовсім не про польські безпілотні баражуючі боєприпаси Warmate, контракт на закупку яких нещодавно уклала Україна з польською приватною компанією WB Electronics SA.

І не про розвідувально-ударний комплекс "Сокіл", який являє собою групу з однієї розвідувальної та трьох ударних бойових машин і здатний знаходити та точно вражати цілі, використовуючи, залежно від завдань, боєприпаси фугасної, осколково-фугасної та термобаричної дії. Даний безпілотник є продуктом успішної кооперації українського підприємства "Чезара" з польськими партнерами (все тією ж WB Electronics SA), базується на розробках ПАТ "Чернігівський завод радіоприладів" і має всі шанси стати на озброєння української армії.

Крім україно-польських дронів-камікадзе, вітчизняний оборонпром нещодавно розробив перший в Україні безпілотний авіаційний комплекс (БАК) на реактивній тязі. Даний проект отримав назву "Обрій" і 21 вересня почав проходити внутрiшнi випробування.

Отож, що таке БАК "Обрій" і яку користь він може принести Збройним силам України?

Безпілотний авіаційний комплекс "Обрій" – це розробка української компанії "Аеротехніка- МЛТ", яка призначена для налаштування та перевірки робочих режимів зенітних ракетних і зенітних артилерійських комплексів, а також навчання і тренування бойових розрахунків. Тобто, по суті, це безпілотник-мішень.

Як повідомляють розробники, "Обрій" складається з: наземної станції управління (НСУ) або в стаціонарному виконанні, або на шасі автомобіля з підвищеною прохідністю; комплекту безпілотних літальних апаратів (БПЛА) "Блік-М"; системи автоматичного керування польотом A-FCS, яка забезпечує роботу різних режимів управління мішенню.

A-FCS може працювати в наступних режимах:

- автоматичний режим – політ за раніше заданим маршрутом і виконання польотного завдання;

- режим стабілізації – стабілізований політ за курсом, крену і тангажу;

- ручний режим – політ без втручання A-FCS.

Що стосується наземної станції управління (НСУ), то вона забезпечує:

- планування, збереження і завантаження польотного завдання з урахуванням рельєфу місцевості;

- індикацію даних телеметрії та аварійних кодів;

- навігацію в режимі реального часу;

- управління корисним навантаженням різного типу;

- звукове інформування.

Основні параметри БПЛА "Блік-М", який входить до даного безпілотного авіаційного комплексу наступні:

- максимальна швидкість 500 км/год.;

- крейсерська швидкість 250 км/год.;

- посадочна швидкість 60 км/год.;

- максимальна висота 6000 м;

- максимальна дальність 125 км;

- максимальна тривалість польоту 30 хв.;

- готовність до польоту 10 хв.;

- довжина розбігу 50 м;

- довжина пробігу 100 м;

- злітна вага 30 кг.

При цьому дрон "Блік-М" має розмах крила 2,47 метра, довжина 3,35 метра і обладнаний імітатором повітряних цілей, що дозволяє змінювати ефективну площу розсіювання (ЕПР) в діапазоні від 0,1 м2 до 100 м2.

Окрім цього БАК "Обрій" має тренажер програмно-апаратного моделювання, який здійснює підготовку операторів БПЛА; відпрацювання всіх можливих завдань комплексу; моделювання особливих умов польоту, у тому числі облік рельєфу місцевості на якість зв'язку з БПЛА на маршруті польоту; моделювання різних варіантів корисного навантаження; моделювання аварійних ситуацій і відмов.

І хоч наразі БАК "Обрій" тестується, як безпілотник-мішень для зенітних ракетних військ, в перспективі він може стати універсальною смертоносною зброєю української армії. Адже, по суті, після відповідних модифікацій "Обрій" може бути і крилатою ракетою, і безпілотним винищувачем, і бомбардувальником, і розвідником. Всі ці позиції вже зараз дуже затребувані в зоні проведення АТО, тому є всі підстави вважати, що скоро ми будемо розглядати і їх.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна