Для чого Україна відновлює Інститут танкових військ

Нарешті прийшло усвідомлення того, що потрібно примножувати та розвивати кращі вітчизняні традиції збройних сил

Depo.Війна
17 травня 2017 17:00
ФОТО: depo.ua

Нещодавно стало відомо, що в Україні при Національному технічному університеті "Харківський політехнічний інститут" збираються відродити Інститут танкових військ. Відродити – тому, що він вже колись існував, при цьому ж університеті, що характерно. Однак, через загальне скорочення чисельності військ та політику тодішньої влади його закрили.

Історія підказує, що у вересні 1997 року на базі Харківського гвардійського вищого танкового командного училища, яке існувало з 1944 року і у 1992 присягнуло на вірність Україні, було створено Харківський інститут танкових військ імені Верховної Ради України.

У березні 2003 року цей інститут стає структурним підрозділом Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". З цього часу випускники почали отримувати диплом бакалавра (командний факультет) і фахівця (інженерний факультет і факультет РХБЗ та екології).

За досягнення та вагомий внесок у підготовку висококваліфікованих офіцерських кадрів за результатами 2003 року, інститут став одним із кращих вищих навчальних закладів України та нагороджений Дипломом лауреата конкурсу "Софія Київська". А за результатами навчальної роботи 2005 і 2006 років інститут увійшов до числа кращих військових навчальних закладів Сухопутних військ Збройних сил України .

Однак, попри всі успіхи і показники, згодом пішло згортання інституту і з 1 вересня 2007 року його перетворили в Гвардійський ордена Червоної Зірки факультет військової підготовки імені Верховної Ради України НТУ "ХПІ".

Нове життя даний навчальний заклад отримав після російсько-української війни на Сході України. Спочатку у 2015 році було прибрано радянські нагороди та почесні назви, і ось – у травні 2017 року з'явилась інформація про відновлення інституту на базі факультету.

Рішення про це було прийнято на спільній нараді Міністерства оборони і концерну "Укроборонпром" 5 травня. Більше того: фахівці бронетанкової галузі "Укроборонпрому" працюватимуть у створенні навчально-матеріальної бази центру підготовки танкістів.

"Оглянувши матеріально-технічну базу і фонди факультету Військової підготовки Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут", ознайомившись з організацією навчального процесу можу констатувати, що за порівняно невеликий проміжок часу зроблено дуже багато для поліпшення життєдіяльності цього вишу. Тому я буду ініціювати роботу по підготовці відповідної постанови уряду щодо створення на базі факультету військового інституту, де готуватимуть майбутніх офіцерів танкових підрозділів", – написав того ж дня міністр оборони України Степан Полторак на сторінці в Facebook.

Планується навіть, що перший набір курсантів за технічними спеціальностями з подальшим розширенням переліку випускних спеціалізацій відбудеться вже цього року. І це логічно, адже у зв'язку зі значним збільшенням чисельності військ та бойовими діями на Донбасі відновлення військового інституту є цілком виправданим заходом щодо покращення обороноздатності країни на фоні загально дефіциту офіцерського складу військ.

Власне, нічого дивного у тому, що країна, яка веде війну і має один з найкращих танкових заводів у світі, дбає про наукову складову цієї галузі. Дивно те, що цього не було зроблено у попередні роки. Але з іншого боку – протягом останніх двох років відбувалось відновлення та модернізація матеріально-технічної бази факультету, закуплені нові тренажери та відремонтовано фонд приміщень факультету, тому є надія, що інститут створюється не лише на папері і з перших днів буде виправдовувати своє існування.

Взагалі, Харків є центром вітчизняного танкобудування. Саме тут було створено Т-34 – український танк перемоги у Другій світовій війні. Також тут були створені всі сучасні зразки бронетанкової техніки незалежної України, які добре зарекомендували себе під час війни на Донбасі.

Більше того, українських танкістів вже визнає весь цивілізований світ. З 7 по 12 травня поточного року найкращий танковий взвод України вперше взяв участь у міжнародних змаганнях, відомих як Танковий біатлон "Сильна Європа", і на танках Т-64БВ посів почесне 5-те місце серед найсильніших танкових армій світу.

Пропустили українці вперед лише Австрію (Leopard 2A4), Німеччину (Leopard 2A6), США (M1A2 SEPv2 Abrams) та Францію (AMX-56 Leclerc), випередивши бронзового призера минулого року – Польщу (Leopard 2A5). При цьому в таких компонентах, як злагодженість підрозділів, злагодженість екіпажу і скорострільність українцям не було рівних.

Відновлення Інституту танкових військ має велике значення також і у контексті переходу України на стандарти НАТО, яке вже йде повним ходом. У цьому плані співпраця з "Укроборонпром" набуває особливої актуальності, адже це підприємство ще в 2015 році озвучило плани щодо переведення виробництва оборонної продукції на стандарти НАТО в повному обсязі до кінця 2020 року.

Крім того, у тому ж 2015 році даний держконцерн почав підготовку фахівців оборонно-промислового комплексу на курсах оборонної стандартизації НАТО в рамках Трастового фонду альянсу з логістики та стандартизації. Цей досвід, без сумніву, також знадобиться у новоствореному інституті.

Отож, попри всі намагання проросійської "п'ятої колони" за часи злочинного режиму Януковича знищити українську оборонку, вона не лише вижила, але й думає про перспективу і розвиток. І це не може не радувати.

Більше новин про події в зоні АТО читайте на Depo.Війна