Диверсії та психологічна війна: Що саме означають зміни у закон "Про оборону України"

До Верховної Ради внесено законопроект, яким пропонується внести зміни до закону "Про оборону України", який узаконить диверсійну діяльність

Андрій Коваленко

Законопроект №7272 був наданий на ознайомлення 13-го листопада. Авторами законопроекту є спікер ВР Андрій Парубій, а також нардепи Ірина Фриз та Юрій Береза із БПП та "Народного фронту" відповідно.

У пояснювальній записці зазначено, що завданням законопроекту є забезпечення обороноздатності України, її готовності до відбиття зовнішньої агресії до безпосереднього вторгнення противника і початку бойових дій на її території. Останнє тут є дуже важливим моментом.

Законопроект пропонує дві зміни у Закон "Про оборону України". Перша - окрім проведення розвідувальної та інформаційно-аналітичної діяльності в інтересах підготовки держави до оборони пропонується дозволити ведення спеціальної розвідки . Друга - пропонується дозволити проведення військових інформаційно-психологічних операцій.

Якщо говорити про спеціальну розвідку, то згідно із Законом України "Про розвідувальні органи України" - це комплекс заходів і дій для добування, опрацювання і доведення розвідувальної інформації в інтересах підготовки та ведення (підтримки) операцій, бойових і спеціальних дій з використанням визначених способів добування відомостей, у тому числі встановлення конфіденційного співробітництва з особами за добровільною згодою.

Якщо говорити ширше, то окрім добування відомостей про матеріально-технічну базу ворога, викриття характеру його дій і намірів, а також наявного обладнання, озброєння та ін., вона передбачає знищення складів, пунктів зберігання спеціальних видів зброї, в тому числі ядерної та хімічної, кораблів, військової техніки, підприємств, пошкодження комунікацій, зрив планів щодо перекидання військ та ін. саме на території ворога. Якщо коротко - спеціальна розвідка - це більш поглиблена розвідувальна діяльність на ворожій території, яка включає розгалужену систему і агентурну мережу.

До заходів із добування розвідувальної інформації можуть залучатися Сили спеціальних операцій. Так само, як і до завдань на території ворога, а також інформаційно-психологічних операцій. Це все прописано у законодавстві після того, як у силу вступив Закон "про внесення змін до деяких законів України щодо Сил спеціальних операцій Збройних сил України".

Якщо говорити про інформаційно-психологічні операції, то їхня мета буває різна. На державному рівні - це послаблення позицій країн-противників, підрив їхніх національно-державних устроїв, порушення системи державного управління... На військовому - це заходи, які є складовою частиною військових операцій і спрямовані на досягнення інформаційної переваги над противником, а також захист своїх систем управління. У вузькому сенсі - це пропаганда, як внутрішня, так і зовнішня. Втім, мається на увазі не тільки брехня і розповсюдження фейків, чим активно займається Росія, але і активне донесення правдивих даних про злочини ворога. І ці дані мають доноситися саме ворожій аудиторії, включно із військовими, що матиме на меті послабити моральний дух супротивника. Такі дії називають інформаційними операціями, які ретельно плануються, в тому числі із залученням науковців. І вони мають наносити психологічний вплив у мирний і воєнний час на ворожу, дружню або нейтральну аудиторію заради досягнення певної мети.

Штука ця дуже потрібна, оскільки, попри те, що війна на Донбасі та інформаційна агресія щодо України зі сторони Росії триває вже четвертий рік, саме державної політики із інформаційно-психологічної війни досі немає. Є окремі випадки боротьби із "фейками", чим займаються "грантоїти", волонтери та "кібервійська". Втім - це швидше захист, аніж напад.

Якщо ж говорити про спеціальну розвідку, то Росія дуже легко виправдовуватиме будь-яку диверсію, у яких звинувачують Україну. Зокрема - постійні диверсії в Криму із затриманням українських диверсантів, яких називають співробітниками нашого ГУР тепер пояснюватимуться можливими змінами у законодавство і своєрідною легалізацією цієї диверсійної діяльності. Так само можуть ожити розповіді про теракти на території Росії, які будуть робити саме українські агенти. І для такої внутрішньої пропаганди у росіян будуть докази у вигляді нашого законодавства.

Втім, для захисту саме українських інтересів така діяльність цілком потрібна. Тим більше, що зараз ми кажемо виключно про її узаконену форму - навряд чи така діяльність не велася на четвертий рік війни, враховуючи вилазки наших диверсійно-розвідувальних груп і вибухаючі склади на території "Л-ДНР". Тут набагато цікавішими є операції саме на території Росії.

Так чи інакше, теракти у Києві та інших містах, внаслідок яких гинули навіть співробітники ГУР та СБУ - Шаповал та Хараберюш, свідчать про те, що війна давно вже ведеться у тилу. І Україна так само має відповідати на такі дії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна