Навіщо Міноборони закупить 100 тисяч джгутів часів Першої світової

У Міноборони оголосили тендер на закупівлю джгутів Есмарха, які використовувалися у часи Першої та Другої світової. Волонтери і воїни шоковані, але за цим тендером можуть стояти користливі цілі

Навіщо Міноборони закупить 100 тисяч джг…

Міноборони вирішило витратити майже 2 млн гривень на кровоспинні засоби, а саме джгути Есмарха. Інформацію про відповідний тендер розмістили на сайті  Zakupki.prom.ua і вона призвела до величезної хвилі негативу з боку військових і волонтерів, які відразу ж почали вимагати відмінити дане рішення. 

Чому в Міноборони вирішили рятувати солдат джгутами з Першої світової - фото 1

За такі гроші можна купити понад 100 тис. цих джгутів.

Для того, щоб зрозуміти всю абсурдність ситуації достатньо однієї простої інформації - джгут Есмарха використовувався під час Першої та Другої світових воєн. Був придуманий німецьким хірургом Фрідріхом Августом фон Есмархом, який ще в 19-сторіччі розробив методику застосування джгута в військово-польовій хірургії.

Сьогодні в нас 21-сторіччя, третій рік війни в Україні. Але джгут Есмарха досі знаходиться у військових в аптечках. 

Чим поганий джуг Есмарха

Навіщо Міноборони закупить 100 тисяч джгутів часів Першої світової - фото 2

Як розповіла нам медик Олена Пісоцька, джгути Есмарха погані хоча б тим, що не відповідають вимогам НАТО, до яких ми так активно прагнемо.

"Дивіться, джгут Есмарха неможливо накласти однією рукою. Ви знаєте, що роблять з джгутами наші бійці? Вони банально намотують їх на автомати. Через це ось ці звичайні шматочки рожевої гуми зсихаються і рвуться і через місяць вже не придатні до використання", - сказала Олена.

За її словами, в Україні є виробництво власних турнікетів, які набагато потрібніші армії. Хоч і на них є нарікання. Більше того, Естонія, Литва, США та інші західні країни вже не перший рік надсилають в Україну сучасні аптечки.

"А в нас досі в аптечках пластир, зеленка, антибіотик, цей джгут...Ви знаєте, скільки хлопців було втрачено від крововтрати через те, що банально не було чим якісно зупинити кров? Дуже багато в перші роки війни", - додає Олена.

Ціна питання

Навіщо Міноборони закупить 100 тисяч джгутів часів Першої світової - фото 3

Ще в 2014-у році волонтери масово везли на фронт турнікети CAT із США. Серед військових вже давно популярний вислів "один турнікет = одному життю". Звичайно, вартість кусалася - $21 за одиницю. Але самі бійці підтверджують, що немає нічого кращого за них. А життя - безцінне.

Виробництво турнікетів-аналогів CAT існує і в Україні. Один з них "Січ" з металевою фурнітурою. Не дивлячись на те, що вони значно кращі за давно застарілі джгути Есмараха, і дешевші за американські CAT, на них також існує безліч нарікань.

Волонтер Юрій Мисягін зазначає, що український аналог дуже часто гнеться і рветься.

"Я прекрасно знаю, що по закінченню 2,5 років війни, МО продовжує закуповувати гівно під назвою джгут Есмарха (це та сама совкова гумка) і джгути-турнікети українського виробництва, які гнуться, рвуться і мають багато нарікань і комплектують ними військові аптечки", - пише Мисягін у "Фейсбуці".

Волонтер наводить приклад китайських аналогів за $4-6 за одиницю і закликає Міноборони знайти якісного постачальника.

"Нічого немає в світі кращого, ніж оригінальний американський джгут-турнікет САТ. Так він дорогий. Так ми не можемо його там закуповувати, але ж є його аналог виробництва Китай, який коштує дешевше і якість не гірше. Якщо не помиляюся, вони коштували по 4-6 доларів, при повторюю, відмінній якості. Вже перевірено, бо закуповували і передавали свого часу на фронт. Добре, не можна імпортний турнікет, але проведіть чесний тендер і знайдіть дійсно нормального виробника, який дасть відмінну якість, не гірше ніж волонтери закуповують імпортні", - додає Мисягін.

Наприклад, вартість джгута Есмарха плаває від 14 гривень ("Київгума") до 27 грн за одиницю.

Сертифікований кровоспинний джгут "Січ-турнікет" від української компанії "Січ" коштує 200 грн.

Існують також різні варіації аналогів CAT від українських виробників, котрі коштують від 160 до 400 гривень за одиницю.

Хто стоїть за джгутами Есмарха

Волонтер Макс Колесніков описує ситуацію з джгутами досить критично. Він нагадує події в травні цього року, коли вдалося зупинити закупівлю для армії неякісних турнікетів. 

"Пам'ятаєте, в травні спільними зусиллями суспільства та волонтерів вдалося зупинити купівлю ламких турнікетів? Тоді міністр оборони почав вимагати у генерала Верби врахувати думку фахівців по техніко-медичним умовам до турнікетів. Верба відповів "єсть", назвав мене і Петро Вишиванець ворогами ЗСУ, але перечити шефу не ризикнув. Тендер скасували, техніко-медичні умови склали. І ось 08.08.2016 ВМД оголосив тендер - але не на купівлю турнікетів, на купівлю джгутів Есмарха. Джгутів Есмарха!!! Опускати руки - не можна. Не можна дозволити собі втомитися, забити, сказати - це не моя справа, крадуть же і так. Треба тиснути. Треба не давати мерзотникам гріти руки на життях солдатів. Тому знову - сос, репост, увагу, громадський резонанс", - написав Колесніков.

Зазначимо, що раніше Міноборони "зловили" на закупках лікарських засобів і з 230 млн гривень на ліки в МО змогли відзвітувати лише про 30 млн. Тоді в матеріалі "ДС" детально розписувалося, як частина препаратів і витратних матеріалів була закуплена окрім тендерів - по переговорній процедурі.

"Її військове відомство має право застосовувати, коли мова йде про стратегічно важливих ліки і товари, які на ринок поставляє лише один продавець. У квітні такі контракти отримали "Фармекс груп" і "Київгума" Михайла Кіпермана. Але, як випливає зі звіту "Вісника держзакупівель", обидва постачальники згодом відмовилися працювати з Міноборони", - йшлося в матеріалі.

Варто нагадати, що "Київгума" виробляє джгути Есмарха і зовсім не буде дивно, якщо вона переможе у тендері на нові поставки цих джгутів від Міноборони.

Волонтер Макс Колесніков додав, що джгути Есмарха - це ціла система в армії.

Окрім цього, за словами волонтера, до 23-го серпня з аптечок бійців завершать вилучати гемостатики. Кровоспинні засоби.

"Пам'ятаєте, як в 2014-му волонтери тягли на собі з-за кордону каски, броніки, турнікети - і целокс? Так ось, придбані за кошти бюджету аналоги цього целокса у солдатів заберуть. І покладуть на склади. А нехай лежить, чо. Життя солдат?  Мабуть не чули про те, що солдат треба рятувати", - додає він.

Позиція Міноборони

В МО ситуацію з тендером коментують неохоче. Там зазначили, що джгути Есмарха - це тимчасове рішення. Тендер ось-ось буде оголошений. 

Де поділася допомога від США

В рамках допомоги США в Україну були завезені 5 млн американських аптечок, в кожній з яких лежить по 2 джгути CAT. Їх видають після триденного курсу підготовки, оскільки це важливо для правильного використання джгутів. Звичайно, для тилу та бійців, які знаходяться у Яворові, пройти даний курс не є проблемою. А от для воїнів з передової - неможливо. Дійсно, важко уявити, що з передової знімають батальйон і відправляють на курси. Особливо у ситуації, коли в нас сьогодні недоукомплектованість сил на "передку", за інформацією волонтерів, становить 40%. 

Але це питання необхідно вирішувати, щоб не повторювалася ситуація початку військових дій. Українські воїни і санітарні інструктори в умовах бойових дій діяли досить невміло. Існує відома історія, коли українські військові увійшли до населеного пункту поблизу Маріуполя. Одного бійця поранили в ногу. Він взяв з собою аптечку, але не вмів нею користуватися. Замість того, щоб накласти собі джгут, солдат міцно обмотав ногу шматком знайденої дроту. Йому на допомогу прибігли двоє стрільців-санітарів з кровоспинними джгутами-турнікетами, і вони наклали їх пораненому. Один турнікет - вище рани, інший - трохи нижче. От тільки накладений нижче рани джгут тільки підсилив кровотечу.

Тому починати, звичайно, потрібно із закупки якісних турнікетів, проводити курси для санітарів, які згодом будуть їздити по передовій та вчити бійців.

Що кажуть воїни

Боєць Мартін Брест дуже жорстко розкритикував тендер Міноборони, зазначивши, що це не проста закупка, а справжнє вбивство бійців. Оскільки через ці засоби з минулого сторіччя під назвою джгут Есмарха будуть гинути люди. І бійцям потрібні саме турнікети.

Його підтримав боєць Олександр Петров.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme