ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Дефіцит техніки: Чому Україна купуватиме "Гвоздики" в Польщі

На жаль, Україна все ще не може повністю забезпечувати власні збройні сили новою бронетехнікою власного виробництва

Depo.Війна
10 травня 2018 10:00
ФОТО: depo.ua

Depo.ua вже писав раніше про те, як Україна купує за кордоном вживані БМП-1 з метою масового оновлення парку бронетехніки Збройних сил України. Купує вимушено, тому що сама ще не налагодила виробництво даного виду бронетехніки.

Але, на жаль, не БМП-1 єдиними. Аналогічна ситуація склалась і з самохідними гаубицями 2С1 "Гвоздика", потреба комплектації військових частин якими перевищує наявну кількість. Нещодавно стало відомо, що "Гвоздики" Україна купуватиме в Польщі.

2С1 "Гвоздика" – це 122-мм самохідна артилерійська установка (САУ) на базі шасі МТ-ЛБ, яка призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, дзотів, а також для забезпечення проходів в мінних полях та польових загородженнях.

Так сталося, що у 2013-му році, коли президентом України був проросійський Віктор Янукович, а міністром оборони України взагалі росіянин Павло Лебедєв, САУ 2С1 "Гвоздика" взагалі були зняті з озброєння Збройних сил України. Це призвело до того, що з початком російсько-української війни довелося заново комплектувати ними бригади і заново навчати персонал.

За даними журналу "Military Balance", станом на 2014-й рік Збройні сили України мали на озброєні 312 "Гвоздик", однак 12 з них було безповоротно втрачено внаслідок окупації Криму, а 159 одиниць перебували на базах зберігання і потребували відновлення. В якому стані зберігалась в Україні зброя та техніка можна уявити по численним фотографіям.

Отож, на початок війни на ходу була лише 141 одиниця 2С1 "Гвоздика". При цьому не обійшлося й без втрат. За даними військового експерта Михайла Жирохова, під час боїв на Донбасі ЗСУ втратили 10 "Гвоздик" підбитими і ще 12 було захоплено бойовиками.

Над відновленням та капітальним ремонтом такої техніки (а також іншого артилерійського озброєння) в Україні працює переважно ДП "Шепетівський ремонтний завод", виробничі потужності якого дозволяють "ставити на колеса" близько 150 одиниць броне- та артилерійської техніки. Однак, як можна здогадатись, потреби української армії самими лише "Гвоздиками" не обмежуються – в черзі стоїть цілий "букет" самохідних гаубиць: "Акації", "Піони", "Гіацинти" тощо.

Навіть якщо припустити (а точних даних у відкритому доступі немає), що були відновлені всі 159 законсервованих "Гвоздик" і на ходу перебувають ті 119, що залишились після активної фази війни 2014-2015-х років, то вийде 278 одиниць САУ 2С1 "Гвоздика". Нормальна комплектація механізованої бригади повинна складати мінімум 17 одиниць. Станом на сьогодні ЗСУ налічують 20 механізованих бригад, які сумарно потребують 340 "Гвоздик".

При цьому з виробництвом нових САУ 2С1 "Гвоздика" у нас не склалось. Серійне виробництво цих машин хоч і почалося на Харківському тракторному заводі ім. С. Орджонікідзе у 1971-му році, однак припинилося наприкінці 1991-го року. Крім СРСР, 2С1 "Гвоздика" випускалася за ліцензією в Польщі з 1971-го року і в Болгарії з 1979-го. Після цього лише у Польщі та Росії були розроблені модернізовані варіанти і відновлене виробництво, а Україна і Болгарія залишились осторонь цього процесу.

Таким чином, єдиним варіантом поповнення власного арсеналу "Гвоздик" для України є або купівля у Польщі нових модернізованих САУ (що і дорого, і проблематично в контексті різних міжнародних обмежень), або шукати по світу старі-добрі 2С1 "Гвоздика" радянського, польського чи болгарського виробництва і ввозити їх в Україну у розібраному стані, щоб обійти ті ж самі міжнародні обмеження. Зі зрозумілих причин в Росії купувати їх не варіант.

Читайте також: Імпорт БМП-1: Чому Україна купуватиме модернізоване радянське минуле.

І ось буквально кілька днів тому стало відомо про придбання Україною у польської компанії Wtorplast певної кількості САУ 2С1 "Гвоздика". Цю інформацію повідомило видання Defence Blog з посиланням на прес-службу Czechoslovak Group.

Czechoslovak Group співпрацює з польською компанією Wtorplast, в рамках виконання контракту з Україною на постачання бойових машин піхоти БМП-1АК (тих самих, типу скандальних) та самохідних гаубиць 2С1 "Гвоздика" в рамках військово-технічного співробітництва між Україною та Польщею.

Повідомляється, що ці самохідні артилерійські установки серійно виготовлялась у Польщі з 1971-го року за ліцензією на підприємстві Huta Stalowa Wola у місті Нисько і згодом перебували на озброєнні Чеської армії. Оснащені вони 122-мм гарматою 2А31, темп стрільби якої складає 4-5 пострілів на хвилину.

Коли саме і у якій кількості ці "Гвоздики" надійдуть в Україну наразі невідомо, однак зазначається, що перед постачанням до України машини будуть капітально відремонтовані на заводі VOP 026 Sternberk чеської компанії Excalibur Army.

Чому саме Польща? Тому, що, як і чехословацькі БМП-1, польські 2С1 "Гвоздика" вважаються найкращими у своєму роді. В процесі випуску польський варіант (2С1М Goździk) зазнав деяких змін, у порівнянні з базовим радянським: отримав дизельний двигун SW680T, нові опорні котки і змінені гідродинамічні щитки для руху по воді. У той же час 2С1 "Гвоздика" болгарського виробництва надходила на озброєння Радянської армії і, крім гіршої якості виготовлення, нічим не відрізнялись від радянського зразка 2С1.

Отож, Україна вибрала найкраще з того, що є на зовнішньому ринку і може бути їй продане, тому шукати в даній ситуації чергову "зраду", м'яко кажучи, недоречно. Хоча, цілком можливо хтось і намагатиметься це робити.

Читайте також: Скандал з БМП-1: Хто вигадав "зраду" з купівлею чеської бронетехніки.

Більше новин про події в зоні АТО читайте на Depo.Війна