Навіщо українській армії старці на військовому обліку

Майже непоміченою пройшла одна подія, яка, втім, може мати ключовий вплив на долі багатьох з нас

Depo.Війна
16 лютого 2017 13:00
ФОТО: depo.ua

7 грудня 2016 року було прийнято нову постанову Кабінету міністрів України № 921, яка затверджує порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних. Серед іншого, згідно цієї постанови всі громадяни чоловічої статі допенсійного віку, які придатні до військової служби, в обов'язковому порядку повинні бути поновлені на військовому обліку.

Військовий комісар Славутського об'єднаного міського військового комісаріату (Хмельницька область) підполковник Євтушок Михайло Петрович (на фото - третій зліва) на останній сесії НМР прокоментував цю ситуацію наступним чином: "Дехто намагається трактувати цю постанову по-своєму, мовляв: "Закон зворотної дії не має, мене в 40 років зняли з обліку…". Так от, в даному випадку це не є порушення законодавства. Є закони, ми, громадяни України, повинні їх дотримуватись і ті чоловіки, які придатні до військової служби, повинні до 60-ти років поновитись на військовому обліку".

Що прийняття цієї постанови означає на практиці? В мирний час не означало б практично нічого. Хіба що резервістів продовжували б викликати на різного роду військово-польові збори не до 40, а до 60 років.

Однак, ми сьогодні живемо далеко не в мирний час – на сході України повним ходом йде неоголошена гібридна війна, відбуваються бойові дії, стримується наступ ворога, гинуть люди. І хоч починаючи з осені минулого року українська армія повністю перейшла на контрактну основу, у випадку загострення ситуації на Донбасі не виключене оголошення часткової або навіть повної мобілізації.

І ось тут і починається найцікавіше. Як відомо, раніше під мобілізацію підпадали добровольці до 45 років, а офіцери та сержанти запасу і рядові – до 40 років. Тепер же війсккомати матимуть повне право мобілізувати всіх придатних до військової служби чоловіків віком до 60 років.

"На мою думку, ця постанова абсолютно виправдана і правильна. Військова загроза з боку Російської федерації ще не знята і військкомати повинні володіти інформацією про мобілізаційний ресурс, який було втрачено. Мова про раніше знятих з обліку чоловіків по досягненню ними 40 років. З іншого боку дана постанова нібито створює умови для корупційної складової і нечисті на руку воєнкоми, які, будемо відверті, ще трапляються в Україні, отримають додаткові важелі впливу на громадян. Але, я впевнений, що такі "ділки" будуть виявлятись правоохоронними органами і відповідним чином каратись" – прокоментував ситуацію перший заступник військового комісара Закарпатської області підполковник Микола Журавльов.

Але тут виникає також цілком логічне питання: навіщо держава вдається до такого кроку після того, як армія стала контрактною? Що це: проста пересторога з метою розширення кадрового резерву на випадок повноцінної війни, чи українська влада щось знає і до чогось готується?

На жаль, щирої відповіді на це питання сьогодні не дасть ніхто, тому що вищеописана ситуація на сході країни диктує свої правила поведінки, недоговорювання і завуальованість в яких відіграють далеко не останню роль.

Менше з тим, дана постанова уряду вже діє і її потрібно виконувати. І тут не зайвим буде нагадати, що згідно чинного законодавства, громадяни, які ухиляються від військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.

Більше новин про події в зоні АТО читайте на Depo.Війна