Масштабні збори резервістів: Кого і навіщо заберуть в армію перед святами

Після проголошення воєнного стану чоловіча частина населення країни завмерла в очікуванні мобілізації чи навчальних зборів

Масштабні збори резервістів: Кого і наві…

Фото – Міноборони

Як відомо, 25 листопада кораблі Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) у складі двох малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдового буксиру "Яни Капу" під час проходження через Керченську протоку були відкрито атаковані військовими кораблями Російської Федерації, після чого захоплені у полон росіянами.

Читайте також: Бійня в Керченській протоці: Чому Росія напала на українські військові кораблі.

Реакція української влади не забарилась: 26 листопада президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки та оборони про введення воєнного стану в 10 областях України на 30 днів, а Верховна Рада України того ж дня підтримала це рішення, проголосувавши за відповідний законопроект.

Варто відзначити, що президент Порошенко одразу ж заспокоїв чоловічу частину населення, запевнивши, що "рішення про запровадження воєнного стану не передбачає негайної мобілізації, але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги".

Більше ясності президент вніс 1 грудня, повідомивши під час відвідин однієї з військових частин, що в областях, де оголошено воєнний стан, відбудуться навчальні збори з резервістами та територіальною обороною.

Того ж дня на сайті Міноборони з'явилось офіційне повідомлення про те, що з понеділка, 3 грудня, Збройні сили України розпочинають цикл масштабних зборових заходів з резервістами та військовозобов'язаними усієї країни. Зокрема будуть проведені збори у складі бригад (до 15 діб) і у складі навчальних центрів (до 20 діб). При цьому у Генштабі оперативно пояснили, що на збори викликатимуть лише оперативний резерв І черги.

Крім того, в Міноборони повідомили, що в областях, у яких запроваджено воєнний стан, передбачається проведення масових зборів з військовозобов'язаними територіальної оборони тривалістю до 10 діб, під час яких "буде проведене бойове злагодження бригад та батальйонів територіальної оборони, з метою підготовки до захисту своїх областей".

Depo.ua вирішив прояснити – яких саме верств населення стосується дане розпорядження. Отож, для початку давайте розберемось з термінологією.

Діюча станом на сьогодні структура військового резерву, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року № 607 "Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів", передбачає наступну структуру резерву:

Оперативний резерв І черги – резерв органів управління, військових частин, підрозділів ЗСУ, інших військових формувань (правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку), що включає резервістів та військовозобов'язаних (переважно з досвідом участі в антитерористичній операції), призначених для комплектування збройних сил та інших військових формувань, які прибувають для виконання обов'язків служби за викликом їх командирів (начальників) як в мирний час, так і в особливий період. Станом на листопад 2018-го року оперативний резерв І черги налічував 178 тис. чоловік.

Оперативний резерв ІІ черги – включає резервістів та військовозобов'язаних, призначених для комплектування військових частин збройних сил, які формуються в особливий період (стратегічних резервів), нових формувань інших військових формувань, посад командного складу та тих, що визначають боєздатність військових частин, підрозділів територіальної оборони, які призиваються в особливий період військовими комісаріатами, Центральним управлінням або регіональними органами Служби безпеки. Станом на листопад 2018-го року оперативний резерв ІІ черги налічував 30 тис. чоловік.

Мобілізаційний резерв – включає військовозобов'язаних, які призначені для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони (посади, які не визначають боєздатність), а також військовозобов'язаних, які можуть бути залучені для комплектування навчальних центрів з метою поповнення некомплекту в особовому складі військових частин збройних сил, інших військових формувань, після відповідної підготовки (отримання відповідної військово-облікової спеціальності).

Громадський резерв – включає громадян, які не мають вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування збройних сил та інших військових формувань в особливий період.

Що стосується військ територіальної оборони, то цей резервний компонент ЗСУ починаючи з 2018-го року мав зазнати суттєвих структурних змін. Зокрема, територіальна оборона переводиться на бригадну структуру. Тобто, загони оборони, які є у кожному районі (місті) мають бути переформовані у батальйони та зведені у бригади, що повинно покращити керованість і боєздатність військових частин територіальної оборони.

Планується, що таких бригад має бути не менше однієї на область, а на загрозливих напрямках, зокрема у прикордонних областях, навіть більше.

При цьому варто зазначити, що відповідні навчальні збори проводились і до введення воєнного стану. Зокрема, в червні 2018-го року було проведене тактичне навчання 119-ї бригади територіальної оборони Чернігівської області "Північна фортеця-2018".

Всього ж станом на вересень 2018-го року було сформовано 25 бригад територіальної оборони. Восени також пройшли збори 113-ї (Харківська обл.), 117-ї (Сумська обл.) та 124-ї (Херсонська обл.) бригад. У решті частин станом на сьогодні пройшли збори на рівні рот.

Що стосується навчальних зборів оперативного резерву ЗСУ, то вони регулярно проводились і до запровадження військового стану. Зокрема, останні з них відбулись по всій Україні у лютому-березні 2018-го року і тривали 30 днів.

Тобто, помилково вважати, що військове головнокомандування країни лише зараз згадало про підготовку військового резерву. Як бачимо, відповідні заходи проводяться і раніше з наперед визначеною періодичністю. Інша справа, що більшість населення лише зараз, після введення воєнного стану, згадало, що в країні таки йде війна.

До речі, варто знати, що виклик на навчальні збори не означає автоматичний призов на військову службу. На відміну від проходження зборів, призов резервістів на військову службу здійснюється у разі оголошення мобілізації, яка, за словами Порошенка, матиме місце лише у випадку відкритої агресії Росії. Але в такому випадку до Збройних сил України призиватимуться не лише ті особи які перебувають на зборах, а й усі резервісти та військовозобов'язані, які приписані до комплектування Збройних сил України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme