Чи стане 17 лютого "Днем Військово-повітряних сил Новоросії"

Атака "штурмових безпілотників" на військові склади в Запоріжжі може стати початком нової епохи у війні на Донбасі

Чи стане 17 лютого "Днем Військово-повіт…

За повідомленнями офіційних українських осіб ввечері 17 лютого склади боєприпасів ЗСУ в Запорізькій області були атаковані з повітря.

За словами радника Генштабу ЗСУ Владислава Селезньова, "невідомі особи за допомогою безпілотних літальних апаратів скинули на територію цього об'єкта близько 50 запалювальних снарядів. Тип, класифікація - зараз наші фахівці працюють, встановлюють, що саме було скинуте". Трохи більше ніж за добу аналогічна атака була здійснена і на позиції ВСУ в Донецькій області.

Якщо ці факти знайдуть незалежне підтвердження, то день 17 лютого 2016 року увійде в історію як день "Військово-повітряних сил Новоросії". Саме в цей день бойовикам вперше вдалося провести атаку ударними безпілотними апаратами із застосуванням хімічної зброї.

Звичайно, за відсутності адекватних джерел по самим апаратам, складно підбивати підсумки, але перші висновки вже можна зробити:

* Атака була проведена малорозмірними малошумними літальними апаратами, які скидали запальні міні - «бомби».
* Маючи вкрай обмежені фінансові та матеріальні ресурси і відчуваючи гостру необхідність в подібній зброї, бойовики пішли шляхом насичення маленькими дешевими китайськими квадрокоптерами.
* Не дивлячись на сильні обмеження з корисного навантаження, що виражаються в несенні тільки невеликих зарядів, за рахунок обраної тактики масованого нальоту вночі, таке угрупування «безпілотників» цілком здатне завдати певної шкоди непідготовленому до подібного сценарію противнику.
* Ймовірно, начинка таких боєприпасів складалася з фосфору або його аналогів. Таким чином, використання компонентів хімічної зброї (в разі офіційного підтвердження їх застосування в даних інцидентах) на Донбасі є черговим етапом ескалації конфлікту. Крім того, це яскравий приклад грубого нехтування військових конвенцій, не кажучи вже про факт чергового військового злочину.
* В цілому, з точки зору атакуючих, перший досвід можна вважати успішним - судячи з усього авіагрупа втрат не зазнала.

Безпілотними літальними апаратами на сьогоднішній день нікого в світі здивувати не можна - їхнім виробництвом займається не менше восьми десятків держав, включаючи такі екзотичні як Судан. А ось створення ударних «безпілотників» до недавнього часу було прерогативою одиничних розвинених країн, кількість яких можна порахувати на пальцях однієї руки. Тепер в цю когорту можна сміливо записувати і «новоросійський» ВПК.

Треба віддати належне замовникам і розробникам подібної зброї: рівно через 100 років повернутися до класичного бомбардування часів Першої Світової війни "лише" прибравши екіпаж - це треба мати цікавий склад розуму або горезвісну кмітливість на тлі безвиході.

До речі, про можливості безпілотної авіації ще восени 2014 роки говорив засновник "Першої окремої авіаційної ескадрильї безпілотних літальних апаратів" "ВВС Новоросії" росіянин Станіслав Федоров: "Безпілотники ми почали застосовувати в кінці травня. Ідея ця народилася так. Приїхав хтось із зони бойових дій в Новоросії, сказав, що добре було б, щоб був засіб для ураження бронетехніки з повітря. Подумали: а чим же бронетехніку вразити? Візьмемо який-небудь вертоліт, засунемо в нього багато гранат і відправимо на танк. Але коли почали проектувати ідею, то вийшло, що для засування гранат - вертоліт-то дорогий, а ось для огляду місцевості, для коригування мінометного вогню і для розвідки - якраз.
Хоча у нас є і система підвіски бойового навантаження. Адже спочатку українці обстрілювали безпілотники з великим задоволенням. І хлопці придумали: вони вішають гранату в склянці. Укри починають стріляти, ну її і кидають. Тобто, збиваючи безпілотник, укри самі себе підривають. Тому що як тільки вони починають стріляти по безпілотнику, оператор це бачить, ображається, кидає на них гранату, безпілотник відлітає за наступною гранатою ".

Таким чином, якщо версія Селезньова підтвердиться, то виявиться, що сепаратисти вже продемонстрували, що мають в наявності ударні БПЛА і тактику їх застосування. Навіть настільки неординарну, вельми дорогу і з досить специфічними технічними рішеннями. При цьому сепаратисти не гребують застосовувати хімічну зброю.

На такі факти Україна повинна реагувати відповідним чином - звертатися в ОБСЄ і інші європейські структури. Якщо ж інформація про "безпілотну штурмову авіацію» не підтвердиться, то виявиться, що ми знову маємо справу з сумною історією на зразок тієї, що сталася з військовими складами в Сватовому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme