Всі на вихід: Чи розвалить новий закон українську армію

Набув чинності закон № 6052, який, по суті, створює нові "правила гри" для військовослужбовців, а саме – відчиняє їм двері на вихід

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Всі на вихід: Чи розвалить новий закон у…

Фото – ЕРА

Як відомо, 5 квітня 2018-го року Верховна рада України прийняла Проект Закону № 6052 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби). І ось, 20 червня закон підписав президент України Петро Порошенко і він ось-ось (після публікації в газеті "Голос України") набуде чинності.

У пояснювальній записці сказано, що метою розробленого проекту закону є удосконалення деяких положень законодавства щодо проходження військової служби, а також надання можливості військовослужбовцям, визнаним рішеннями військово-лікарських комісій непридатними за станом здоров'я до військової служби, продовжувати проходження служби.

Розробники законопроекту впевнені, що бойовий досвід, морально-ділові якості та мотивація до військової служби таких військовослужбовців, не зважаючи на їх фізичний стан, можуть бути реалізовані на військових посадах, які не потребують фізичних навантажень.

Також даним законом передбачене підвищення до 30 років граничного віку прийому громадян на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, у тому числі тих, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу. Це стосується також тих військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. У той же час нижня планка також зазнала змін – замість 18 років тепер можна буде призиватись з 17-ти.

Крім цього, закон повинен унормувати підстави звільнення з військової служби військовослужбовців з числа іноземців та осіб без громадянства, які не пройшли встановлений цим законом випробувальний строк; удосконалити питання забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій; а також удосконалити окремі питання мобілізації.

У підсумку розробники очікують, що реалізація даного закону унормує деякі питання, пов'язані з проходженням військової служби, продовженням громадянами військової служби, надасть можливість військовослужбовцям, визнаним непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками поранень або захворювань продовжувати військову службу, чим забезпечить у певній мірі їх психологічну реабілітацію та професійну адаптацію.

Однак, є в цьому законі й "міна сповільненої дії", яка може суттєво підірвати обороноздатність усієї армії, побудованої на контрактній основі. Мова йде про прописану в законі можливість під час дії особливого періоду (крім мобілізації і воєнного стану) військовослужбовцям, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24-х місяців військової служби за контрактом, розірвати контракт і звільнитися з військової служби, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

Те ж саме стосується й військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18-ти місяців з дати продовження дії контракту.

Тобто, військовослужбовці, які уклали контракт "до закінчення особливого періоду" в першій половині 2016-го року і раніше, після набуття чинності даного закону можуть абсолютно спокійно розірвати контракт і залишити армію. Досі такої можливості у них не було – вони були зв'язані контрактними зобов'язаннями аж до переможного кінця, коли б він не настав.

Щоб ви розуміли масштаби того, що може спіткати нашу армію найближчим часом. Як стало відомо Depo.ua з власних джерел, в самій середньостатистичній військовій частині в Бережанах на Тернопільщині з 200 чоловік особового складу близько 90 вже готові писати рапорти на звільнення. І є всі підстави припускати, що в цілому по Україні ситуація плюс-мінус аналогічна – близько 45% військовослужбовців готові розірвати контракт.

Що це означає? За даними 2018-го року, чисельність Збройних сил України складає 255 тисяч осіб. 45% – це близько 115 тисяч осіб, яких терміново кимось доведеться замінити. У той же час в резерві станом на 2018-й рік числиться 700 тисяч осіб. Однак, будьмо реалістами: далеко не всі з них горять бажанням кидати свої цивільні професії і в'язати своє життя з армією. Одне діло – час від часу їздити на різного роду військові навчання, і зовсім інше – йти воювати по-справжньому.

Тому Порошенко під тиском лобістів (особливо ГО "Юридична сотня" активно лобіювала його підписання) хоч і підписав даний закон, однак головного болю йому має лише додатись – адже тепер доведеться буквально латати кадрові дірки в армії. І якщо не вдасться втримати контрактників досить великим грошовим утримання і обіцянками безкоштовного житла (до речі, таке також передбачене цим законом), або оперативно замінити їх іншими, то цілком ймовірним бачиться повернення до практики мобілізацій, про які українці вже стали потихеньку забувати.

Визначальними будуть перші три місяці після набуття законом чинності. Адже, саме такий термін відводиться цим законом для військових частин, щоб задовільнити бажання військовослужбовців на розірвання контрактів.

Однак, законом передбачено, що "у разі потреби військовослужбовці строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, які вислужили встановлені строки, можуть бути відповідно до Указу президента України затримані на службі на строк до шести місяців". Тобто, за вкрай негативного розвитку подій, у верховного головнокомандувача буде можливість урвати ще кілька місяців часу.

А нам же з вами варто задатись іншим питанням: кому вигідно напередодні президентських і парламентських виборів, коли країна й без того стає малокерованою, так ослабити українську армію?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme