Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій

Останнім часом знову почало набувати актуальності так зване "Закарпатське питання" – особливо після оприлюднення так званого "плану Суркова"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Чи можливий на Закарпатті угорський "кри…

Давня закарпатська приказка говорить, що поки на Закарпатті буде існувати кордон, доти там будуть існувати контрабандисти. Але контрабанда – не єдина і не найбільша біда Закарпатського краю (власне, місцеві це бідою взагалі не вважають – швидше, навпаки). Значно серйознішою загрозою для існування українського Закарпаття видаються сепаратистські настрої, які регулярно підігріваються зацікавленими сторонами.

До таких зацікавлених сторін сьогодні можна віднести, перш за все, Росію і її місцевих колабораціоністів (досить вже того, що Закарпаття є вотчиною Віктора Медведчука – кума Путіна), потім Румунію (мало хто знає, але до 2014-го року Румунія була єдиною країною, яка офіційно пред'являла Україні територіальні претензії) і Угорщину.

Отож, Росія, не маючи власних територіальних претензій до Закарпаття, зі шкіри пнеться, щоб підбити до таких претензій угорців з румунами. І якщо Румунія останнім часом не ведеться на такі провокації, то Угорщина навпаки – рада старатись.

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 1

Що характерно, робить вона це зусиллями не лише маргінальної ультраправої партії "Йоббік" ("За кращу Угорщину"), одним з гасел якої є: "Крим – Росії! Закарпаття – Угорщині!" З цими проросійськими неофашиистами якраз все зрозуміло – вони, принаймні, послідовні в своїх поглядах і домаганнях. Але після анексії Криму раптом прорізався голос і в партії "Фідес" ("Угорський громадянський союз"), яка зараз є партією влади.

Її лідер, чинний прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан протягом останніх років не лише приймав у себе в Будапешті Путіна в розпал боїв за Дебальцеве, але й неодноразово піднімав проблему щодо надання автономії угорській етнічній меншині на території Закарпаття.

Тут варто окремо зупинитися на аналізі етнічної складової Закарпаття. У регіоні проживає понад 100 національностей і народностей, серед яких українці становлять 80,5%, угорці – 12,1%, румуни – 2,6%, росіяни – 2,5%.

Згідно з переписом 2001-го року в якості рідної українську мову вказали 81% місцевих жителів, угорську – 12,7%, російську – 2,9%, румунську – 2,6%. Однак, останніми роками у зв'язку з послідовною політикою угорського уряду кількість носіїв угорської мови значно зросла, особливо серед молоді. Щоправда, тут є й інша сторона медалі – діти вивчають угорську мову в школах з єдиною метою – виїхати в Угорщину на навчання в університетах і, за можливості, там залишитись назавжди.

Якщо поглянути на карту, то найбільша кількість населення, що говорить угорською мовою, зосереджена в Мукачівському (13,8%), Виноградівському (26,3%), Ужгородському (36,5%) та Берегівському (80,2%) районах області – тобто, в місцях компактного проживання даних етнічних груп.

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 2

Саме на ці адміністративні райони і робить головний наголос нинішнє керівництво Угорщини в контексті спроби створення так званого "Притисянського району", який в майбутньому міг би стати основою "Притисянського автономного округу". Угорські радикали переконані, що якщо даний округ матиме стійкий політико-гуманітарний зв'язок з Угорщиною, то і до приєднання його до складу Угорщини недалеко.

Страшно? А жителям Закарпаття не страшно зовсім. Самі закарпатці будь-які розмови та версії стосовно можливого сепаратизму, федералізації, від'єднання чи приєднання до інших країн називають не інакше, як провокаціями. Жителі регіону переконані що темою сепаратизму відверто спекулюють, роздуваючи з мухи слона.

Місцеві ж політологи взагалі вважають, що розмови про сепаратизм на Закарпатті спровоковані саме подіями на Сході України. Ще 5 років тому на дану "проблему" взагалі ніхто б не звернув уваги, але зараз українці доволі гостро реагують на подібні теми і часом шукають чорну кішку там, де її зовсім немає. Особливо ті українці, які проживають за межами Закарпаття.

До речі, в цьому є раціональне зерно. Проживши близько року на Закарпатті (з лютого 2014-го по березень 2015-го років – якраз під час "русской вєсни"), автор даного матеріалу навіть близько не помітив серед широких народних мас підтримки ідей сепаратизму, федералізації, автономії, незалежності чи приєднання до інших країн.

Окремо варто зупинитись на військовій присутності української влади на Закарпатті, як важливого фактору безпеки регіону. Так от, Збройні сили України тут представлені переважно 128-ю окремою гірсько-піхотною Закарпатською бригадою Сухопутних військ, яка під час війни на Донбасі відзначилась героїчними боями за Станицю Луганську, Металіст та Дебальцеве.

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 3

При цьому військові частини 128-ї ОМБр розкидані по всій області: 

-   військова частина А1556 м. Мукачеве (управління окремої механізованої бригади);

-   військова частина А2483 м. Мукачеве (окремий механізований батальйон);

-   військова частина А1673 м. Мукачеве (окремий механізований батальйон);

-   військова частина А3184 м. Мукачеве (окремий зенітно-артилерійський батальйон);

-   військова частина А1771 м. Мукачеве (окремий батальйон тилового забезпечення);

-   військова частина А2093 м. Мукачеве (окремий ремонтно-відновлювальний  батальйон);

-   військова частина А1778 м. Ужгород (окремий гірсько-піхотний  батальйон);

-   військова частина А0822 м. Ужгород (окремий танковий батальйон);

-   військова частина А0332 м. Виноградів (окрема бригадна артилерійська група);

-   військова частина А1927 м. Виноградів (окремий інженерно-саперний батальйон "Тиса").

Також на Закарпатті розміщені військові частини, які не входять до складу 128-ї ОМБр:

-   військова частина А1567 м. Виноградів (окремий центр радіоелектронної розвідки);

-   військова частина А1047 м. Мукачеве (гарнізонний шпиталь);

-   військова частина А3737 м. Мукачеве (окремий радіотехнічний батальйон);

-   військова частина А1081 м. Мукачеве (окрема радіолокаційна рота);

-   військова частина А1662 с. Геча, Берегівського району (окрема радіолокаційна рота);

-   військова частина А3942 с. Баркасове,  Мукачівського району (окрема база зберігання паливо-мастильних матеріалів);

-   ужгородський зональний відділ військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 4

Як показала війна на Донбасі – це одне з найбільш боєздатних та дисциплінованих військових з'єднань української армії. Бійці 128-ї пройшли закалку вогнем і на власні очі бачили, у що може перетворитись окремий край, якщо сепаратизм в ньому не придушити у зародку. Тому, у випадку появи на Закарпатті так званих "зелених чоловічків" угорської національності, кримської пасивності в їх діях бути не повинно.

Але, все ж таки, в Закарпатті так званий кримський сценарій є малоймовірним.

По-перше, Угорщина (як і Румунія) є членом Євросоюзу і навряд чи проміняє це членство на шматок території різнорідного етнічного складу та з цілою купою соціальних і економічних проблем, отримавши ряд політичних і економічних санкцій у придачу.

По-друге, в Угорщини немає тотальної лояльності до себе з боку жителів регіону, як це було у Росії в Криму. Етнічні угорці становлять більшість лише на вузькій прикордонній з Угорщиною смузі.

По-третє, суто з військової точки зору Угорщина не потягне реалізацію такого сценарію – українська армія чисельно переважає угорську, є сьогодні далеко не такою немічною та нерішучою, як це було навесні 2014-го, плюс має свіжий досвід бойових дій.

По-четверте, такий вчинок пішов би в конфронтацію з політикою США у даному регіоні. А що буває, коли проти політики США виступають зі зброєю неядерні країни, можуть доступно пояснити Сербія, Ірак і Афганістан.

Натомість, якщо українцям Закарпаття і варто боятися, то не стільки кримського, скільки донбаського сценарію. За прикладом далеко ходити не треба. Варто згадати хоча б пости в мережі Facebook Івана Волошина – одного з місцевих "царьків" і колишнього заступника міського голови Ужгорода.

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 5

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 6

Чи можливий на Закарпатті угорський "кримський" сценарій - фото 7

До речі, за інформацією місцевих громадських активістів, жодних проблем з правоохоронними органами чи СБУ у нього після цих постів не було. Більше того – заступником міського голови він став ПІСЛЯ цих публікацій. І ось це повинно насторожувати найбільше – наявність у регіоні ось таких персонажів, які мають певну вагу і вплив. Але це вже тема зовсім іншої статті.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme