Бронемашина на електроходу: Що за БМП "Вавилон" розробляють для ЗСУ

Інженер-винахідник Ілон Маск, відомий просуванням електрокарів на автомобільний ринок, був би приємно вражений новими горизонтами, які українські інженери відкривають перед електродвигунами

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Бронемашина на електроходу: Що за БМП "В…
Фото: ІГ "Арей"

Так історично склалося, що переважно вся військова техніка, яка знаходиться на озброєнні Збройних сил України, до недавнього часу була радянською. Власне, вона й зараз багато в чому залишається такою, однак, є серйозні зрушення у кращий бік.

З відкритих джерел відомо про нові розробки танків і бронетранспортерів, як то БМ "Оплот", БТР-3 і БТР-4 "Буцефал". Але всі вони базуються на напрацюваннях довоєнних років, та й інженерно-виробнича база для них існувала в Україні ще з радянських часів. А от з бойовими машина піхоти (БМП) в Україні завжди був напряг.

Ситуація з БМП сьогодні

БМП – це броньована гусенична машина, яка перебуває на озброєнні механізованих підрозділів сухопутних військ і призначена для транспортування особового складу до місця виконання поставленого бойового завдання, підвищення його мобільності, озброєності і захищеності на полі бою в умовах застосування противником зброї та спільних дій з танками в бою.

Як відзначають військові спеціалісти, в умовах клімату і ґрунтів Донбасу гусеничні БМП мають перевагу над колісними БТРами, особливо на пересічній місцевості, тому від початку російської агресії вони є дуже затребуваними.

Однак, через недостатній бронезахист успадкованих від СРСР гусеничних машин, в перші роки війни Україна втратила майже всі БМП-2 (близько 300 одиниць), і змушена була вдатись до розконсервації старих запасів і дістати з нафталіну більш старші БМП-1, які також скоро почали закінчуватись (ті з них, які вдалося поставити на хід). Нові ж БМП навіть радянського зразка Україна не виготовляє, тому що радянські заводи з виготовлення БМП знаходились на території сучасної Росії.

Склади з БМП-1 в Україні

Тимчасовий вихід було знайдено за кордоном і прийняте рішення закуповувати радянські БМП-1 зі старих запасів країн колишнього Варшавського договору. Паралельним курсом українські зброярі отримали завдання розробити з нуля першу українську БМП.

Раніше ми писали, що конструктори та інженери ХКБМ зараз зосереджені на створенні БМП-У – нової бойової машини піхоти, яка має прийти на заміну БМП-1 та БМП-2. Станом на сьогодні вже розроблено конструкторську документацію і повним ходом відбувається виготовлення дослідного зразка.

Читайте також: Бронетехніка майбутнього: Якою буде перша вітчизняна БМП для ЗСУ

А зовсім нещодавно стало відомо про ще одну вітчизняну розробку, яка здійснюється паралельним курсом. Мова йде про нову важку БМП "Вавилон", яку в рамках державного оборонного замовлення розробляє Інженерна група "Арей".

ІГ "Арей" – заснована у 2014 році волонтерами інженерна група з метою допомоги у ремонті техніки батальйону "Азов" та іншим військовим підрозділам (до листопада 2016 року називалась Інженерна група "Азов"). Згодом виросла в самодостатнє інженерно-конструкторське бюро, яке займається глибокою модернізацією наявної військової техніки розробками нових моделей.

Що за БМП пропонується

Наразі БМП "Вавилон" перебуває у стадії розробки, однак певна інформація про майбутній броневик вже є. Зокрема, з відкритих джерел відомо, що проектом нової бойової машини займається команда генерального конструктора Сергія Степанова – авторитетної людини у цій сфері.

Також відомо, що нова машина створюється з гібридною силовою установкою, у складі якої буде дизельний двигун та електромотори, які разом забезпечують потужність у понад 1000 кінських сил (для порівняння: у БМП-1 потужність двигуна 300 кінських сил).

Вже заявлено, що при повній бойовій масі машини у 36 т гібридний привід забезпечує максимальні тягові характеристики у всіх діапазонах руху на всіх передачах і дозволяє працювати у кількох режимах:

- від дизельного двигуна;

- тільки на електричному приводі;

- у комбінованому режимі, при якому динамічні характеристики шасі підвищуються за рахунок електромашин;

- крім цього машина може працювати як генераторна установка.

Також відомо, що для машини вже розроблено автономний енергоагрегат, оригінальну систему стабілізації бортової мережі та кліматичну установку з кондиціонером.

Що стосується бронезахисту, то він буде на високому рівні за рахунок застосування комбінованого композитного і рознесеного бронювання. Крім цього, на БМП "Вавілон" передбачена можливість встановлення додаткових захисних і решітчатих екранів.

До речі, ІГ "Арей" також спеціалізується на виробництві бронесталі і наприкінці лютого 2020 року навіть отримала ліцензію Міністерства оборони Фінляндії на постачання бронесталі Miilux Protection за контрактами Міноборони України.

Броня нової БМП "Вавилон"

Відомо дещо і про озброєння. Так, бойовий модуль створено за принципом "виносної зброї" і оснащено:

- ракетно-гарматним озброєнням;

- стрілецьким озброєнням;

- новоствореним стабілізованим прицільним комплексом;

- цифровою системою управління вогнем з балістичним обчислювачем;

- функцією автоматичного супроводження цілі.

Система управління вогнем передбачає незалежну бойову роботу бойового модуля і модуля виносного озброєння. Баштовий модуль розроблено з можливістю перезарядки з середини бойового відділення, без відкривання люків, причому, – як основного озброєння, так і пускової установки ПТКР.

Також на баштовому модулі застосовуються високоточні приводи з електронною системою управління, але водночас залишаються механічні приводи-дублери.

Окрім цього, на нову БМП "Вавилон" встановлюються:

- стабілізовані панорамні прилади спостереження;

- прилади прицілювання з телевізійними камерами;

- лазерний далекомір;

- комплекс виявлення лазерного випромінювання;

- система постановки аерозольних завіс.

При цьому всі цифрові системи управління вогнем і рухом об'єднані в єдиний комплекс управління а інформаційно-керуюча система дозволяє у режимі реального часу аналізувати стан усього устаткування, зчитувати показники датчиків, виводити необхідну інформацію на монітори, виконувати управління, вести архів показників та передавати дані.

А для оперативної оцінки ситуації навколо машини та можливості безпечно здійснювати маневри у русі, БМП буде обладнана камерами кругового огляду.

Приборна панель нової БМП "Вавилон"

Отож, якщо все задеклароване буде втілено у життя, то Збройні сили України справді отримають сучасну бойову машину піхоти. Тут варто згадати, що рік тому між ІГ "Арей" та одним генералом з Міноборони виник конфлікт. Та хочеться вірити, що він вже позаду і заплановані роботи будуть виконані вчасно.

До речі, про часові терміни реалізації проекту БМП "Вавилон" наразі нічого невідомо.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Важка бронетехніка

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme