ПВК, контрабанда чи "Вагнергейт": Що стоїть за справою СБУ проти Семенченка і "агента НАБУ" Шевченка

Служба безпеки України затримала і оголосила підозри колишньому депутату Верховної Ради Семену Семенченку і колишньому агенту НАБУ Євгену Шевченку

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
ПВК, контрабанда чи "Вагнергейт": Що сто…
Фото: СБУ

За колись популярного в народі учасника АТО і завсідника телевізійних ефірів, колишнього командира та засновника добровольчого батальйону "Донбас" Семена Семенченка взялась Служба безпеки України.

В середу, 24 березня, близько обіду широковідомий в якості "агента НАБУ" і "водія Семенченка в батальйоні "Донбас" Євген Шевченко повідомив, що у нього проводить обшук СБУ.

"Шановна Служба безпеки України шукає у мене вдома російські контрабандні товари військового призначення та звинувачує у створенні незаконних збройних формувань", – написав він і навіть виклав фото з місця події.

Також він зазначив, що в результаті обшуку нічого вилучено не було.

Обшуки у агента НАБУ Шевченка

Однак, ближче до вечора з офіційною заявою вийшла СБУ, у якій надала розгорнутий перелік виявленої "під час близько 80 обшуків" зброї (щоправда, чи було щось з цього переліку знайдене та вилучене у Шевченка – в СБУ не уточнили):

  • майже 5,5 тисяч набоїв різного калібру;
  • 7 реактивних протитанкових гранат РПГ-26;
  • 4 підствольних гранатомети;
  • ручний кулемет Калашнікова;
  • 2 автоматичні гвинтівки;
  • 3 пістолети та 3 автомати Калашнікова АКС та АКС-74;
  • 7 помпових рушниць;
  • 38 гранатометних пострілів ВОГ-25, 21 гранату (зокрема, Ф-1 та РГД-5);
  • 16 запалів УЗРГМ та 6 тротилових шашок, пластид;
  • пристрій для забезпечення конфіденційних перемовин;
  • тощо.

зброя знайдена сбу в агента шевченка

Також в СБУ повідомили, що викрили та припинили діяльність не передбаченого законодавством воєнізованого збройного формування, так званої "приватної військової компанії" ("ПВК"), діяльність якої була спрямована на підготовку до вчинення тяжких злочинів, у тому числі, проти основ національної безпеки.

За даними СБУ, до складу компанії входило понад 150 осіб, а сама організація діяла під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій. Підготовка членів "ПВК" відбувалась на спеціально облаштованій тренувальній базі в Київській області – там проходили бойові вишколи, тренування поводження зі зброєю, навики військових бойових дій. Також частина членів військової компанії навчалася у центрах підготовки за кордоном.

"Матеріали справи свідчать, що контроль та координацію діяльності злочинної організації здійснювали 15 громадян України. Вони, зокрема, вербували її потенційних учасників, надаючи перевагу колишнім військовим і правоохоронцям з досвідом участі у бойових діях", – заявили в Службі безпеки України.

Також в СБУ зазначили, що мають дані про участь фігурантів справи в укладанні контрактів між "ПВК" та представниками різноманітних організацій країн Близького Сходу, зокрема про пропозиції організувати поставки зброї до цих країн.

За даними СБУ, організаторами такої діяльності "ПВК" були згадані вище Семен Семенченко та Євген Шевченко. За версією слідства, вони ж є "можливими організаторами та учасниками протиправної схеми із ввезення поза митним контролем військових запчастин і товарів подвійного призначення з Російської Федерації", які згодом продавали державним підприємствам оборонної сфери за завищеними цінами.

Наразі їм та іншим організаторам повідомлено про підозру за статтею 260 Кримінального кодексу України ("Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань"). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з конфіскацією майна або без такої.

Власне джерело Depo.ua, пов'язане з так званими "приватними військовими компаніями" повідомило, що мова йде про приватну військову корпорацію Donbas Battalion Corp, зареєстровану влітку 2019 року в США.

Та й сам Семен Семенченко у 2019 році в інтерв'ю виданню "Остров" розповів, що створив компанію міжнародної безпеки, зареєстровану в США, з представництвом в Україні.

"Ми займаємося, наприклад, гарантуванням безпеки для неурядових та міжнародних організацій в зонах підвищеного ризику: навчаннями місцевих правоохоронних органів і представників влади", – пояснив він в тому інтерв'ю.

тренування пвк

Як бачимо, ця "ПВК" не переховувалась, а діяла відкрито і позиціонувала себе, як американська приватна військова компанія, що складається з українців. А в США ПВК працюють цілком легально.

Разом з тим, можна пригадати також і гучний міжнародний скандал, у якому фігурували Семенченко і незаконна зброя. Мова йде про випадок, який трапився 2 грудня 2018 року, коли Міністерство внутрішніх справ Грузії повідомило про арешт в Тбілісі п'яти громадян України і одного грузинського громадянина. За повідомленням МЗС Грузії, в номерах двох готелів у столиці країни, де жили затримані, під час обшуків вилучили пістолети "Беретта" і Макарова, саморобну автоматичну зброю і різні боєприпаси. Грузинські правоохоронці тоді порушили справу за пунктами статті Кримінального кодексу Грузії про "незаконне придбання і зберігання вогнепальної зброї, боєприпасів і вибухових пристроїв".

Повідомлялося також, що самі затримані виявились колишніми бійцями батальйону "Донбас". Але найцікавіше те, що серед затриманих називали й чинного на той момент народного депутата України Семена Семенченка, який уникнув арешту завдяки дипломатичному паспорту.

Тоді справу вдалося "замнути", однак розголос довкола неї добряче зіпсував рейтинг партії "Самопоміч" напередодні дострокових парламентських виборів.

Читайте також: Грузинські гастролі: Що Садовому робити із Семенченком

Що стосується Євгена Шевченка, то він також був свого часу замішаний у скандалі, пов'язаному зі зброєю. Працюючи в НАБУ, він засвітився в низці справ, як залегендований агент-провокатор при передачі хабарів. Сам він говорив, що виступав у цій ролі приблизно 20 раз. Зокрема, у 2019 році він був фігурантом так званого "Свинарчукгейта" – скандалу з корупцією в оборонній сфері, у якій звинувачують колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, який до 2014 року носив прізвище Свинарчук.

Що стосується свіжої справи, то за неофіційною інформацією, "ПВК" Шевченка і Семенченка українські спецслужби вели кілька місяців і навіть існують записи, на яких Шевченко хвалиться зв'язками у ФСБ. Таким чином можна з упевненістю сказати, що нас найближчим часом чекає багато цікавого. Насамперед – обрання запобіжного заходу затриманим фігурантам справи.

У той же час мережею вже поповзли чутки, що вся ця справа вилізла на поверхню саме зараз не випадково, а з метою змістити акцент суспільної уваги від так званого "Вагнергейту", у якому нібито замішані найвищі особи держави включно з президентом Зеленським і головою його офісу Єрмаком. Принаймні, 17 серпня 2020 року Євген Шевченко заявив, що голова Офісу президента Андрій Єрмак злив для ФСБ інформацію про секретну спецоперацію СБУ щодо затримання "вагнерівців", чим зірвав операцію.

А 11 березня 2021 року стало відомо, що Шевченко дав інтерв'ю керівнику проекту Bellingcat Христо Грозєву, який знімає документальний фільм-розслідування про зрив спецоперації щодо затримання "вагнерівців".

Прем'єра першої частини фільму очікується наприкінці березня, тобто, вже найближчими днями. Але після того, як Шевченко засвітився в скандалі з ФСБ, "ПВК" і незаконною зброєю, вага його слів у цьому фільмі значно девальвує, що повинно зіграти на користь того ж Єрмака.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme