Критична ситуація з виплатами: Як Міноборони з Генштабом заборгували військовим мільярд

За період із січня по 15 травня 2021 року заборгованість з виплат перед військовослужбовцями Збройних сил України зросла майже втричі і наблизилась до мільярду гривень
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Критична ситуація з виплатами: Як Мінобо…
Фото: АрміяInform

Днями спеціалізоване видання "Військовий кур'єр України" оприлюднило отриману з власних джерел доповідь начальнику Генштабу Збройних сил України щодо додаткових виплат військовим. 

"Доповідаю, що в Збройних силах України має місце критична ситуація з виплати додаткових видів грошового забезпечення, що спричиняє напруження в військових колективах та сім'ях військовослужбовців", – наводить видання цитату з документу.

Згідно з доповіддю, заборгованість на 1 січня 2021 року була 350,8 млн грн, а на 15 травня вона вже складає 950 млн грн. Тобто, менш ніж за півроку виросла майже утричі і наразі становить майже мільярд гривень.

Також видання посилається на лист від 20 травня, у якому йдеться про те, що Генштаб та Командування ЗСУ намагається розв'язувати проблему, але розпорядником коштів є Міноборони, яке "вживає заходи щодо збалансованого наближення бюджетних асигнувань" і виділяє на погашення заборгованості лише 322 млн грн з потрібних 940.

В іншому матеріалі "Військовий кур'єр" наводить тексти звернень, які надійшли в редакцію від військовослужбовців.

Зокрема, військовий з 55-ї ОАБр пише, що "вже починають навіть не виплачувати за перший контракт (тим, хто раніше служив в МВС), та підйомні гроші (за відстань), мотивуючи це не місцем проживання, як у законі, а місцем призову".

"За один місяць, здається за лютий, отримав компенсацію за піднайом житла по-новому, розрекламованому, здається, на 300 чи на 500 гривень більше, точно не пам'ятаю. Потім нашим фінансистам прийшла якась телеграма чи розпорядження про скасування вище зазначеного підняття і наступного місяця утримали раніше виплачені кошти у сумі так званого "підняття". А МОУ по ЗМІ розтрубило про збільшення виплати. А чому зараз не трублять про повернення до старих виплат? От і стимул йти до війська служити. Покидьки. Так само піднімуть з/п у наступному році. Підняття вже всюди розрекламували, а по факту грошей немає кажуть знайомі з головного фінансового управління", – написав інший військовий.

Depo.ua вирішив розібратись у цій ситуації.

Що таке додаткові види грошового забезпечення

Згідно з Додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року, до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів належать:

  • Підвищення посадового окладу за кваліфікацію
  • Надбавка за кваліфікацію
  • Надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу
  • Надбавка за роботу з особовим складом
  • Курсантська посадова надбавка
  • Надбавка курсантам і слухачам навчальних закладів
  • Надбавка за охорону таємниць у пресі
  • Підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії
  • Винагорода за бойове чергування (бойову службу)
  • Винагорода за польоти з палуби і посадку на палубу корабля (судна)
  • Морське грошове забезпечення
  • Надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв′язку
  • Надбавка за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя
  • Підвищення посадового окладу за шкідливі умови служби
  • Надбавка за службу у високогірних місцевостях
  • Винагорода за стрибки з парашутом, відсотків мінімального посадового окладу за первинною офіцерською посадою командира взводу
  • Винагорода за водолазні роботи
  • Надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі
  • Одноразова допомога на початкове обзаведення, посадовий оклад і оклад за військовим званням
  • Винагорода за тривалість безперервної військової служби, посадовий оклад і оклад за військовим званням
  • Винагорода за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, відсотків мінімального посадового окладу командира взводу
  • Винагорода за тралення і знешкодження мін
  • Винагорода за дозаправку літаків у повітрі
  • Винагорода за проведення випробувань і досліджень
  • Одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби    

Вони оплачуються у розмірі від 1 до 100 відсотків від посадового окладу, в залежності від кваліфікації військовослужбовця і можуть бути в кожному індивідуальному випадку різні.

Як було раніше

Проблеми з заборгованістю держави перед військовослужбовцями виникли далеко не сьогодні – ми писали про них ще у 2016 році. Однак таких велетенських розмірів не спостерігалося, мабуть, ніколи.

Та й то – раніше у військових переважно були нарікання, що ці додаткові види грошового забезпечення просто не нараховуються. А з невиплатою вже нарахованого хронічних проблем не спостерігалося.

Був час, коли держава затримувала виплати і навіть ухилялась від них – особливо у 2014-2015 роках, коли почали нараховувати доплати за участь у бойових діях. Але тоді ситуація в державі була кардинально іншою: порожня казна після втечі Януковича, мільярдні зовнішні борги, інфляція, тимчасова втрата контролю над частинами території і, як наслідок, зменшення надходжень до бюджету.

Однак навіть тоді від хронічних невиплат та заборгованостей потерпали переважно бійці перших двох хвиль мобілізації, тоді як вже під час третьої хвилі (24 липня 2014 – 30 вересня 2015) ситуація почала вирівнюватись, а вже бійцям п'ятої хвилі мобілізації (20 квітня 2015 – 31 липня 2016) все виплатили, хоч і з деякими затримками.

Військовослужбовцям шостої хвилі мобілізації (19 червня 2015 – 31 жовтня 2016) грошові та премії виплачувались вчасно, включно розпіареними тисячами гривень добових за участь у бойових зіткненнях. Як, власне, і контрактникам, які їх змінили.

Читайте також: Скарги і порядок: Як держава платить "тисячі" та "бойові" воїнам АТО

Що могло стати причиною

З огляду на те, що до останнього часу значних заборгованостей перед військовослужбовцями не було, а мільярдних масштабів вони набули уже в 2021 році, можна припустити вплив на них конфлікту між Міністерством оборони і Генеральним штабом, який саме в цей час загострився і став публічним.

Точніше навіть – особистого конфлікту міністра оборони Андрія Тарана і головнокомандувача Збройних сил України Руслана Хомчака через розподіл сфер впливу, про який неодноразово писали ЗМІ.

Зокрема, в ЗМІ регулярно просочувались інсайди, що поки Таран входив у курс справ (які сильно змінились з часу його виходу на пенсію у 2016 році), а також займався ліквідацією Офісу реформ,  Хомчак перетягував у підпорядкування Генштабу, який він тоді очолював, всі прибуткові галузі армійського господарства.

Є версія, що згодом Таран намагався повернути собі втрачене, однак наштовхнувся на жорсткий відпір Хомчака. Настільки жорсткий, що, подейкують, дійшло навіть до особистої помсти з використанням службових повноважень (нібито з подачі Тарана звільнили командувача Медичних сил ЗСУ Ігоря Хоменка, якого називали ставлеником Хомчака; у відповідь буцімто з подачі Хомчака Таран не раз викликався до Верховної Ради "на килим").

Читайте також: Конфлікт Тарана і Хомчака: Кого звільнить Зеленський

Враховуючи інформацію, що виплати додаткових видів грошового забезпечення українським військовослужбовцям здійснює Генштаб та Командування ЗСУ, а кошти на це виділяє Міноборони, напрошується висновок, що військовослужбовці просто стали заручниками вищезгаданого конфлікту.

Інших причин наразі не бачиться, адже військовий бюджет збільшується з кожним роком і говорити про недофінансування армії наразі не доводиться. В будь-якому випадку, за бажання завжди можна віднайти кошти і перерозподілити їх з одних статтей видатків на інші.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme