Білоруські миротворці та вибори: Який план для Донбасу приготував Захід

Екс-генсек НАТО та діючий радник Петра Порошенка Андерс Фог Расмуссен підготував доповідь щодо миротворчої місії на Донбасі

Білоруські миротворці та вибори: Який пл…

Вже зараз можна говорити, що переговори Волкера та Суркова у січні були кроком вперед. На них якраз обговорювалося питання миротворців і Росія вперше за чотири зустрічі погодилася допустити "блакитні шоломи" на всю територію Донбасу, включно із російсько-українським кордоном. Раніше Москва стояла на тому, що місія має виключно забезпечувати безпеку співробітників ОБСЄ і стояти на лінії розмежування, між позиціями ЗСУ та бойовиків.

Звичайно, мова не йде про те, що на кордон із миротворцями одразу повернуться наші прикордонники. Але все одно не вірилося, що Москва погодиться на "війська НАТО" біля власних дверей.

Та після публікації Reuters деталей доповіді Расмуссена по миротворцях, яка буде представлена в ООН і розглянута на Мюнхенській конференції з безпеки, що стартує 16-го лютого, все дещо прояснилося. Зокрема, щодо планів Заходу по миротворчій місії на Донбасі.

Що за миротворці

У доповіді йдеться про 20 тисяч миротворців з країн, що не є членами НАТО, і 4 тисячі поліцейських. Саме такі цифри необхідні для того, щоб допомогти вирішити проблеми на Донбасі.

Один з авторів доповіді та експерт з ООН в Колумбійському університеті Річард Гоуен звучив країни, які увійдуть місію "блакитних шоломів".

"Для цієї операції потрібне поєднання деяких європейських країн, таких як Швеція, країн з досвідом роботи у підтримці миру, як Бразилія, та держави, що мають російську довіру, як Білорусь", - підкреслив він.

Якщо говорити про Бразилію, то вона є партнером Росії у БРІКС. А Білорусь - взагалі прямий союзник Москви. З цієї держави викрадали українця Гриба, який сидить у російській в'язниці через підозру у підготовці терористичного акту (вибух в школі). Це вказує на пряму співпрацю російського ФСБ із білоруським КГБ. Останні також затримали українського журналіста Шаройка за "шпигунство". Про спільні з росіянами на території Білорусі військові навчання Захід-2017 також варто пам'ятати.

Але участь Білорусі дає можливість зрозуміти, чому Росія не відкинула пропозиції спецпредставника США Волкера після його останньої зустрічі із Сурковим у Дубаї. Бо саме білоруси можуть опинитися на українсько-російському кордоні. Цілком можливо, що у миротворчий контингент також увійдуть деякі представники ОДКБ з умовного Казахстану чи Вірменії. Або умовні індійці з БРІКС.

Присутність у контингенті Швеції підтверджує намагання Заходу дотриматися принципу рівноваги. Бо у шведів стосунки з Росією прохолодні і вони будуть представляти інтереси Заходу. Можливо, навіть очолять місію.

Що з виборами

Як зазначає все той же Річард Гоуен, якщо місії вдасться "швидко розвернутися", то до місцевих виборів можна перейти за 12 місяців (очевидно, з моменту старту місії). Після них миротворці підтримуватимуть стабільність ще два роки. Зрозуміло, що за "Мінськом" потрібно буде розібратися у питаннях амністії та обміну полонених. Присутність миротворців немов автоматично означає, що припинення бойових дій та відведення озброєнь будуть втілені у життя. Як бути із ватажками "Л-ДНР" Захарченком та Пасічником наразі незрозуміло. Бо не віриться, що Москва так легко їх прибере, а в Україні вони потраплять під амнісію. Можливо, Путін зробить все, щоб його фігури пішли в тінь та керували процесами і новообраними лідерами в якості "сірих кардиналів".

Що все це означає для України

Як Расмуссен так і Гоуен підкреслюють, що схема, наведена у доповіді, ще не є втіленим планом. Попереду чимало роботи із узгодження всіх моментів. Необхідно отримати згоду всіх держав, що потенційно можуть брати участь у місії і профінансувати її. Щодо білорусів виникає найменше питань, бо там неодноразово озвучували, що готові направити на Донбас своїх хлопців. Україна має надати дозвіл на контроль державного кордону іноземним військам.

Загалом, цей план на фоні пробуксовки Мінського процесу є бодай натяком на успіх в реінтеграції Донбасу. Але залишається відкритим питання із забезпеченням прозорості у проведенні місцевих виборів. Чотири роки війни залишили свій відбиток на житті людей із ОРДЛО. Є реальні побоювання, що Донбас проголосує за кандидатів, які будуть картою Москви. Бо план Росії не змінився - повернути територію в Україну в якості власного сателіта. І миротворча місія від цього не врятує. Тут потрібна плідна робота наших спецслужб до виборів, а також влади, щоб на Донбасі перемогли проукраїнські кандидати. Це, якщо вибори таки відбудуться.

Що стосується російських союзників у миротворчій місії, то без них вона справді не буде можливою. Відсутність країн НАТО у ній є умовою Москви, на яку Захід готовий піти, бо є чимало країн поза НАТО, які співпрацюють з альянсом і представлятимуть західні та українські інтереси в місії.

Варто розуміти, що без політичної частини миротворча місія може затягнутися на десятки років. Присутність "блакитних шоломів" зупинить війну, але не контрабанду, завдяки якій живляться маріонетки на Донбасі. Без домовленостей на політичному фронті щодо виборів та інших моментів ситуація ризикує вилитися у заморожений конфлікт. І тут важливо, яким буде механізм цих домовленостей. Чи вимагатиме Росія і надалі прямих переговорів Києва з ватажками бойовиків, на що ми офіційно не підемо. Якщо буде так, то для розуміння можливого майбутнього є гарний приклад Кіпру, де миротворчий контингент знаходиться з 1964 року.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme