АТОшний скандал: Що стоїть за обранням Манька головою Держслужби ветеранів АТО

Рік лише почався, а країна обговорює вже другий крупний скандал, пов'язаний з АТО

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
АТОшний скандал: Що стоїть за обранням М…

Результативним на скандали видався початок 2018-го року. Спочатку "Грузинський легіон" скаламутив воду, а потім конкурсна комісія з відбору кандидатури на посаду голови Держслужби у справах ветеранів додала куті меду, визначивши переможцем конкурсу найбільш скандальну кандидатуру з усіх можливих.

Depo.ua вирішив розібратись та з'ясувати: чому саме всі так проти призначення Валентина Манька на цю посаду і як так сталося, що він виграв відповідний конкурс?

Що цікаво, офіційна біографія Манька досить скупа і до оголошення його переможцем конкурсу про нього було відомо лише, що він народився 29 січня 1981-го року в селі Григорівка Васильківського району Дніпропетровської області, був добровольцем у ДУК "Правий сектор", брав участь в АТО, потім пішов з ДУК. У списку кандидатів Валентин Манько значився, як голова громадської організації "Єдиний союз патріотів України" і радник директора державного підприємства "Конярство України".

Однак, як відомо, шило у мішку не сховаєш – ця всім відома істина знайшла своє підтвердження і у цій ситуації. Варто було конкурсній комісії 15 січня оголосити Манька переможцем відкритого конкурсу на посаду голови Держслужби у справах ветеранів, як весь АТОшний світ переполошився. А найбільшим сюрпризом, крім персони переможця, став сам факт конкурсу – за словами багатьох АТОшників, вони про цей конкурс дізнались пост фактум.

Проведення конкурсу – це окрема історія. Не будемо на цьому детально зупинятись, а лише зазначимо, що учасник АТО, воїн 54-го розвідувального батальйону Віталій Кузьменко ще напередодні Нового року у Фейсбуці піддав сумніву його прозорість.

"Схоже, що кандидата визначено, а конкурс проводять як формальність", – написав він, але, судячи з усього, так і не був почутий широким загалом.

Спохватилась АТОшна громадськість вже після того, як кандидатура Манька була оголошена переможцем.

Першим відреагував Інформаційний навігатор для ветеранів АТО, який висловив глибокий подив перемогою у конкурсі Манька, особливо з огляду відомої про нього з відкритих джерел компрометуючої інформації. Особливо обурило АТОвців членство Манька в "Партії регіонів".

"Нагадаємо, раніше, за офіційними даними Валентин Миколайович Манько (29.01.1981 року народження) був обраний депутатом Васильківської районної ради V скликання в 2006-му році за списками Партії Регіонів (Дніпропетровська область). Входив до складу фракції Партії Регіонів", – зазначається в дописі.

Згодом голова фундації "Ветеранський рух України" Жора Турчак назвав Манька мародером, у якого одні гроші в голові і який ніде не воював, а лише піарився. Ну і висловив припущення, що на новій посаді Манько буде дерибанити гроші (18+).

Авторитетний волонтер і блогер Серж Марко також не пройшов повз цього призначення. Він розповів історію, яка мала місце три роки тому під час оборони Донецького аеропорту, звинувативши Манька в самозванстві і діях, які призвели до провалу військової спецоперації.

Власне, якщо покопатись в інтернеті, то можна знайти статтю за 18 січня 2015-го року, у якій нинішній радник президента України Юрій Бірюков в деталях описує цю ж ситуацію, пояснюючи – чому Валентин Манько (позивний "Пілот") є самозванцем і до яких наслідків призвела його діяльність.

А волонтер Роман Донік пішов ще далі і дав докладну характеристику переможцю конкурсу.

"Людина яка разом з Семенченком організувала альтернативний генеральний штаб. Довірена людина Корбана (у той час) яка відрекомендовувалася "зам командира ПС" та "зам командира Дніпро-1" не будучи ніколи ні одним, ні іншим. … Людина, яка відома по скандальнім виборам на 59 окрузі в 2014 році. Людина, яка була "в бігах", поки не дала показання на Корбана. Уклав угоду зі слідством, після чого зняли обвинувачення. Радник директора затриманого у 2016 році за хабар, який зараз під слідством. … Всім розповідає, що за ним стоять перші особи СБУ та хтось з заступників голови АП", – написав Донік у Фейсбуці.

А через кілька днів Роман Донік додав: "Манько – пройдисвіт. І рано чи пізно сяде. Сядуть і його подільники, з якими він оквитковував фури, ганяв контрабас на Донецьк і різав на метал все, що можна було вирізати. Тому що такі люди не можуть заспокоїтися і продовжують далі каламутити. Трохи шкода тих наївних, кого на довірі вони зараз розводять, але це х..ня, переживуть".

А Вікторія Корбан (сестра того самого Генадія Корбана, про якого згадують в контексті Манька) закцентувала увагу на іншому. За її словами, Манько позичив у неї 10 тис. дол. США і досі не повернув борг.

Згодом ветеран АТО Віталій Кузьменко в деталях розписав "відзнаки" Манька мовою статей Кримінального кодексу. Щоправда, потім видалив свій пост, але інформація з нього встигла просочитися в блогосферу.

Також в інтернеті можна знайти матеріали досудового розслідування, згідно яких правоохоронці Донецької області намагалися довести вину Валентина Манька за статтею Кримінального кодексу "Розбій, спрямований на заволодіння майном у великих чи особливо великих розмірах".

За даними слідства, о 9 ранку 23 липня 2014-го року Манько з групою озброєних людей приїхав на територію ТОВ "Кронос-Дон" в селі Євгенівка Великоновосілківського району.

"Незаконно заволоділи майном, а саме: 556.280 кілограм озимої пшениці вартістю 0,81 гривні за кілограм на загальну суму 450.586.80 гривень. Після цього розпорядилися викраденим майном на власний розсуд, чим завдали ТОВ" Кронос-Дон "збитків на загальну суму 450.586. 80 гривень", – йдеться в матеріалах досудового розслідування.

У цих же документах значиться ще один епізод: в серпні 2014-го року Манько з озброєною групою напав на приватний будинок в селі Велика Новосілка і заволодів майном на загальну суму 807.650 гривень.

Власне, у зв'язку з цією справою він певний час змушений був переховуватись за кордоном, і, згідно наведеної вище інформації, обміняв свою свободу і непереслідування в Україні на свідчення проти Генадія Корбана.

Як бачимо, компромату на Валентина Манька раптом з'явилося предостатньо для того, щоб справа набула загальнонаціонального розголосу. Більше того, ветерани АТО вирішили йти до кінця і не спускати дане питання на гальмах.

17 січня вони провели збори, на яких ветерани АТО і представники громадських організацій ветеранів АТО, висловили своє невдоволення, як процедурою проведення і організацією конкурсу на посаду голови Держслужби у справах ветеранів, так і відібраним у ході конкурсу кандидатом на цю посаду Валентином Маньком.

Менше з тим, конкурс – це лише перший етап призначення на дану посаду, а остаточне слово скаже Кабінет міністрів України після того, як відповідні спецслужби проведуть спецперевірку переможця конкурсу. А прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, варто відзначити, відомий тим, що прислухається до обґрунтованих думок громадськості.

До речі, самі АТОшники і волонтери у протягуванні кандидатури Манька прямо і опосередковано у Фейсбуці звинувачували міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, однак сам глава МВС доволі однозначно спростував всі чутки на цю тему.

Отож, побачимо – чим все завершиться. Наразі ж усе виглядає так, що про перемогу Валентина Манька на згаданому конкурсі скоро почнуть шкодувати всі, хто мав до цього бодай якийсь стосунок. І це ще конкурсом не зацікавились спеціальні антикорупційні органи…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme