Армію позбавили права голосу: Чи правда, що на передовій не зможуть проголосувати на виборах

Для військових на Донбасі змінилися правила голосування - на парламентських виборах не буде спецдільниць в зоні проведення ООС. Чи значить це, що армія на передовій не зможе проголосувати, і хто в цьому винний?

Спеціальна виборча дільниця в зоні ООС на виборах президента-2019. Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

Журналісти Depo.ua розбиралися в ситуації.

Першим про те, на парламентських виборах не буде спецдільниць в зоні ООС написав військовий волонтер і громадський активіст Роман Донік. За його словами,  кожен військовий, щоб проголосувати, муситиме написати заяву, вказавши місце проживання і дільницю, де він голосуватиме. 

На думку Доніка, є небезпека, що заяви бійців з їхніми особистими даними потраплятимуть "в місцеві дільниці, де половина сепарів". Це небезпечно для родин військових, адже багато хто з вояків, з метою безпеки, навіть в соцмережах сидять під вигаданими прізвищами.

Нові умови, зазначає Донік, призведуть до того, що бійці на вибори просто не підуть. І що начальник Генерального штабу — головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак знає про ситуацію, але вирішувати її не поспішає. Що є варіант, коли бригада подає списки віськовослужбовців повністю, але це робиться рішенням голови Військово-цивільної адмністрації області. Але і там, натякає Донік, президент призначив головую таку людину, яка не стане цього робити.

"Вибори по Донецькій та Луганській областях чуваки тупо віджимають в свою користь. Якщо не мобілізуємося на "великій землі", офігіємо від результатів. Соромитися в приписки вони не будуть", - резюмує військовий волонтер.

 

Щоб розібратися, наскільки сильно змінилися правила голосування, згадаємо, як це відбувалося в зоні ООС на президентських виборах в березні-квітні цього року. Звернімося для цього до офіційного джерела – прес-служби Генштабу ЗСУ.

Тож, для того, щоб проголосувати на виборах президента України, виборцю - бійцю сил ООС, так само як і будь-якому іншому громадянину України, який голосує не за місцем реєстрації, треба було звернутися особисто, тобто не через командира підрозділу, і не поштою, до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про тимчасову зміну місця голосування. Відміна в тому, що "у випадку черги співробітники Держреєстру повинні йти назустріч особам, що перебувають на службі, та здійснювати прийом поза чергою".

Для того, щоб на передовій і трохи далі від нулів бійці змогли проголосувати, центральна виборча комісія створила 79 спеціальних виборчих дільниць в зоні ООС та одну на Яворівському полігоні.

Якщо військовий перебував на стаціонарі у військовому госпіталі, то його не пізніше ніж за сім днів до дня голосування керівник медзакладу мав внести до списків спеціальної виборчої дільниці, яка утворюється в такому закладі.

Для важко хворих військовослужбовців передбачене було голосування просто в палаті стаціонару.

В решті випадків військовослужбовці голосували на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами місць дислокації військових частин. Строковикам надавали відпустку для участі в голосуванні не менш як на чотири години.

Як же це відбуватиметься тепер? Чи правда, що скасовано спеціальні виборчі дільниці і де в такому разі мають проголосувати воїни ООС?

Як повідомив Depo.ua керівник прес-служби ЦВК Костянтин Хівренко, на цих виборах, на відміну від виборів президента України, спеціальні дільниці для голосування військових на лінії розмежування дійсно не створювались.

"На президентських виборах, за поданням Міністерства оборони, була створена система спеціальних дільниць по лінії фронту. На парламентських виборах такої можливості за законом не передбачено. Більше того, ЦВК подавала законопроект, щоб це питання врегулювати і надати таку можливість, але, на жаль, цей законопроект не був розглянутий, тому військові (якщо зможуть) голосуватимуть на звичайних виборчих дільницях в населених пунктах", - прокоментував Хівренко.

Іншими словами, бійцям дійсно доведеться для того, щоб проголосувати, залишати свої позиції і їхати на найближчу виборчу дільницю. Викликає сумніви, що вони це робитимуть, зважаючи на ситуацію на фронті та інші обставини, про які ми розповімо трошки далі, в цій статті. А зважаючи на те, що на президентських виборах, як повідомляли різні ресурси, армія голосувала більше за Порошенка, ніж за Зеленського (хоча і з невеличким розривом), це може виглядати як навмисно спланована акція, щоб позбавити деякі політичні сили підтримки військового електорату.

Але в той же час, одним з законопроектів, поданих президентом Зеленським в Раду був проект закону про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо забезпечення виборчих прав військовослужбовців № 10356 від 31.05.2019. 

Стан проходження документу: 31 травня – визначено президентом як невідкладний і одержано Верховною Радою. 4 червня – в порядок денний не включено, а потім - відхилено та знято з розгляду.

Тобто це Рада насправді відмовила військовим в можливості проголосувати на лінії розмежування? 

Якщо ви памятаєте, Рада від дня інавгурації стабільно "банить" всі законопроекти нового президента, (який в свою чергу запропонував розпустити Раду), тому, як то кажуть, нічого особистого (до військових). Але фактично, армію на передовій можливості проголосувати позбавили і Рада, яка не проголосувла цей законопроект, і президент, який це питання надалі не проконтролював і не пролобіював.

Тепер щодо інших обставин, які не дадуть захисникам на лінії розмежування віддати свій голос. Як повідомляють військові, відмінність у президентських виборах і парламентських для армії на передовій в тому, що на президентських подавали списки закріплення /відкріплення, де вказані паспортні дані та місце прописки по всім військовослужбовцям що знаходились в ООС, до районного Державного реєстру виборців. А зараз подаватимуть не списки, а заяви, а потім "всі заяви буде передано представником "базового табору".

(Можливо, це також є порушенням законодавства, заяви має кожен передавати особисто. Хоча могли бути певні виключення для військових, про що каже Донік, згадуючи рішення голови ВЦА).

І головне - куди передані ці заявки з особистими даними бійців. Раніше вони потрапляли до спеціально створеної виборчої дільниці. А тепер особисті дані потраплятимуть до місцевих виборчих дільниць. І патріотизм тамтешніх кадрів багатьох військових дуже сильно хвилює.

"Я не знаю, добре це чи погано, що тепер немає спеціальних дільниць, але ж дійсно особисті дані будуть у людей, які лояльні до сєпарів", -  підтвердив Depo.ua один з бійців, що наразі воює на передовій.

Як тепер подаватимуть заяви, чи укладатимуть списки і взагалі, як голосуватиме армія в зоні проведення ООС на виборах в Раду,  прес-офіцери Операції об'єднаних сил поки що не прокоментували.

В Громадянській мережі "Опора", куди журналісти Depo.ua також направили запит про те, чи не є відсутність спецдільниці порушенням можливості військовослужбовців реалізувати своє виборче право, повідомили, що мають ретельно вивчити це питання і пообіцяли відповісти завтра.

Що вже зараз зрозуміло, так це те, що проголосувати українській армії на Донбасі на парламентських виборах справді буде важче, ніж на президентських. І доля тих, хто захищає країну, залежатиме від тих, кого вони навіть не мали можливості обрати, чи не обрати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна