Армія і вибори: Чи поменшало військових у списках партій

Наближаються позачергові вибори до Верховної Ради України і невід'ємною частиною цього процесу традиційно є військовослужбовці та ветерани війни
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Армія і вибори: Чи поменшало військових…

21 липня відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України. Минулого разу, у 2014 році, виборчі списки майже усіх партій пістрявіли учасниками АТО, або іншими військовослужбовцями. Тому Depo.ua вирішив прослідкувати – якою буде тенденція цього разу.

 

"Слуга Народу"

 

Володимир Зеленський не став гратися в інтригу і одразу представив першу 20-ку свого партійного проекту. І хоч військовослужбовців там не виявилося, нам вдалося знайти людину, дотичну до армії. Щоправда, лише одну, зате на високому четвертому місці виборчого списку.

 

4. Давид Арахамія – підприємець, волонтер. Відомий інтернет-спільноті під псевдонімом Давид Браун.

 

Народився і деякий час жив у Гаграх. Грузин за національністю. У 1992 р. (під час війни) переїхав з батьками в Миколаїв. Після школи вступив до Європейського університету на економічний факультет. Наразі працює директором української філії ІТ-компанії Template Monster (США), автор "Народного проекту" в підтримку української армії.

 

У серпні 2014 року громадський активіст і волонтер Арахамія прийняв пропозицію голови Миколаївської облдержадміністрації Вадима Мерікова і став його радником. У вересні 2014 року Давид Арахамія був призначений уповноваженим міністра оборони України з питань закупівель. У серпні 2014 року президент України Петро Порошенко нагородив Давида Арахамію орденом "За заслуги" 3 ступеня.

 

Так як у попередніх виборах партія "Слуга Народу" участі не брала, то й порівнювати список немає з чим.

 

"Опозиційна платформа – За життя"

 

Партійний проект кума Путіна Віктора Медведчука оприлюднив першу 35-ку зі свого списку. Як і очікувалося, жодного представника української армії, ветерана АТО/ООС чи волонтера там немає.

 

"Європейська Солідарність"

 

Партія Петра Порошенка "Європейська Солідарність" наразі оприлюднила лише першу 10-ку свого передвиборчого списку, у якій троє мають дотичність до армії, що втричі більше у порівнянні зі списком партії Порошенка на виборах 2014 року, коли у першій 10-ці  був присутній лише героїчний кримчанин Юлій Мамчур. Та й у порівнянні ж з іншими партіями цієї виборчої кампанії порошенківці тягнуть на рекорд.

 

4. Михайло Забродський – генерал-лейтенант, командувач високомобільними десантними військами Збройних сил України, перший заступник керівника Антитерористичного центру при СБУ і керівник Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, Герой України.

 

Михайло Забродський народився у Дніпропетровську у 1973 році. З 1989 по 1994 навчався у військово-космічній академії імені О. Ф. Можайського у Санкт-Петербурзі. Служив у російському війську. Після повернення до України почав службу у 95-й окремій аеромобільній бригаді на посаді командира взводу.

 

В 2013 році став командувачем 95-ї бригади (м. Житомир). 95-та бригада під час війни на Сході відзначилася багатьма подвигами та військовими успіхами.

 

В березні 2015 року Забродського призначено командувачем Високомобільних десантних військ України. У цьому статусі він рік командував українськими силами у ході боїв за Мар'їнку. 9 листопада 2017 року призначений новим командувачем сил антитерористичної операції (АТО).

 

 

5. Софія Федина – українська співачка і телеведуча зі Львова, волонтер АТО/ООС.

 

Софія Федина народилася у 1984 році. За освітою – дипломат (факультет міжнародних відносин і дипслужбт ЛНУ імені Франка). Лауреат Премії імені Василя Стуса 2013 року.

 

Під час Революції Гідності, взимку 2013-2014 року, була ведучою львівського Євромайдану. З березня 2014 року волонтер АТО/ООС.

 

7. Яна Зінкевич – командир медичного батальйону "Госпітальєри".

 

Яна Зінкевич народилася 2 липня 1995 року в місті Рівне. Закінчила Харківський навчально-виховний комплекс "Колегіум".

 

До війни на Сході готувалася до вступу в медичний університет, але з початком АТО в 2014 році рушила на Схід. Особисто витягла і врятувала більше двох сотень поранених українських солдатів з передової.

 

У 2015 році, перебуваючи в автомобілі медичного батальйону "Госпітальєри" на трасі Дніпро-Донецьк стала жертвою ДТП. Яна отримала травми не сумісні з життям, але провівши кілька місяців у лікарні змогла вижити. В результаті ДТП має довічну інвалідність, і пересувається на інвалідному візку.

 

 

ВО "Батьківщина"

 

У Юлії Тимошенко наразі офіційно представили лише першу 5-ку виборчого списку, але певні висновки можна зробити вже – на відміну від минулого разу, коли виборчий список очолювала полонена АТОшниця Надія Савченко, там немає жодного військового:

 

У розширеному списку з 44-х осіб, який став доступним пресі, також мало військових обличь. Точніше, лише одне, й те – з великою натяжкою.

 

Андрій Кожем'якін – генерал-лейтенант, офіцер СБУ, син офіцера КДБ, у минулому – заступник голови СБУ з оперативних питань – начальник Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Попри високе військове звання, яке отримав у 2016 році, учасником бойових дій на Донбасі не був.

 

І, що найцікавіше, якщо не рахувати Савченко, то у 2014 році він також був єдиним військовим з перших 44-х кандидатів списку "Батьківщини".

 

Також цікаво те, що у розширеному списку "Батьківщини" відсутні "кіборги", які публічно підтримали Тимошенко під час президентської кампанії – боєць 80-ї бригади Микола Миньо, Микола Тихонов з "Карпатської Січі" і боєць розвідроти 28-ї бригади Олег Кравець.

 

"Голос"

 

Партія "Голос" Святослава Вакарчука поки що оприлюднила лише першу 10-ку свого передвиборчого списку. Жодній людині, дотичній до української армії, там місця не знайшлося.

 

"Сила і Честь"

 

Ігор Смешко також назвав лише першу 10-ку своїх людей у списку партії "Сила і Честь", зате там виявилося два представника, дотичних до військової сфери.

 

5. Володимир Замана – генерал-полковник, екс-начальник Генерального штабу.

 

Влодимир Замана закінчив Харківське гвардійське вище танкове командне училище ім. Верховної Ради Української РСР (1982), військову академію бронетанкових військ ім. Р. Малиновського (1993), Національну академію оборони України (2004).

 

Проходив службу в Групі радянських військ у Німеччині та у військах Туркестанського військового округу – командир танкового взводу, командир танкової роти, начальник штабу – заступник командира танкового батальйону, командир танкового батальйону. 24 серпня 2012 року присвоєно військове звання генерал-полковника.

 

З 18 лютого 2012 по 19 лютого 2014 був начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних сил України. 18 лютого 2014 року під час Революції гідності, отримавши від тогочасного керівництва держави наказ застосувати силу до мітингувальників на Майдані незалежності, відмовився виконувати злочинний наказ і подав рапорт про звільнення з посади.

 

З 22 лютого по 27 лютого 2014 року був призначений Верховною Радою України уповноваженим по контролю за діяльністю Міністерства оборони України.

 

 

8. Ірина Сисоєнко – юрист, засновник координаційного центру учасників АТО, чинний народний депутат за списком партії ВО "Самопоміч".

 

У 2013 році стала співзасновницею та головою "Благодійного фонду захисту прав медичних працівників". В 2014 році була призначена заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я. Ініціювала створення робочої групи Координаційної Ради з питань реабілітації учасників АТО. В 2015 році виступила ініціатором створення громадської організації "Координаційний центр допомоги учасникам АТО".

 

"Українська стратегія"

 

Попри ідеологічну близькість з "Європейською солідарністю" Порошенка, "Українська стратегія" Володимира Гройсмана йде на вибори окремою колоною. Наразі було презентовано першу 10-ку виборчого списку. З військових там лише один, зате дуже впізнаваний і досвідчений у політичних баталіях.

 

9. Андрій Тетерук – ветеран АТО, чинний народний депутат, обирався за списком партії "Народний фронт".

 

 

У нинішній парламент прийшов з посади командира добровольчого батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Миротворець" ГУ МВС України в Київській області. За час перебування у Верховній Раді став автором кількох успішних законопроектів, які стосувалися питань оборони. Проте найвідомішим Тетерук став завдяки історії, коли у жовтні 2017 року виніс із сесійної зали димову шашку і по дорозі дав стусана колезі Семену Семенченку. Шашку, нагадаємо, заніс у залу "свободівець" Юрій Левченко.

 

Інші

 

Серед інших можна виділити волонтерку групи Help Army Тетяну Бідняк (№4 у списку ВО "Самопоміч") та ветерана АТО та підприємець із Тернополя Віталія Фидрина (№6 у списку ВО "Самопоміч"). Більше дотичних до армії людей у першій 10-ці "Самопомочі" не спостерігається. Як бачимо, людей калібру Семена Семенченка зразка 2014-го року у списку немає й близько.

 

За списками ВО "Свобода" збирається йти одіозний екс-лідер "Правого сектору" і позафракційний народний депутат Дмитро Ярош.

 

 

Двох людей, пов'язаних з армією, представила у своїй команді партія "Сила Людей". Це учасниця АТО Ольга Омельчук (координатор освітніх проектів Фонду Фрідріха Науманна. Військовослужбовець Збройних сил України 2014-2015. Координаторка волонтерської ініціативи "Майдан.Медики". У минулому – міський голова міста Нетішин, Хмельниччина (2010-2012), наймолодша жінка – міський голова в Україні. Магістр права та державного управління, адвокат) і чинний народний депутат Наталя Веселова (одна з перших військових волонтерок, голова благодійної організації "Благодійний фонд допомоги батальйону Донбас". Входить у ТОП-25 народних депутатів за критерієм "Доброчесність" руху "Чесно". Обиралась за списком ВО "Самопоміч").

 

Читайте також: Як військовий парамедик Ольга Омельчук винайшла КОЛЕСО.

 

 

Отож, як бачимо, з військовими, волонтерами та ветеранами війни цього року у списках прохідних партій не густо, хоч вони і є. Справа в тому, що у 2014 році під час передвиборчої кампанії майже всі партії намагались не лише включити до своїх списків АТОшників, але й робили на них акцент під час агітації. Тому у всіх на слуху були імена комбатів добровольчих батальйонів, які стали головними дійовими особами першої і найбільш героїчної фази АТО. Та й обіцяти перемогу тоді було модним серед політиків.

 

У 2019 році ситуація змінилася у тому, що модним стало обіцяти мир, про перемогу навіть не згадуючи. Тому дотичні до армії люди хоч і присутні у прохідних частинах списків прохідних партій, однак акцентів на них уже ніхто не робить. Хіба що за винятком Петра Порошенка, який продовжує експлуатувати військову тематику й після поразки на президентських виборах.

 

А взагалі, на відміну від попередньої, нинішня парламентська кампанія б'є рекорди за кількістю селебритіс, що прагнуть перетворитися на державних мужів. Війна ж перестала бути трендом, тому й учасники бойових дій відійшли на другий план.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme